Fakultete in poklici

valery2  

član od: 8.6.2006

sporočila: 34

tema odprta - 5. jan 2010 21:12 | ogledi: 3.292 | odgovori: 42

Kje bi lahko našla opise delavnih mest za fakultetno izobrazbo.Vem,da imajo v šoli pri psihologinji vse te podatke,ampak jaz bi rada v miru s hčerjo to malo pregledala-predebatirala.

Za katero fakulteto in poklic bi se odločili vi danes?

Pri nas je ena od možnosti zdravstvena - protetik . Kakšne so kaj možnosti za zaposlitev v

tem poklicu ...?

Lep pozdrav

valery2

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

5. jan 2010 21:24

No, opisov delovnih mest pač nima nobena psihologinja. Morda misliš opise študijskih smeri? Sredi februarja pa bodo informativni dnevi na fakultetah in ostalih ustanovah.

Jaz bi se odločila vedno za tisto, kar bi me res zanimalo. Tako sem se, ko je bil čas za to, tudi odločila. In nikoli mi ni bilo žal.

Kakšne so možnosti za zaposlitev danes, kakšne bodo, ko hči, pa karkoli že, doštudira, sta dve različni stvari.

Pomagala ti morda veliko nisem, tako je moje mnenje. 

rimljanka - zasebno mnenje

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

5. jan 2010 21:42

Jaz bi se danes odločila za strojništvo ali  informatiko, pa za fizioterapijo. Takole na prvo žogo.

 

Po premisleku pa bi se najprej vprašala, kaj mojega otroka veseli, o čem razmišlja, v čem se vidi. Ker sem prepričana, da lahko uspeš v vsem, samo da imaš to, za kar se odločiš, rad. In da z veseljem študiraš in kasneje delaš.

Ker malo nas (jih) je, ki s(m)o želje uspeli sestaviti s potrebami in nam je naše delo v veselje.

 

Torej najprej naj se otrok odloči, kaj si želi in kaj ga veseli, potem dalje. Mamamia

mamamia

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

5. jan 2010 21:43

Mja...pol pa točne veš katero fakulteto,katero smir,kaj bi počel v življenju...in ko vidiš število točk za omejitev padeš dol...in se vržeš za knige in upaš in sanjaš in se trudiš,da ti uspe...oh Roncolino

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

5. jan 2010 21:45

Ja, Roncolino, dobra motivacija. Pa ne, da si že maturantka?

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

5. jan 2010 22:05

Moje mišljenje o tem je čisto preprosto: Če hči ne ve, kaj bi z določeno diplomo počela, potem je smer več ali manj zgrešena. Začeti bi morala ravno obratno: Meni je "to in to" v veselje, torej kam naj grem v šolo, kjer me bodo o tej smeri največ naučili. Potem bo sledilo vse, od motivacije, da najde primerno službo ali začne svoj biznis, do uspeha v poklicu in ne nazadnje vsakodnevnega zadovoljstva.

 

 

 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 05. 2010 22:06

ewschy  

član od: 26.3.2009

sporočila: 21

5. jan 2010 22:39

Se strinjam z Vanjo. Sama sem se odločila na podlagi "poklica". Torej, najprej sem vedela kaj v življenju bi rada počela, nato pa sem pogledala katera fakulteta in smer me to nauči. In našla sem smer študija za katerega nisem nikoli prej slišala. Danes sem s študijem zelo zadovoljna. Tako naj tvoja hči resnično najprej razmišlja kaj jo v življenju veseli, nato pa na katero fakulteto naj gre. Kar pa se tiče možnosti zaposlitve je to skoraj nesmiselno že sedaj dati kot kriterij. Stvari se spreminjajo in po približno 5ih letih študija je lahko situacija popolnoma drugačna od današnje. Lp ewschy

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5190

6. jan 2010 0:13

valery2, se zavedaš, da prvih 10 trenutno najbolj iskanih poklicev v ZDA leta 2004 sploh še ni obstajalo? Svet se danes spreminja zelo hitro in iskati bodoči poklic (ki ga danes mogoče sploh še ni) v knjižnici pri šolski psihologinji ne pelje nikamor. Edino, kar si res lahko vzameš k srcu, je to: naj gre punca študirat, kar jo zanima in kar jo veseli, toliko, da se je za to pripravljena res potruditi. Nekaj, v čemer bo sama zase videla prihodnost. Lepo je, da ji hočeš pomagati, ampak njena odločitev mora biti samo njena, ne obremenjena s tvojimi pričakovanji in neuresničenimi željami. Gre za njeno bodočnost, ne tvojo! Pri 18-tih ali 19-tih mogoče res še ne ve čisto točno, kaj bi rada delala, zanesljivo pa ve, kaj jo zanima. Ker če ne in ne spravi skupaj energije, da bi se sama pozanimala o stvareh, ki se tičejo edino nje, potem je čisto mogoče, da si sploh ne želi iti študirat. In če si ne, potem je za božjo voljo ne sili v nekaj, kjer bo nesrečna. Mogoče si pa čez par let bo, pa jo takrat podpri in ji stoj ob strani. Lep pozdrav, Sonja

MancaS  

član od: 28.9.2007

sporočila: 107

6. jan 2010 0:19

Pred pribl. sedmimi leti, ko sem se tudi sama ubadala s podobnimi vprašanji, sem dobila pri šolski svetovalni delavki eno knjigo o programih naših fakultet. Tam so bili opisani vsi predmetniki, kakšno delo lahko s temi poklici opravljaš, kje se lahko zaposliš... pač osnovne informacije o vsakem programu in poklicu, ki ga z njim pridobiš. Najbolje, da o tem povprašata v svetovalni službi ali pa kar v mestni knjižnici. Sicer je pa o tem veliko napisano tudi na internetu. Poiščita spletno stran univerze, potem pa lahko klikata na vsako fakulteto posebej - večina ima na svojih straneh tudi informacije, ki vaju zanimajo. Predmetik, urnik in pogoje za napredovanje v višji letnik bosta gotovo našli, profile poklicev pa zelo verjetno tudi. Poleg tega imajo študenti večine smeri tudi svoje forume, tako da lahko za tiste poklice oz. programe, ki hčer zanimajo, še tam povprašata, kakšne izkušnje imajo kaj študenti. Vama pa toplo priporočam, da iščeta informacije v čim več različnih virih, pri čemer se meni zdijo najbolj zanesljivi prav študenti, ki so že na faksu (ponavadi se da z njimi govoriti tudi na informativnih dnevih, ki se jih obvezno udeležita). Pri nas je bilo namreč tole šolsko poklicno usmerjanje bolj ubogo, sama pa tudi nisem prav vedela, kam bi se (razen informativnih dnevov) obrnila po informacije, tako da sem se na koncu odločila narobe. Glede na to, kakšna je trenutna situacija z zaposlovanjem diplomantov, bi bilo najbolje, da najdeta eno skupno točko med hčerinimi interesi in profili, ki so najbolj iskani. Vsekakor ne moreta zgrešiti z izbiro naravoslovne smeri, v zdravstvu pa tako ali tako vedno primanjkuje kadra. Veliko sreče pri izbiri vama želim. MancaS

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

6. jan 2010 4:54

Ko se je pred dvema letoma hči odločala za poklic si niti v sanjah nisem predstavljala da si bo izbrala tak študij kot si ga je. Vedno sem, podobno kot mammamia, pa tudi ker je izrazit naravoslovec nekako računala in tudi včasih omenila, da bi bil dober poklic nekaj v zvezi z računalništvom, informatiko, mogoče matematiko ali čim podobnim. Potem so prišli informativni dnevi in z veseljem si je ogledala 3 fakultete in bila povsem navdušena nad tisto, ki si jo je sama izbrala. Seveda je bilo potrebno tudi veliko učenja in dober uspeh, da je prišla na željeno smer. Sedaj je v 2. letniku in ji je študij izredno zanimiv, mi pa moramo čez vikend poslušati kaj vse so čez teden delali, kaj so novega izvedeli. Kljub oblilici učenja, kljub temu da v prejšnjem letu skoraj ni imela počitnic zaradi študijskih obveznosti, ni doslej še niti enkrat omenila, da ji je težko in da bi šla kam drugam. Pot pred njo je še dolga, saj študij traja kar 6 let, kot sedaj kaže pa mislim, da se je v študiju, ki si ga je izbrala našla, pa čeprav je in bo še večkrat težko. Mi ji bomo po naših močeh pri študiju pomagali in držali pesti, da bi uspela. Kot so že mnoge predhodnice povedale si je treba študij poiskati v smeri, ki ji je všeč, seveda tudi ob upoštevanju uspeha, ki ga sedaj dosega in tudi vpisov in omejitev v preteklih letih. Že sedaj si lahko sama okvirno izračuna točke, ki bi jih lahko realno dosegla, da vidi kje je. Mogoče so res dober vir informacij prav študenti, ki že študirajo na določeni fakulteti. Predvsem pa naj si izbere nekaj kar jo veseli, kar bi v življenju rada počela in nikakor kar nekaj, samo da gre od doma, ker bo potem ponavadi tudi podobno hitra vrnitev domov ali pa beganje od fakultete do fakultete, pa tu pol leta in tam mogoče leto, na koncu pa razočaranje. Razmere pri zaposlovanju se zelo spreminjajo, tako da je res težko napovedati kje bodo čez 3,4 ali 5 let odprta delovna mesta. Veliko sreče pri iskanju primerne fakultete, če imata možnost, sledita hčerinim sanjam in naj si izbere tisto, kar jo res veseli in jo bo veselilo še leta. Srečno. tedyka

valery2  

član od: 8.6.2006

sporočila: 34

6. jan 2010 5:40

Tudi jaz mislim ,da si jo mora sama izbrat. Sem ji pustila izbiranje po lastni volji in res je,da se zaveda,da si je sama zbrala in jo brez večjih problemov tudi izdeluje.Je pa problem v tem,da za njene želje medicina nima dovolj točk in tako je prišla do zdravstva v katerem si jo tudi jaz predstavljam.Samo katero smer-vejo in kako jo izdrat. Že sedaj ali lahko potem na fakulteti,ko ji bo upam vse bolj jasno? Pozdrav. ' valery2

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti