Torta brez mleka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 19. jan 2005 10:17 | ogledi: 16.689 | odgovori: 20

Pregledala sem forum in nisem nikjer našla recepta za torto brez mleka oz. mlečnih izdelkov. Ali mi lahko pomaga in pošlje kakšen preizkušen recept, ki bi bil dober tudi drugim, saj se približuje rojstni dan in bi rada našega fanta presenetila s čim drugim kot z jabolčno pito, ki sem jo spekla že dvakrat.

Hvala in lep pozdrav vsem, Katjuška

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

19. jan 2005 10:39

Kaj pa, ce bi uporabila sojino mleko? Ali pa rizevo, ovseno? Lahko bi tudi kar oslajeno vodo....Za nadev pa kaksen visnjev kompot, zgoscen z vanilijevim poudingom....ali pa marmelado. za premaz lahko uporabis sojino smetano. Imas mogoce v mislih kaksno posebno torto? LP Zala

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. jan 2005 10:48

A jajca pa lahko je? Če ja, potem naredi svetli ali temni biskvit iz baze, ga namoči s sokom iz kompota in daj čez sadno kremo iz rastlinske smetane (po želji še sladkor) in na koščke narezanega sadja. Sicer lahko narediš baklavo ali karkoli iz vlečenega testa (moka, voda, sol, olje). Veri

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

19. jan 2005 10:50

Meni je bila zelo dobra torta od g. Rikota in sicer pomarančna. Torta nima kreme, se jo še vročo polije, kot je v receptu, le, da sem dala sok dveh pomaranč in pol limone. Pride super, kot bi bila cela en sam nadev, vsaj nam se je tako zdelo. Zraven paše stepena smetana, pa tudi brez nje je zelo dobro. Ta torta nima mleka v sestavinah, edino, če je v čokoladi. Sama ponavadi uporabljam jedilno, tam notri mislim, da ga ni. Sama sem jo delala v modelu premera 26 cm, pa ni bila ne vem kako visoka. Pa še link, ker vidim, da nisi naročnik paketa. Upam, da Jernej ne bo hud. http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=3417&besed

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

19. jan 2005 14:33

Če imate radi orehe poskusi tole: 1 BISKVIT: 2 jajca 10 žlic sladkorja 12 žlic rastlinske smetane 12 žlic moke pol pecilnega praška 2 BISKVIT: 2 jajca 10 žlic sladkorja 13 žlic rastlinske smetane 11 žlic moke pol pecilnega praška 3 žlice kakava 1 BISKVIT: Ločiš rumenjaka od beljakov. Stepeš trd sneg iz beljakov. Rumenjake penasto umešaš s sladkorjem. Dodaš rastlinsko smetano. Potem dodaš moke s pecilnim praškom. Počasi umešaš še sneg iz beljakov. Vliješ na pomaščen okrogli tortni model (namastiš ga z oljem in potreseš z moko). Pečeš pri 180 stopinjah. Če je pečeno preveriš z leseno palčko. Enako narediš in spečeš tudi drugi biskvit, kakav dodaš skupaj z moko. Oba biskvita ohladimo in prerežemo 1x. Tako dobimo 4 biskvite. NADEV: 1200 ml rastlinske smetane 300 g margarine 400 g mletih orehov 80 g kakava v prahu 20 žlic sladkorja Segrejemo smetano in v njej raztopimo margarino. Dodamo sladkor, da se raztopi, potem primešamo orehe in kakav. Kuhamo 5 minut na majhnem ognju. Ohladimo do mlačnega. Tortni model s snemljivim obodom povišamo z alufolijo. To naredimo tako, da odtrgamo daljši kos folije in jo 2x po dolžini prepognemo. Z folijo obložimo tortni model tako, da ima stranice višje (v krogu). Če nimamo modela s snemljivo stranico vzamemo kuhinjski lonec z enakim premerom kot je biskvit. Obložimo ga s folijo tako, da je z enim kosom pokrito dno, stranice in da gleda folija še ven. Drugi kos obrnemo kontra, da je folija z obeh strani. To naredimo zato, da bomo torto ko se ohladi lahko vzeli ven. Sliši se zakomplicirano ampak pozorno preberi pa boš dojela kaj mislim. Nadev je precej tekoč, zato tudi vse te kolobocije s poviševanjem modela, da ne bi stekel ven dokler se torta ne ohladi. Biskvita ni potrebno posebej močiti (lahko le z malo ruma). Dovolj se namoči že z nadevom, potem se nadev še strdi in torta je božanska. No pa zdaj še zložimo torto. Vzamemo 1 temni biskvit in ga damo v model in prelijemo z prvo četrtino kreme. Pokrijemo z 1 svetlim biskvitom in ga polijemo z drugo četrtino kreme. Pokrijemo z 2 temnim biskvitom in ga polijemo z tretjo četrtino kreme. Pokrijemo z 2 svetlim biskvitom in polijemo z 4 četrtino kreme. Torto damo čez noč v hladilnik. Hladno torto vzamemo iz modela. OKrasimo jo po želji. Predlog: Po obodu nabrizgamo stepeno rastlinsko smetano. Na vrh torte nabrizgamo v krogu rozete s par cm razmika. Na vrh vsake damo polovico orehovega jedrca. V sredino potresemo malo kakava in to je to. DOBER TEK ps: Podobna je torta z imenom policijska torta iz baze le da je tam mleko in maslo. Delala pa sem jo tudi po zgornjem receptu pa je bila še boljša. jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 19. jan 2005 14:35:00

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

20. jan 2005 13:51

Živijo! Se vam opravičujem, ker nisem takoj odgovorila, saj sem prebolevala gripo in hvala vsem za ideje, problem pa je v tem, da naš fant ne sme jesti rastlinske smetane, saj so v to smetano dodane mlečne beljakovine. Kar se tiče sojine smetane pa me zanima, če je možno tudi to stepsti, ker sem namreč že poizkusila in ni najbolj uspelo (kupila sem sojino smetano vitaquell). Ideje iz vlečenega in krhkega testa (pita je prav fina rešitev, ampak kot sem že napisala, sem jo pekla že 2x za roj. dan) so v redu rešitev, ampak rada bi naredila nekaj kar bi bilo čim bolj podobno "klasični" torti z nadevom in premazom. Policijsko torto sem že naredila in je bila v redu, vendar je bilo potrebno dodati veliko sojinega mleka in potem je imela torta preveč okusa po soji in zato tistim, ki niso tega niso vajeni, ni bila najbolj všeč. Razmišljala sem le, če bi namesto sojinega mleka uporabila sojino smetano, ki pa nima tako izrazitega okusa po soji. Iščem nakakšno kremo, mogoče na osnovi pudinga in/ali margarine, ki bi jo dala med biskvit in potem bi lahko s to kremo tudi dekorirala torto. V upanju, da ima kdo še kje skrito kakšno idejo, vse lepo pozdravlja Katjuška.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jan 2005 14:38

Baklave ne mara? Pač namesto z maslom premažeš z oljem. Za kremo skuhaj puding (preveri, da ni tudi tam mlečniih beljakovin) na sojinem mleku in dodaj margarino, pa dobiš suer kremo za krasit itd... Sicer pa obstajajo torte, ki se jih ne polni s kremo ampak prelije s sladkornim sirupom in so cele ko krema:) Babi je to delala očetu, ime je bilo Oranžna torta, biskvit s pomarančo, prelit s pomarančnim sokom s kuhanim sladkorjem, se mi zdi, sem bila stara komaj 7 let, ko je umrla... Vseeno lahko dobim recept, če te zanima. Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 20. jan 2005 14:41:48

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

20. jan 2005 15:25

A kakav pa lahko je. Mislim tisti pravi kakav, grenek. Če lahko sem našla recept za kremo s kaktero bi lahko nadevala torto. Kaj pa maslena krema, če jo narediš z margarino. Tej lahko primešeš različne okuse. Kaj pa kakšna torta z marcipanom? Ali pa sadna torta. Pred parimi dnevi je bil en dober recept, mislim, da ga je objavila gospa Veri, res pa nima kreme, je pa odlična. Imam tudi recept za prevrnjeno ananasovo torto. Je brez kreme ampak sočna. Če te kaj zanima napiši, da ti pošljem. jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 20. jan 2005 15:27:11 Sporočilo je spremenil(a) jade dne 20. jan 2005 15:53:08

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

20. jan 2005 17:26

Veri, sem se malo bolj poglobila v tole baklavo in ugotovila, da sploh ni tako slaba ideja (moram priznati, da je še sploh nikoli nisem delala), zanima me edino še recept. V bazi sem našla kar 5 variant... ima katera izkušnjo s katero izmed njih? Veri, kakšno razmerje med pudingom in margarino pa je potrebno za kremo, ki si jo omenila? Jade, tale recept za masleno kremo je tudi zanimiv... ne vem, če sem ga sploh že kdaj delala, saj imam izkušnje bolj z smetanovimi in skutinimi nadevi... zato lepo prosim. Lijana, hvala za link, in tole pomarančno torto bom v prihodnje sigurno naredila! Še enkrat hvala vsem za ideje in LP, Katjuška

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jan 2005 21:29

Evo, katjuška! Še predlogov ko dež: Ena možnost je tudi sadna torta, ki sem jo dala v recepte pred kratkim: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4498 Ta zgleda zelo lepo, nima not nič takega, kar bi bilo sumljivo (v želatini mislim da ni nič takega) in je torta, mislim tudi izgleda kot torta, samo da je nižja in ni kremasta. Druga možnost je eden od biskvitov (jaz delam po dvojih receptih - svetli in temni iz baze, ti pa lahko po kateremkoli biskvitu), z kremo pa lahko zmiksaš sadje iz kompota za eno plast in vanilijev puding na drugo. Ali pa zmiksano sadje (s paličnim mešalnikom gre ko šus:) zmešano s sladkim tofujem in sladkorjem. Kar se tiče pudingovo-maslene kreme so v raznih knjigah recepti, ki dajo precej margarine zraven pudinga, jaz dam navadno vsaj pol manj... Puding skuhaš iz malo manj sojinega mleka kot po navadi, da je bolj čvrst. Na en puding mislim da dam nekje 100 g margarine (original mislim, da je 200), probaj, kaj ti bo najbolj všeč, dodajaj po malo, da ne bo preveč mastno in nehaj ko si zadovoljna. Pazi edino to, da je oboje pribl. iste temperature, da se bo lepo zmešalo (zmiksaš). Puding pred tem ohladi na sobno temperaturo, margarino tudi vmes pusti na pultu, da se segreje, pa bo. Če ste bolj sladkosnedni, dodaš vročemu pudingu še malo sladkorja (nekaj ga itak dodaš po navodilu na vrečki). Potem je kokosova varianta: margarina, sladkor in kokosova moka, lahko dodaš še vanilijevo esenco ali kokosov liker ali kaj podobnega, če pa želiš malo razredčit, pa uporabi sojino mleko. lahko pa namesto kokosa daš mešanico grenkega kakava in čokolade(če nima notri mleka) v prahu. Lahko pa bi stopila margarino in jedilno čokolado (lahko 70%, v tem primeru moraš mogoče dodat malo sladkorja) in s tem premazala posamezne plasti - pri nas se tega gotovo ne bi branili:) Sploh če fino napojiš biskvit s kavo, rumom,... NO, ko smo ravno pri kavi, lhako narediš "masleno" kavno kremo: margarina, sladkor in 1-2 žlici kave instant kave, stopljene v žlici vroče vode. Če je nor na kavo, mu bo všeč, je pa zelo nasitna ta krema. Jaz vedno uporabljam margarino namesto masla, pa je do zdaj še vse ratalo! Tak da se ne boj:) Potem pa grška torta, tista, ki jo poliješ s sirupoim, ampak ne vem, ali imam recept, mislim, da si ga bom šla jutri prepisat v knjigarno:) Delajo jo tradicionalno za božič in je tudi slavnostna. Ok, predlogov je še dosti, povej, če ti je kaj všeč... Aja, še baklava... Takole je: jaz sem baklavo delala 1x pred kakimi 10 leti pri svojem 1. fantu in so jo takoj pohrustali, moji so se pa pritoževali, zakaj nisem domov prinesla več, tako da uspe!:) no, danes jo bom spet delala, tokrat po receptu od mamamie od nekega slaščičarja iz Bosne. njen recept je verjetno bolj originalen, vsebuje samo vlečeno testo, maslo (ti daš margarino ali olje, pa je), sladkor in orehe, moj pa poleg tega še lešnike ali pinjole, mandlje in sezam. Preliv je pri mamamijinem samo iz sladkorja in vode, moj recept pa malo bolj komplicira z začimbami (cimet, kardamom) in medom... Povej, katerega ti napišem, pa dobiš, saj po moje mamamia ne bo jezna:)! V osnovi sta pa podobna - kot vse baklave... Eni dajo v preliv še limonin sok, meni to ni tako všeč, mamamiji tudi ne:) Teh iz baze pa še nisem preizkusila, nobenega, žal... Edino, kar je po mojem pri baklavi važno je, da so vsi listi testa dobro namaščeni in da jo res dobro poliješ oz. napojiš, pa da malo odstoji, predno ponudiš, lahko tudi čez noč (time is on your side:) To lahko dela zate, ker boš imela veliko dela že s kosilom, predvidevam, pa darilo zavit, itd... In je fajn, če je sladica že gotova... Po pravici povedano, če bi bila jaz na tvojem mestu, bi naredila baklavo in sadno torto, za katero sem ti poslala link in to iz vepč razlogov: baklava je originalna iz RD in zelo dobra, sanda torta pa lepa in torta, pa seveda tudi dobra, ampak jo pa moraš naredit isti dan, je najboljša še čisto sveža... Ne se ustrašit navodil, so obširna, ker sem hotela razložit, kako prihranit čas, sem se štopala, narejena je v pol ure, res! Ja, pa lepo se poklapata ti dve stvari med sabo - sadna, lahka in osvežilna in baklava, ki je - no, saj veš, bolj nasitna, močna,... In če enemu ne paše to, pač vzame ono - verjetno pa bojo vsi hotli oboje:) In ker baklavo lahko narediš prejšnji dan, torto pa v rekordnem času, sta idealni:) Če pa bi rajši bolj klasiko, pa nabrizgane spiralice itd... pa poglej, če ti je kak od zg. predlogov všeč... Upam,d a sem ti kaj pomagala! napiši, če si se za kaj od tega odločila, pa ti pošljem točni recept, ok? Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jan 2005 21:33

Joj, jade, oprosti, veš da sem čisto spregledala, da si že ti skoraj vse to predlagala! Včasih sem tako trapasta! no, boljše dvakrat kot nobenkrt, a ne? Spet sem se razpričala,,d a se tega nobenemu ne bo dalo brat... Dejte, punce (in fantje) povejte, če pretiravam in če vam grem že fejst na živce, ok? Pleeese! Nočem bit sitnoba, sam sem pa preveč khm-gostobesedna... Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti