Kakšna centralna

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 9. feb 2006 7:19 | ogledi: 3.752 | odgovori: 21

Pozdravljeni,

vem da smo že nekaj govorili o centralni kurjavi, ampak bi rada bi še nekaj vaših nasvetov. Razmišljam o centralni (sedaj je skupna z drugim stanovanjem, vendar so stalno prepiri in bi rada svojo). Imam možnost priklopa na plin (draga investicija kar do 1.500.000 sit), ali pa na olje oz. drva. Za probo smo zadnjič kupili paket briketov (4 kom), vendar mi je štedilniku in trajnožareči peči eden pogorel v eni uri, in če to izračunam, pridem v astronomske zneske za ogrevanje. Zato ne vem, kako bi bilo to poceni ogrevanje (kot je ena članica tu napisala , da porabijo zelo malo za ogrevanje z briketi).

Stanovanje je dvosobno cca. 55 m2, hiša pa je stara kamnita, stropi so leseni.

Za vaše nasvete se vam zahvaljujem.

P:S:

Saj vem , da je reklama prepovedana, ampak vseeno bi vas prosila za nasvete tudi o pečeh, katere proizvajalce... vem da je zelo priporočajo (za olje) firmo Buderus, in da je zelo draga. Ali je res toliko prihranka, pa bi mogoče vedel, kdo od vas, če jo ima.

Hvala.Pozdrav

smrkolina

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

9. feb 2006 7:42

Mi gremo poleti iz olja na plin. Investicija je pa vsaka draga. Malo upoštevaj še luksuz. Lp, Klavdija

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

9. feb 2006 8:08

Če boš brikete kupovala v trgovinah pakirane po par kil,te bo prišlo drago. Ni pa to luksus,kot na olje. Nas pride 1 tona lesnih briketov 18ooo sit.Kupimo jih v Črnomlju. Poznam pa dva iz okolice Ribnice,ki jih tudi imata.Zdaj,v času kurilne sezone jih je težje dobit,zato je na to treba mislit že preje. l.p. Vesna Leben

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. feb 2006 8:34

Smrkolina, nimam pametnega predloga, ker sem sama na začetku razmišljanja o centralni. Čez kakšno leto pa bodo stvari že jasne. Dejstvo je, ki ga velja upoštevati, da bosta kurilno olje in plin samo dražja. Drugače ne more biti. Poraba je vse večja, zaloge vse manjše. Edini smortni vir energije je, če delaš novo centralno, je les. V kakšno obliki, to je pa vprašanje. Če hočeš luksus (samodoziranje), kot se je izrazila ligojna, potem je to kar draga investicija. Malo manj draga, pa še vedno pregrešno draga je neka peč, v katero enkrat na dan naložiš polmetrska drva. Najcenejša je klasična peč, v katero pa je treba naladati. Obstajajo pa tudi take, ki jih ni treba nikoli zakurit, ker hranijo žerjavico. Samo nalagaš. Saj pravim, sem na začetku. Jasno mi je nekaj. Kurjava ne bo na olje. Tako imamo sedaj in porabimo celo premoženje za kurjavo. Katera od "lesenih" različic bo prišla v poštev, bo odvisno od sredstev. Ligojna, a vi morate sami dozirati brikete? mimika

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

9. feb 2006 8:39

18.000 sit je zelo poceni, v trgovini sem računa cca 10 kg stane po znižanju (Merkur, Obi), od 390 - 490 sit, se pravi tona 39.000 - 49.000 sit, in ob nalaganju v klasičen štedilnik.... kar 100.000 na mesec, tako hitro je ta briket pogorel, mogoče v kakšni peči za centralni kurjavo dalj traja gorenje. Zato sem skeptična glede te kurjave v klasičnem štedilniku. Ni toliko tu vprašanje luksus, kot to , da bi kurili v enem prostoru, pa vse bi bilo toplo , pa še dima ne bi bilo po sobah in cunjah, saj veste, ne glede na to koliko paziš se včasih zakadi nazaj , sploh iz trajno žareče peči, ker imamo pa vse odprto , da se malo segrejejo tudi ostali prostori, pa je kar je... LP smrkolina

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

9. feb 2006 9:49

mimika je napisal/a:
Ligojna, a vi morate sami dozirati brikete? mimika
Ja. Vesna Leben

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

9. feb 2006 10:16

Briketi o katerih piše ligojna so(sklepam)v velikosti polena.Z njimi letos kurimo tudi mi.Imamo 30 let staro kombinirano peč za centralno(olje,trda goriva).Do sedaj smo porabili cca.2,5 tone,kar znese 60.000(nabavna cena 24.000 tona pri istrabenzu). Bernarda

kalcicl  

član od: 10.7.2005

sporočila: 435

9. feb 2006 10:16

Zelo se splača investirat v dobro izolacijo hiše. Mi skurimo zelo malo olja glede na precej veliko površino,ki jo ogrevamo.Peči na trdo gorivo ne bi imela,ker bi se pojavil problem kdo bi peč nalagal ko nas ni doma(služba). kalcicl kalcicl

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. feb 2006 10:30

Terlikar, ali ste lansko zimo kurili olje? Koliko ste ga porabili? Za lažjo primerjavo. MI smo ga letošnjo zimo že 2000 l. Pa še vprašanje za ligojno. Kako pogosto morate dodajat brikete? In kakšno skladišče imate? Kako veliko? lp mimika

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

9. feb 2006 10:56

Ja lani smo kurili na olje,porabili pa 3.000 litrov-noro. Bernarda

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

9. feb 2006 12:00

terlikar 1 je napisal/a:
Briketi o katerih piše ligojna so(sklepam)v velikosti polena.Z njimi letos kurimo tudi mi.Imamo 30 let staro kombinirano peč za centralno(olje,trda goriva).Do sedaj smo porabili cca.2,5 tone,kar znese 60.000(nabavna cena 24.000 tona pri istrabenzu). Bernarda
Mene pa zanima, če jonaložite z briketi ali te razbijete ali date cele in na koliko časa približno nalagate? jaz bi v klasičnem štedilniku morala vsako uro, sedaj imam bukova drva in nalagam ponoči 2 - 3 krat, odvisno kako se zbudim ). Hvala smrkolina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti