Kakšna centralna

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

9. feb 2006 12:16

Mislim, da je zaenkrat ogrevanje s plinom najbolj ekonomično (če upoštevaš ceno in udobje). Sedaj se dobijo izvrstne peči (kondenzacijske), ki so izredno varčne in "pametne". Mi smo obnavljali centralno kurjavo pred dvema letoma, svetovali so nam peč Buderus, ki je seveda izvrstna, a je bila (in je še) silno draga. Tako smo se odločili za manj znano cenejšo (takrat kar za polovico, danes je razlika manjša) plinsko peč DeDietrich. Mi z njo ogrevamo tudi vodo (ima velik bojler), da se nastaviti različne režime ogrevanja za ponoči oz. podnev. Deluje, kot da je ni. Tole sem verjetno bolj po žensko napisala, svetujem ti, da se posvetuješ s strokovnjakom, saj je peči veliko vrst, zato moraš najprej opredeliti, kakšno peč sploh potrebuješ (glede na velikost stanovanja, potrebe po ogrevanju vode, vrsto kurjave, dimnik, itd, itd). Glede na težave z različnimi vrstami energije pa je pametno, da si po možnosti zagotoviš še alternativni vir ogrevanja: peč na trdo gorivo, kamin... ddarinka

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

9. feb 2006 12:24

Takoj ko zakurim razbijem,potem pa ne,ker celi "držijo"dalj časa. Bernarda

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

9. feb 2006 13:06

Moje mnenje o kurjavi je tako. Vse je odvisno kako je izolirana hiša.Mi imamo peč na olje Buderus in zraven tudi original gorilec ter avtomatiko ki sama uravnava gretje na zunanjo temperaturo.Ogrevamo cc.250 kvadratnih metrov in porabimo približno 2000-2500 l olja letno. Za plin vem samo to kar so mi povedali drugi,če imaš svojo cisterno je poraba zelo velika,če pa si priključen na zemeljski plin je sicer manjša ,vendar sem slišala da v plinovodih včasih radi spustijo zrak da je potem poraba večja in tudi mesečna položnica. Meni sicer plin ni preveč všeč tudi zaradi varnosti in seveda mesečnega plačevanja,kajti plin plačuješ mesečno in ni važno ali je položnica naprimer 10.000,00 ali 100.000,00 moraš plačati vse naenkrat drugače ti pa pipco zaprejo.Pri olju se vsaj da kupiti na obroke.Za drva pa nevem ,ker nikoli nismo kurili nanje,tako ,da to lahko pove tisti,ki ima že izkušnje.To je sicer moje mnenje,seveda pa ima vsak svoje izkušnje,tako da je težko vedeti kaj bi bilo najboljše in najcenejše.

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

9. feb 2006 13:31

Naši briketi so veliki kot mala pločevinka piva.Pakirani so po 25 kg. Vesna Leben

bina  

član od: 13.12.2002

sporočila: 186

9. feb 2006 15:00

Tudi mi smo bili dvojni v hiši na eni centralni. Pa je bila edina varianta, da se ločimo, da damo plin. kupili smo peč VAILANT(upam, da sem prav napisala),s pretočnim bojlerjem, ker jo imamo v kopalnici, kjer zavzame zelo malo prostora. Letošnjo zimo smo porabili cca 80.000 sit za 90 kvadratov ogrevalne površine. Peč je bila med dražjimi. Če bi se še enkrat odločila, bi se enako. Mislim, da je poraba majhna, kurimo glede na vreme. Ponoči jo ogašamo, zjutraj prižgemo, ko nikogar ni doma je pa na minimumu.

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

9. feb 2006 16:24

Mi ponavadi kurimo na drva,letos se je pa zalomilo in kurimo na olje.Ni primerjave...z oljem zakurjeno sploh ni v prostoru tiste prijetnosti,domačnosti.Če bi jaz zbirala,bi kurila na drva,seveda ni tako praktično,a če podkuriš najprej z bolj drobnimi drvi,je toplo precj prej kot zakurjeno na olje. Soseda ima ogromno hišo in porabi ogromno olja.Letos si je pa nabavila kamin (ampak ne zidan),pri nekem privatniku si je kupila odpadne kose lesa in je štrašno zadovoljna. Prednost torej dam kurjavi na drva. LP Teka

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

10. feb 2006 7:08

Res je, da se tukaj pogovarjate predvsem o klasični centralni na drva, olje, plin, ki ima verjetno radiatorski sistem ogrevanja, mene pa zanima, če ima kdo kaj izkušenj z ogrevanjem na toplotno črpalko in posledično talnim gretjem. Hvala, Ana

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

10. feb 2006 7:19

tudi jaz sem razmišljala o toplotni črpalki, vendar sem zadnjič v Merkurju videla samo toplotno črpalko za ogrevanje vode. stane cca 350.000 sit, porabi 30 % električne energije, ostalo pa iz zraka. zato sem mislila, da ogreanja s tem ni, in nisem niti spraševala. V časopisu Delo in dom pa tudi nisem nič zasledila o njej. Če kdo kaj ve ali ima izkušnje, se tudi jaz priporočam za informacije. LP smrkolina

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. feb 2006 7:33

Anargezina in smrkolina, sicer ne vem dosti in še to kar vem, bom povedala po žensko. Smrkolina tista toplotna črpala iz Merkurja je za segrevanje sanitarne vode. Zelo uporabna, da jo daš v klet, kjer imaš peč za centralno. Odvzema topel zrak in z njim segreva vodo. Zelo uporabna reč. anargezina govori o toplotni črpali, za katero je treba napraviti vrtino. Klasični radiatorji odpadejo, ker se voda ne segreje do take temperature,da bi grela radiatorje. Če imaš talno gretje, je voda v sistemu lahko (mora biti) nižje temperature. Midva se zelo ogrevava za toplotno črpalko, vendar je to zelo zelo velika invsticija. Nekaj milijončkov vredna.

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

10. feb 2006 7:37

Smrkolina, toplotnih črpalk je več vrst. Ena je ogrevanje na zrak, vendar moraš živet na zelo topem območju (obala), da se ti splača (temperatura zunaj ne sme pasti pod -5 stopinj). Za ogreavnaje sanitarne vode pa naj bi bilo uredu kjerkoli. Druga vrasta toplotne črpalke je orgevanje z zemeljskim poljem (pod zemljo položijo cevi in zemlja greje te cevi napoljenje z vodo), tretja vrsta je ogrevanje na vrtino (v zemljo zvrtajo 30 m globoko luknjo - greješ se z zemeljsko toploto). Ena vrsta pa je menda še na podvodno vodo. Midva z dragim se predvsem zanimava za ogrevanje z zemeljskim poljem in me zato zanima, če ima s tem kdo kaj izkušenj. Prebrala sva že vse živo, pregledala porizvajlce (Termotehnika in Gorenje), vendar praktičnih izkušenj od ljudi, ki to že imajo nimava in bi res prosila, če kdo to pozna in kake izkušnje ima s tem. Ali morda veste kako se taka varjanta obnese na Krasu? Ana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti