Pecivo ,ki ga ponujajo v plitvicah

urssula  

član od: 25.1.2005

sporočila: 234

16. feb 2006 15:40

Meni pa ni čist jasno, kako se ta štrudel zvija, da pride potem tak lep ven? Kako naredijo tole http://www.plitvicka-strudla.hr/breskvasirvisnja.j ? A zna katera razložit? Pa kako delajo nadeve? Zgleda zelo dobro in bi sprobala, če bi mi bilo malo bolj jasno kako se lotit tega :) LP vsem skupaj! urssula

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

16. feb 2006 16:54

Ja sam bila na Plitvicama prije godinu dana i jedva sam dočekala da kupim komad te štrudle. Moram priznati da sam se razočarala, jer okusom nisu više kako su nekad bile. Prije su mirisale baš po pravim domaćim štrudlama, a sada je to tako sve umjetno. Naročito voćne štrudle. Lidija...

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

16. feb 2006 16:57

Morda se bo Galyka kar kmalu oglasila s tem receptom ,ker na www2.serbiancafe.com ni podan recept za filo ampak samo za testo,tako ,da moram tudi žal še sama počakat s peko peciva. Lp Klaudija balu

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

16. feb 2006 17:09

Pri fili - sadni - imam občutek kot da je džem!? Kaj vi mislite? LP gordana

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

16. feb 2006 17:22

,res je,to pecivo je zelo dobro.Jaz ga imam pod imenom "Mirkov Požeški kolač" od mojega pokojnega prijatelja in izvira iz okolice Slavonske Požege,kjer imajo ogromno sadja in domačega sira (skute). 40 gr kvasa + 2 dl mlačnega mleka + čajna žlička sladkorja + 2 čajni žlički moke (10 - 15 min) 260 gr masla +100 gr sladkorja + 4 rumenjake + vanili sladkor - vmešaj z mešalnikom,dodaj 2 dl tople sladke smetane + rum po okusu + 1/2 dl olja. 850 gr moke + limonina lupina. Vmešaj testo (po potrebi dodaj moke ali malo mlačne vode - odvisno od lepljivosti moke),pusti da naraste,razvaljaj in nadevaj (poglej sliko http//www.plitvicka-strudla.hr) breskov ali marelični nadev - sadje sladkaj po okusu,limonina lupina,vanili sladkor višnje ali češnje ali sveže slive " " " " + cimet maline ali jagode " " " " " Lahko narediš iz omenjenega sadja čežano in nadevaš testo,lahko sadje zakuhaš kot kompot ,odcediš in v to zakuhaš 3 poljubne pudinge (okus vanili,jagoda,malina,breskva...),cca 9 dcl tekočine,med ohlajanjem mešaj in v mlačno dodaj sadje (ne sme biti zelo kuhano).Ohlajeno namaži na 1 del testa,zavij proti sredini,zopet nadevaj drugi nadev,zavij in pritisni testo,da se okusi ne mešajo,zgoraj nadevaj skutin nadev iz 500 gr skute,3 rumenjake, sladkor + vanili po želji,rum,1 mala kisla smetana +sneg 3 beljakov + limonina lupinica.Prekrij s preostalim testom,(namaži z rumenjakom- če ti je všeč)pusti vzhajati cca 10 min.,nato testo večkrat prebodi in daj v pečico na 200"C za 10 min.,nato peci na 180 "C 50 - 60 minut.Prekrij s folijo,če pečica preveč zapeka od zgoraj.Posladkaj s sladkorjem v prahu. Probajte in boste povedale svoje mnenje.To je bolj letni kolač,ko je dovolj svežega sadja. Dober tek, morda "fašem" od koga,ki mu pecivo ne bo všeč celo enko.Nič zato,nekateri imajo to radi. LP škarpina Sporočilo je spremenil(a) škarpina dne 16. feb 2006 17:23:23

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

16. feb 2006 20:44

Ok, ni mi jasno: Prekrij s preostalim testom - ??? od kuda preostalo testo če zavijemo 1 del proti sredini in drugi proti sredini...temu sem začela na Serbiancaffeu in čakam pojasnilo...bo šlo naprvo:) Anera Longin

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

16. feb 2006 23:08

"Anera L." pojdi na zgoraj napisani link,dobro si oglej prikazano sladico na sliki in videla boš,kako je testo zvito.Nevem,kako naj ti to napišem,čeprav je postopek zelo enostaven. Vzemi kos papirja v pravokotni obliki,prepolovi - prepogni - (ne rezat) na polovico,to dobljeno prvo polovico zopet prepolovi.Zamisli si,da je to testo in sedaj daš prvi nadev na prvo polovičko od polovice pravokotnika (na sredino),testo zavij kot rolado (samo enkrat) proti sredini,dobro pritisni na spodnje testo,na drugo polovičko od polovice daj drugi nadev in zopet zavij proti sredini (tokrat moraš prenesti tudi drugo polovico razvaljanega testa s tem,da sredino zopet stisneš (uporabi daljšo kuhalnico in enakomerno pritisni)Preostalo testo je prekrilo prvo rolico in leži na delovni površini kjer pač delaš.Sedaj vzameš skutin nadev in ga razporediš zgoraj na sredino obeh nadevov,ter prekriješ s preostalim testom.Upam,da sem ti uspela nekako prikazati postopek, ki res ni težaven,le "grif"je treba ujeti.Mogoče,da si zmesiš čisto navadno testo in zavijaš brez nadevov - vstavi pač kakšno rolico - ravno toliko,da prideš v postopek. Želim,da ti kolač uspe. LP škarpina

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

17. feb 2006 8:55

Škarpina hvala. Lp Balu balu

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

17. feb 2006 9:16

Sprobala bo...Hvala Škarpina. Anera Longin

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

19. feb 2006 11:29

Danes,ko mi ni treba v službo pa nisem mogla spat.Sem zgodaj vstala in spekla zgornji kolač.Za nadev sem uporabila 2 marelična kompota (dobro odcejeno) in slive iz skrinje,ter skutin nadev. Zelo dobra kombinacija. LP škarpina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?NENA58
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti