Zamrzovanje živil

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

28. okt 2009 9:44

Seveda ga lahko zamrzneš. anaeva

anajob  

član od: 10.9.2002

sporočila: 8

28. okt 2009 12:37

Lahko, ampak zamrznjen por je meni osebno edina zelenjava, ki mi odmrznjena ni več dobra, tako voden postane. Res pa je, da sem ga zamrznila kar v kosu in ne drobno narezanega.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

28. okt 2009 15:22

Sama ga narežem ,za juhe,enolončnice,.... anaeva

Talija  

član od: 12.9.2005

sporočila: 171

29. okt 2009 11:15

Hvala, narezala ga bom in poiskusila, kot pravi anaeva, bo verjetno za juhe ali enolončnice res dober. Lp Talija

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

9. dec 2011 9:48

Ko zamrzujem meso, mi vedno po površini postane suh, gumast, moja pravi da se temu reče zažgano meso, ampak ji ne verjamem.

Kje je problem, meso je bilo nazadnje sveže, domače, iz vrečke sem iztisnil kolikor je šlo zraka, zavezal tesno in močno. A po samo mesecu je bilo meso neuporabno. To se mi dogaja z vsemi vrstami mesa. Načeloma kupujem vedno sveže meso, včasih pa dobim kako možnost za domače meso pa mi ga je škoda vzet, ker je neuporaben. Z zamrzovanjem pa niti nimam veliko izkušenj, očitno delam nekje napako.

Hvala za morebitno pomoč pri tem problemu.

Commis débarrasseur

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

9. dec 2011 12:55

Zzak1977, tako meso smo mi imeli v starem hladilniku, ki je imel 50 l zamrzovalnik. Se mi zdi, da ni bila dovolj nizka temperatura. Opazila sem, da je precej dlje časa trajalo, da je meso zamrznilo. 

 

barbara

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

9. dec 2011 12:59

Zamrzuje dovolj, vidim po sladoledu. Hladilnik ni star, tudi malo višjega razreda, vsaj takrat je bil ko smo ga kupovali, take probleme imam že od začetka.

Commis débarrasseur

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

9. dec 2011 14:06

Problem ni povsem odvisen od hladilnika. Voda namreć izhlapeva tudi pri tako nizkih temperaturah. Enostavno preskoči tekočo fazo in direktno iz trdega stanja prehaja v zrak. Zaradi nihanja temperature (normalno delovanje termostata) se potem nekje odlaga. Sigurno imaš v vrečkah ivje. Ker led ne teče, se izhlapela voda ne more nadomestit in se ti popolnoma posuši samo površina. Še razlaga, zakaj se voda seli. Nekako bi bilo logično, da izhlapeva tudi ivje. Dejansko izhlapeva tudi to. Vzrok je v različnih hitrostih dviganja in padanja temperature. Dviga se počasneje in zato je tudi izhlapevanje bolj enako. Ohlajanje je hitrejše in ker se najprej hladi stena posode, se več vode odloži na njej. Tako se ta počasi seli. Pojav je bolj izrazit pri hladilnikih z večjo močjo kompresorja, ker je pri njih ohlajanje bolj agresivno. Boljše močnejše in dražje ni nujno vedno boljše. ;)   

Najslabše so velike posode. Delna rešitev je vakumsko pakiranje ali folija.

LP

Sergej

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

9. dec 2011 14:59

Na to sem pomislil da mogoče premočno hladi. Ja, v vrečkah je "ivje", v celem hladilniku ga pa ni niti pikice. Mogoče je problem ravno v tem defrost sistemu ali kakorkoli se že imenuje?

Je mogoče rešitev nekaj dodane vode? Zmrzujem res malo in redko, zato mi je škoda investicije v kako vakumsko mašino.

Pa je tako meso užitno? Nekajkrat sem te dele pač odrezal in uporabil, nekajkrat je bila površina tega tolikšna da sem ga vrgel proč.

Commis débarrasseur

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. dec 2011 15:15

Meni se je meso tako "zasušilo" prvič, ko sem  pričela uporabljati zamrzovalnik. Užitno je seveda še bilo, prav "apetitlih" pa ravno ne.

Od takrat skrbno pazim, da naenkrat zamrzujem le dovoljeno količino mesa. V predalček za zamrzovanje bi ga komot stlačila tudi do 30 kg, ampak enkratna dovoljena količina je le 13 kg in tega se držim kot pijanec plota. In seveda navodil, da je treba en dan pred vlaganjem večjih količin premakniti termostat na "Super" to je na "zamrzovalno" temperaturo. 

Poleg tega meso vedno dam v 2 vrečki. Najprej v prvo, iztisnem zrak in vrečko spodvijem. Vse to dam v drugo,istočasno vložim še etiketo in čimbolj tesno zaprem.  Nikoli več nisem opazila "zasušene" površine, čeprav zadnji kosi mesa ostanejo v skrinji tudi do 12 mescev.

Ivje pa po mojih izkušnjah nastane, če skrinjo (ali omaro) pogosto odpiramo. Zato imam eno manjšo skrinjo, ki jo odprem praviloma le enkrat tedensko, ko potrebna živila prenesem v zamrzovalni del hladilnika za sprotno uporabo.

Premočno hlajenje in posledično prevelika toplotna razlika ob odpiranju vrat bi po mojem laičnem mnenju mogoče tudi lahko nekaj doprinesla ivju.  Več kot - 18 °C ni potrebno.  Si kdaj meril? 

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti