Začimbe

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. mar 2005 17:45

Tuia, kardamom imajo zagotovo (v soboto sem ga videla), v Intersparu (BTC) v Ljubljani, pa verjetno tudi v drugih Sparih in še kje. Je pa v zelenih vrečkah, znamke Evergreen. Rebecca, mislim, da se sladkemu komarčku reče tudi koromač (Foeniculum vulgare), lahko ga daš v medenjake, v kolače, jaz ga malo posujem na paradižnikovo solato in ima prav zanimiv okus. (v tem primeru ne vzamem semena, ampak listke). Drugače pa podobno kot kumina in janež pomaga proti napenjanju. LP cervus

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

24. mar 2005 9:53

Zanima me kateri deli rastline laški smilj se uporabljajo, torej ali cvetje ali listi, kdaj je najbolje in če se da to posušit oziroma kako drugače shranit za zimo. Pa še kako se naredi domača mešanica curija.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

24. mar 2005 10:07

Rene, bom jutri poslala osnovni recept za doma zmešan curry, ne vem ga na pamet. Se pa vse začimbe dobijo pri nas, tako da ne bo težav. Pozdravček, Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

24. mar 2005 10:16

Vsem, ki jih je / oz. jih še zanima KARDAMOM: Vidla sem v eni trgovinici z zdravo hrano na Trubarjevi, verjetno tudi v drugih takih trgovinicah imajo (njim ravno ne bi delala reklame, ker so strašno neprijazni), pa mislim, da se da kardamom dobit tudi na ljubljanski tržnici. Tudi jaz ga dolgo nisem našla, potem mi ga je sestra dala, ona bolj pozna tele zdrave štacunce:) In potem sem šla še jaz pogledat. Poleg medenjakov, kjer je skoraj nepogrešljiv, ga uporabljam ga v wienerbroth - ih, ki grejo nekako tako: sladko kvašeno testo razdelimo na dva dela, večjega (cca 2/3 testa, se mi zdi) zvaljamo na velikost pekača in premažemo z vanilijevo kremo, po njej pa posujemo v rumu namočene rozine. Drugi del testa zvaljamo še tanjše in premažemo z masleno kremo iz masla, sladkorja in kardamoma in zvijemo kot za potico ali štruklje, potem pa to klobaso narežemo, da dobimo polžke in jih polagamo na vanilijevo kremo, par cm vsaksebi. POtem jih še (polžke) potresemo z grobo narezanimi mandlji in spečemo in njam:) Točnega recepta trenutno nimam tu. Potem je strašno fajn za vse orientalske sladice, veliko jih je v knjigi Krišnova kuhinja, jaz sem si skopirala samo recepte, tistega o zdravem načinu življenja pa ne in je super:) Samo recepte vsaj za sladice je treba še malo prilagodit, malo so jih že avtorji sami, ampak nam je še vedno presladko in premastno, tako da povsod zmanjšam količino sladkorja in malsa/margarine, včasih pa dam malo več začimb:) Dober je tudi v kavici, skup s cimetom in klinčki; midva sicer ne pijeva kave razen tole mojo začinjeno včasih:) Seveda sladkano, lahko z rjavim sladkorjem in z veliko mleka in smetane:) Na sploh se ujema s cimetom in klinčki, pa tudi z muškatnim orehom in zelo paše v sladke stvari, samo treba je previdno, ker je zelooo močen! Aja, kako sem lahko pozabila na kurkumo (turmerik) - ta je tudi ena od mojih ljubših! Super stvarca, lahko jo date res čisto povsod, mogoče bolj previdno pri sladkih stvareh, ampak gre pa tudi! In vse dobi krasno rumeno barvo! Z njo so mi super empanadosi, pa tudi kruh s kurkumo je nekaj posebnega! Vsi najprej sumničavo gledajo živo rumeno hrano, potem pa zmažejo vse do zadne drobtinice - probajte! Živo rumena pica, testenine,.... in še in še:) CURRY: par vprašanj: kje dobite seme za rastlino, ki jo gojite, da vam da curry liste? Ali je to kar, gojite samo nek nadomestek? Ali mogoče kdo ve, kje bi dobila seme sablastega triplata in grškega sena? Vem, da raste zadnji tudi pri nas v naravi, ampak ne vem kje in niti točno ga verjetno ne bi znala ločit od ostalih plevelov:) Rabila bi ga za curry prašek. Vedno mi manjka ta začiimbica not! Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

24. mar 2005 10:19

Aja, pa sveža ingverjeva korenina je super - v mesnih, zelenjavnih jedeh in celo sladicah! Samo preveidno, ker je lahko zelo oster! mamamia, še vprašanje: kje dobiš vse te eksotične začimbe, ki si jih omenjala? Poznam jih iz knjig, ampk jih pri nas še nisem videla! Se priporočam za curry prašek (recep) tudi jaz:) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

24. mar 2005 10:36

V trgovini sonce v MB sem doslej dobila vse, vsaj ne spomnim se, da česa ne bi našla (tudi janeževo zvezdo na primer imajo, če omenim eno bolj redkih začimb). Mogoče, da sem kakšno res kupila v Avstriji, ampak za zadnji dve leti se ničesar takega ne spomnim. In dokler imajo na zalogi kurkumo, gočično seme, ingver, kardamom in podobno, sem zadovoljna (zdaj ob sobotah in nedeljah po kosilu obsedimo pri mizi, "vlečemo" vodno pipo z moulasso kakšnega sadnega okusa in srebamo kavo s kardamomom - dan je kar lepši). Res pa je, da pri nas še nisem našla škampove paste in ta reč mi zdaj za tajsko in burmansko kuhinjo res manjka. Bom spet malo tečnarila po trgovinah, tako kot sem pred leti za kokosovo mleko, steklene rezance, vodni kostanj in podobno, pa se je vse kmalu znašlo na policah. In če so lani pritresli še ribjo omako, ni vrag da kmalu ne bomo našli tudi škampove paste. Recept za curry pa pošljem jutri, ne vem ga na pamet. Mamamia mamamia

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

24. mar 2005 13:38

kARDAMOM IMA "zeliščarka" na ljubljanski tržnici. uharica

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

29. mar 2005 15:18

Vem da ste bili vsi zelo zaposleni z barvanjem pirhov, a bi vseeno še vedno rada recept za doma pripravljen cury ter odgovor katere dele rastline laški smilj se da uporabit in kako. Vsem skupaj pa en lep pomladni dan

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

29. mar 2005 15:30

Ko je ravno debata o začimbah,ali mi lahko kdo pove za kaj se rabi HARISA- dobila sem jo iz Tunizije. Lepo popoldne jesen

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

29. mar 2005 17:42

Jesen, harisa se uporablja pri različnih arabskih jedeh, pripravljenih z mesom ali zelenjavo. Ti jutri pošljem še kakšno informacijo več, moram malo pobrskati po arabskih receptih. Za domačo mešanico curryja pa sem v petek pozabila list z receptom doma, doma nisem nič "kvačkala" po računalniku in ga pošljem jutri. Pozdrav vsem, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti