Domač sir

juhica  

član od: 2.6.2004

sporočila: 53

tema odprta - 10. jun 2004 15:06 | ogledi: 19.906 | odgovori: 12

Prosim,če mi kdo pove,kako doma narediti sir?Hvala!

Levinja

Miškolin  

član od: 15.1.2004

sporočila: 128

16. jun 2004 8:15

Halo, kaj nihče ne ve? Tudi mene bi zanimalo, predvsem za skuto.

karmenalex  

član od: 29.10.2003

sporočila: 143

16. jun 2004 9:26

Skuta nastane, če kislo mleko (pa kar precej ga mora biti, da je tudi skute potem nekaj!) segrevate na nizki temperaturi in ga nato cedite na cedilu + gaza. LP Karmen V.

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

16. jun 2004 11:43

Iz kislega mleka je skuta bolj okusna, s pomočjo kisa ali sirila (ki se ga baje težko dobi) pa se jo naredi tudi iz svežega mleka: mleko segrejemo, da rahlo vre in med mešanjem dodamo malo kisa za vlaganje. Kis dodajamo po občutku (cca 2 žlici na 1L mleka) oz. toliko, da se skuta izloči iz mleka. Malo še prevremo in mešamo, da se sirotka čim bolj zbistri in odcedimo. Če kis dodajamo med vrenjem, dobimo bolj grobo skuto (večji kosi), lepše se izloči, sirotka je bolj bistra in za odcejanje gaza ni potrebna. Če dodamo kis preden mleko zavre, dobimo bolj drobne kosmiče - za odcejanje potrebujemo gazo. Kot je napisala Karmen, mora biti mleka kar precej- iz 3L domačega polnomastnega mleka dobimo približno 0,5 kg skute. LP, V.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. jun 2004 11:58

Sirilo sem jaz dobila pri bio kmetu, ki se ukvarja s sirarstvom, bil je enostavno prijazen in mi ga je dal. Čeprav se sirarjenja sama še nisem lotila. Pri nas je za te zadeve pri hiši mamina sestra. Saj dokler so bile krave pri hiši, ni bilo nobenega problema - sir, skuta in maslo, pa ta dobra smetana. No, saj zdaj se obrnem pa na sestrično oziroma na njihove kravice... S sirilom je pa tudi ta problem, da bi jaz npr. delala sir oziroma takrat sem hotela delati mozzarello iz 3 litrov mleka. Tisti kmet mi je dal sirila ravno za vzorec, ampak še zmeraj pol preveč. To so moje izkušnje z delanjem sira. Sirilo je še vedno doma v epruveti. Sem pa videla, da obstajajo na srednji šoli v Kranju posebni tečaji. Loni

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

16. jun 2004 12:37

Hojla Loni! A si potem sama naredila mozzarello? Lepo te prosim, če mi lahko opišeš postopek izdelave...a je imela tisti specifičen, nevsiljiv okus kot kupljena?? Hvala in LP Zala

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

16. jun 2004 13:51

Moja mami je včasih, kadar smo dobili domače mleko, delala slani sir (je bil bolj sirček - mislim, kar se velikosti tiče). Če se prav spomnim, brez sirila. Če koga zanima, bom doma povprašala za recept. Lp, Irena

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. jun 2004 14:04

Ne, nisem naredila nič, ker si s tistim sirilom nisem znala prav čisto nič pomagat. Recept je zahteval sirilo v tekočini, jaz sem dobila pa prašek. In bio kmet ni imel pojma, kakšno naj bi bilo razmerje. Jaz pa še manj. Loni

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

16. jun 2004 14:35

Sirilo lahko kupite v lekarni -je priloženo navodilo ,tako da se ve koliko mleka in koliko sirila -razmerje. Bom zvečer ko bo več časa napisala recept in pripravo. ČAU Marta

ir1  

član od: 13.4.2004

sporočila: 28

17. jun 2004 9:35

Pri nas za izdelavo skute namesto kisa uporabimo citronko - približno pol čajne žličke citronke raztopimo v decilitru vode. Ko mleko zavre, počasi dodajamo raztopljeno citronko in mešamo. Ko se začnejo delati grudice, prenehamo dolivati tekočino. Ne vem, če sem že kdaj porabila cel kozarček, kvečjemu pol. Za precejanje nisem še nikoli uporabila gaze, res pa ima cedilo bolj drobne luknjice. S citronko dobimo bolj nežen okus, predvsem pa nima vonja po kisu. Irena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti