Sumac

missan  

član od: 17.6.2011

sporočila: 56

tema odprta - 4. avg 2011 13:50 | ogledi: 12.305 | odgovori: 14

afaik so to ene jagode?
Sumac, usually sold ground, is ground red berries and used in Middle Eastern, particularly Lebanese, cooking.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sumac

 

a se to da dobit pri nas? rada bi namreč naredila libanonsko solato (baje so mlinci ful podobni temu kruhu notri in bom njih uporabila):

http://allrecipes.com/Recipe/authentic-lebanese-fat

 

tale "purslane" sem že našla (mi ga bo ena prijateljica iz primorja dostavila) - baje je to purtulak ali tolščak in ga je na kupe (kot plevel) na primorju:

http://rastline.mojforum.si/rastline-about7514.html

 

tako da rabim samo še sumac - a kdo ve kje se ga dobi? 

hvala za vse odgovore :)

missan

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. avg 2011 15:23

Če ga ne boš dobila v kateri od trgovin z večjo izbiro začimb, povprašaj kje ga kupujejo v arabskem fast foodu, mislim, da se imenuje Falafel na Trubarjevi ulici ali pa v turški restavraciji Yildiz han na Karlovški cesti.

Mogoče ti ga celo odstopijo tistih nekaj žlic.

Najbolj enostavno pa je, da si ga naročiš v kakšni spletni trgovini.

Naslovov je brez števila, ta je eden od njih:

http://www.healthysupplies.co.uk/sumac.html

 

Mlinci se pa precej razlikujejo od libanonskega kruha (pita), ki se pripravlja iz kvašenega testa.

Recept imaš tudi na Kulinariki

http://www.kulinarika.net/recepti/6402/kruh/libanonski-

Naj te slika ne moti, če ga boš razvaljala po navodilu, bo prišel lepo nizek, ali pa snemi kakšnega s spleta:

http://mideastfood.about.com/od/breadsrice/r/pitabreadreci

nola

missan  

član od: 17.6.2011

sporočila: 56

4. avg 2011 15:35

ne ne, ne morem naročat iz anglije - poštnina je ubitačna in ponavadi angleži komplicirajo glede pošiljanja v evropo.. :-/ kaka nemčija mogoče? nekaj EU..

aha, ti bi da spečem ta kruh - kaj pa vem, potem je s to solato kar dost dela :D 


aja, pita bread (zadnji link) - to se pa dobi na švedskem, kjer majo velik arabcev. tako da tam bom pa lahko kupila ta kruh, ko bom šla gor. samo tam se pa po moje tolščaka ne bo dalo tako na izi dobit.. grr, vedno nekaj.. ;P
missan

Sporočilo je spremenil(a) missan dne 04. 2011 15:43

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. avg 2011 15:52

1. Gotovo je mnogo naslovov v Nemčiji ali kakšni drugi članici EU.

 

2. Jaz ne bi prav nič, mi je popolnoma vseeno ali boš kruh pekla ali boš kupila v bližnji piceriji pico brez nadeva ali pa si lomila zobe na mlincih.                                                                                                                                                                              Linke sem ti posredovala, da si boš lažje predstavljala, kakšne vrste kruh se uporablja v bližnjevzhodni kuhinji.

 

 



nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 04. 2011 15:58

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. avg 2011 17:36

No, če bi se malo potrudila, bi videla, da imamo vsaj v 4 temah omenjen sumac/sumak in tudi izvedela, kaj je to slovensko.

V pomoč ti dajem eno. http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1129

Sicer pa tolščak raste v skoraj vskem vru kot plevel, rastlina, iz katere dobijo sumak pa v skoraj vsakem parku, ker je okrasno drevo.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 04. 2011 17:39

missan  

član od: 17.6.2011

sporočila: 56

4. avg 2011 19:10

o, hvala rimljanka - sem nova tukaj pa mi to sploh ni padlo na pamet dokler nisi omenila. duh, smotka jaz :D hvala, bom naslednjič uporabila iskalnik - samo navadit se moram :)

nimam vrta in ne poznam vseh zeli, ki pri nas rastejo. moram priznat, da sem presenečena, da mamo te dve zeli tudi tukaj - super :) a na švedskem bi uspevali zunaj? verjetno ne.. :-/

 

nola, nisem mislila mlicev dat suhih na solato. ni mi treba sikat - a za smajlije si že slišala? dala sem jih tja, da sem ja mislila v prijaznem kontekstu. tako da - peace. :)

 

a lepinja bi bila rahlo podobna temu kruhu - bi lahko to dala kor nadomestek? rada bi jo namreč naredila hitro, brez peke ali kuhanja - ko se mudi (samo moj mož ima rad eksotično hrano:).

 

lp in brez zamere

missan

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. avg 2011 19:58

nola, nisem mislila mlicev dat suhih na solato. ni mi treba sikat - a za smajlije si že slišala? dala sem jih tja, da sem ja mislila v prijaznem kontekstu. tako da - peace. :)

 

Ob ponovnem tveganju, da si boš odgovore na svoja vprašanja tolmačila kot sikanje (Zakaj te pravzaprav zanima moja seznanjenost s smajliji?)

1. Če nameravaš mlince poparit in jih take zvrnit na svojo eksotično solato, tvoja kreativnost in zmožnost vživljanja v značilnosti libanonske kuhinje itak presega vse, kar bi ti vsaj jaz utegnila svetovati - pa s smajliji ali brez.

 

a lepinja bi bila rahlo podobna temu kruhu - bi lahko to dala kor nadomestek? rada bi jo namreč naredila hitro, brez peke ali kuhanja - ko se mudi (samo moj mož ima rad eksotično hrano:).

2.Ja, lepinja je rahlo podobna temu kruhu

 

aja, pita bread (zadnji link) - to se pa dobi na švedskem, kjer majo velik arabcev. tako da tam bom pa lahko kupila ta kruh, ko bom šla gor. samo tam se pa po moje tolščaka ne bo dalo tako na izi dobit.. grr, vedno nekaj.. ;P

3. No, ko boš tam gor, kjer majo velik arabcev, pa si pri njih nabavi še sumac, po moje celo s tolščakom ne bo problemov, našla ga boš povsod, kjer majo velik francozov pa taljanov .



Vsekakor ti pa svetujem, da svojo dieto, vsaj preden se lotiš tako kompleksnih jedi, kot je libanonska solata, močno obogatiš s hrano, bogato s fosforjem. Sardele, kar z glavo, bodo kar pravo krmilo zate.

 

nola

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. avg 2011 20:47

mislm c'mon missan pa to je tu mač...kle neki uprašaš pol pa en folk kr neki najeda iz ta pravimi topici in kwa eni misljo da so tko pametn k so že tolk časa gor...mislm,fak, k sam neki uprašaš pa še smajlije daš gor pa kwa bi en kle rad...a misljo da se pu brauzerju išče  pa sam za eno sulato, ma dost je tega, get a lajf....pa k j je jasn, da se nam ne da...mislim, brez zamere, pis, sis....

Vendelina jr.

missan  

član od: 17.6.2011

sporočila: 56

4. avg 2011 20:58

ok, vidim, da nimam tukaj kaj več pisat ali spraševat. ne vem zakaj imate odprt forum - za novince itak ni, ker je vse eno zasmehovanje in posmehovanje. sem kar malo razočarana in šokirana nad takim pristopom. no saj, želim vam vse najboljše, lep pozdrav in nasvidenje. 

missan

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

4. avg 2011 21:14

Ta forum je iz dneva v dan vecja katastrofa...enkrat toliko pridem pogledat kaj se dogaja in vsakic morate vi "ta stari" pametovat...pa iskalnik gor ali dol! Če bi isto vprasanje postavil nekdo iz "vasega kroga" bi bilo vsako vprasanje pametno...zaradi tega ne posiljam vec receptov, ne komentiram vec nic...je skoda.

Nola Ze ki omenjas sardele ti pa predlagam da prides v ribarnico v koper in si jih od blizu ogledas, in se dobro naglej da ne bos vec trosila neumnosti okoli...sardele imajo luske pa če se ti postavis na glavo!



Sporočilo je spremenil(a) ycrna dne 04. 2011 22:34

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

4. avg 2011 21:23

ycrna je napisal/a:
Ta forum je iz dneva v dan vecja katastrofa...enkrat toliko pridem pogledat kaj se dogaja in vsakic morate vi "ta stari" pametovat...pa iskalnik gor ali dol!

Kje pa je meja med "ta starimi" in "ta mladimi"? Da si bom na jasnem, ali je postavljeno vprašanje, ki ga načrtujem, pametno ali ne. Po mojem mnenju štejem med nove tukaj, pa me nihče ni zasmehoval, in se mi posmehoval. Ne vem, najbrž zato, ker 

ycrna, smeme vprašati še, kakšno zvezo imajo nola, sumac in sardele? No, ne razumem povezave sardel z nolo in sumacom.

 

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti