Kisanje zelja, na pomoč

KDM  

član od: 9.1.2010

sporočila: 25

10. nov 2010 20:20

Sluzasto je mogoče ker se ti kvari, poskusi pobrat dol tisto ki je sluzasto, dobro očisti posodo,ter robove , nato daj na zelje čisto platno ,katero naj ne bo oprano z mehčalcem ,ker pušča vonj na zelju, nato pa daj nazaj vrečo z vodo ,ki pa mora biti dovolj težka in mora pokrivati vso površino posode ker je to utež. To so moje izkušnje in upam da sem ti s tem lahko kako pomagala. P.S. mogoče lahko na vrhu še malo posoliš ,ker če je premalo soljeno se tudi rado kvari. LP. KDM

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

10. nov 2010 21:13

od 150 do 200 g soli na 10 kg zelja, js dam tam okoli 170 g, pa malo celega popra; to je vse Lakica Sporočilo je spremenil(a) Lakica dne 12.nov 2010 07:40

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

10. nov 2010 22:57

Tet Pehta,zelje ,ko se kisa naj bi bilo pokrito pokrito ,kot pravi KDM, ampak obteženo na klasičen način,z deskami in vsaj z vedrom vode.Če imaš možnost,odstrani sluzasti del,ga kar še po vrhu posoli in počakaj nekaj dni in nato zopet okusi. Pa dost mora biti obtežen.Ko je dovolj kisel,ga pa imaš komot pod vrečo vode.Tako imam tudi jas obteženega z vodo ,od kar se je skisal. Po radiu sem poslušala komentar o kisanju zelja in pravijo,da soli ne sme manjkati,bolje več kot premalo ,ker v takem primeru se dogaja ,kar se je zgodilo vam.Se pravi za 50 kg zelja naj bi bilo80 dag soli ali pa več in temperatura je zelo pomembna je rekel komentator17 stopinj C za 3 tedne in potem se zelje umije in postavi na hladnejši prostor.Pa lahko rečem,da je preizkušeno in velja ,poskusite tudi vi . zaja zaja

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

11. nov 2010 8:42

Jaz sem letos menda kar preveč solila, ker se mi je nazandnje zgodilo točno to. Pa še mehko zelje je bilo. Soli vodo in to obilno, če lahko še kaj rešiš. Jaz bi jo prekuhala s soljo vred, da se res raztopi, pa večkrat menjaj vodo. Sicer je dostop soli na tak način tudi problem, kajti zelje je mmočno stlačeno skupaj. Naše zelje pa zelo počasi pridobiva na kislosti, ne vem kaj je to krivo. Drugače pa je lepe barve in čvrsto. Upam, da bo OK. kara

Lilka  

član od: 9.10.2002

sporočila: 12

11. nov 2010 17:50

Hvala za odgovore! Mi zelje kisamo že nekaj let in to uspešno. To se nam je zgodilo prvič. Solili smo toliko, kot po navadi (2 dag soli na kg zelja). Zdaj sem zelje pokrila s platnom in deskami ter obtežila z 2o l kanto vode, ter dolila vodo, da so deske pokrite. Morda bi bilo pametno res še malo dosoliti (s prekuhano vodo in soljo)? Teta Pehta

monika k  

član od: 27.11.2010

sporočila: 7

27. nov 2010 9:31

dobr dan... prosim za pomoč ali lahko kaj pomagate, kisat smo dali zelje ampak po 3 tednih je zelje sluzasto in pekoče... kaj se še da storiti da ga rešim??? prosim za pomoč monika k

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

29. nov 2010 18:51

ne vem kaj se da tukaj še rešit-praviš da je sluzasto in pekoče.Če je pekoče je ratalo hrenovo-tukaj pa žal ni pomoči.

lp

anibas

monika k  

član od: 27.11.2010

sporočila: 7

1. dec 2010 14:26

hvala za odgovor, baje če ga kisaš ga ne smeš nič dirat, jst sm ga pa preložla pa zelnico pretočla, k sm nekje vidla da so to napisal... pol sm pa najbrž res zaribala s tem... pa stopinje so tudi nihale enkrat 17 drugič 13 stopinj... bomo drugič probal kr v vrečpa nič dirat 4 tedne pa mogoč bo...hvala monika k

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

1. dec 2010 20:44

Jaz delam čisto enostavno, poceni in brez vaganja. Kupljene mam 50 litrske sodove (zadruga npr, 10 eur stane), not dam vrečo za zelje (tudi zadruga, merkur..., en evr), v vrečo naložim zelje (glave in vmes potresem malo celega popra in kumine) ter čez nalijem 4%raztopino soli. Je lažje zmert vodo kot vagat zelje. Če delam naribano zelje, je slanica 2%. Zavežem, držim na toplem, dokler se ne začne kisat (po vonju sodeč), nato sod roma v klet. Super je, ker ne smrdi, voda je čista, nobenega obteževanja,... To je to. Zelje je krasno. Aja, za glave mora bit Varaždinc, drugo ni dobro.

lesnik

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. jan 2011 10:26

No, pa da še jaz pristavim svoj piskrček, po letih in letih kisanja zelja ter nobenih s tem povezanih težav, se letošnje nikakor noče skisati. Delano čisto isto kot vsa leta poprej. Ali ima kdo še kak namig, kaj bi bilo za narediti? Na pogled je lepo, kot mora biti, samo kislo ni. Mama je zadnjič kar kis dodala, da je sploh od daleč zaslužilo pridevek kislo. Spraševali smo se o prenizki temperaturi, pa je bila tam tam kot ponavadi. Ostale linke sem tudi pogledala, pa nisem zasledila, kaj potem storiti, večinoma le, kako in zakaj se ne skisa.

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti