24. mar 2009 22:46
ne da bi kakorkoli reklamiral ali še huje napeljeval ljudi da se zastrupijo...
vendarle, so osnovni higjenski standardi osnova kateregakoli kuhinje, pri nizkotemperaturni obdelavi živil živalskega izvora pa je potrebna še večja previdnost.
Predvsem moraš zaupat viru od kjer meso dobiš, potem pa je potrebno z njim ravnati nadvse previdno in se držati temperature tik nad lediščem, ki kakšnokoli razmnoževanje bakterij zmanjša na minimum, celice v mesu pa ohrani cele, da ne izgubijo vode.
Če nisi prepričan v oba pogoja, ne priporočam kuhanja pri nizkih temperaturah. Pri peki piščanca sem opisal kako riziko še zmanjšaš z blanširanjem.
Kakor je ežoj že povzel je za kuho mesa odločilnega pomena to, da v mesu zmehčamo kolagen (vezivno tkivo), ki naredi meso "trdo" in pri tem koaguliramo beljakovine čim nežnejše, da se pri tem ne stisnejo in pri tem ne izgubimo dragocene tekočine, ki naredi meso sočno. Če se ne motim, je prav mehko in sočno meso tisto, ki je pojem dobre kuhinje.
Potem pa so seveda za okus skoraj najpomembnejše maillardove reakcije
http://en.wikipedia.org/wiki/Maillard_reaction , ki tvojiro tisti spojine, ki dajo mesu tisti pravi okus, pri katerem nam začneje teči sline, ko zavohamo dober steak z žara... in te potekajo pri veliko višjih temeperaturah kot tisith, da meso ostane sočno in postane mehko.
Je pa cel proces nizkotemperaturnega kuhanja skregan z gospodinjsko logiko. Piščanec, ki se peče 5 ur na 60oC je videti skoraj tak, kot si ga dal v pečico. Jaz vsekakor priporočam, da tsti, ki si upa, poskusi in se odloči. Tekstura mesa je kuhana, čeprav je barva na meji. Mogoče je piščanec na 60oC za prvo srečanje z takim načinom priprave le malo preveč radikalen. ;)
Pri receptu za pišanca vedno ponudim polivko, ki jo naredim tako, da na maslu prepražim piščančje odrezke. To je zato, da ima meso, ki je sočno in mehko, tisti znani okus po dobrem pečenem piščancu.
cellnet