Domač sir

sonja1  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6

tema odprta - 27. sep 2002 12:01 | ogledi: 14.467 | odgovori: 10

Potrebujem vašo pomoč. V službi sem slišala pogovor o domačem siru. Gospa je zatrjevala, da sploh ne kupuje več sira, ampak ga kar doma naredi in da je krasen in da ga lahko tudi poha. Če kdo pozna recept, naj mi ga prosim zaupa. Hvala!!!!

Gospa je nekje iz Ljubljane in sir naredi tik tak.

Sonja Rosič

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

1. okt 2002 21:31

Tudi mene zanima, kako se dela domači sir (s tem ne mislim skute), ampak sir, ki je v hlebčkih, kakršnega prodajajo po Dalmaciji kar ob cestah na mizicah (tudi tega še sicer nisem poskusila, vendar pa bi se ga rada naučila delati ). Zato bom zelo vesela, če se bo kdo oglasil, ki ima recept-navodila za pripravo. LP silva vrbek

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. feb 2003 13:55

Malce pozno se sicer oglašam, ampak za dober sir je vedno čas! Greš v lekarno in kupiš Renicim 5 (to je sirišče). Na steklenički je navodilo, kako narediš sir. Sem ga že delala, pa je zelo dober. Ko ga odcejaš, lahko dodaš npr. zelen poper, orehe, itd. Če ga pustiš pa zoreti, moraš zelo paziti na čistočo, da ti ne splesni. Ampak tudi mlad sir je zelo dober. LP cervus Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 09. feb 2003 22:14:05

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

5. feb 2003 9:21

Tudi mene tole zanima. Ali ga lahko delaš iz alpskega mleka? Malce se mi zdi da ne, da mora biti domače sveže mleko. Elaphus, predno grem v lekarno, javi se oz. odgovori!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. feb 2003 13:08

Ja, upam, da si še pred lekarno! Tudi iz alpskega mleka lahko delaš sir, ker dodaš sirišče, ki koagulira beljakovine-sir se bo naredil. Če pa hočeš iz alpskega mleka narediti kislo mleko ali jogurt, pa ne bo šlo, ker je sterilizacija uničila vse bakterije, ki pomagajo kisati mleko oz. delajo jogurt. Temu se pa izogneš tako, da alpskemu mleku dodaš žlico kislega mleka oz. jogurta (če delaš jogurt, moraš mleko segreti).No, se mi zdi, da že malo preveč nakladam - kot rečeno, sir se da narediti tudi iz alpskega mleka. LP cervus

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

5. feb 2003 13:16

Ali kdo ve iz česa je to sirilo-Remicin? Alenka

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

5. feb 2003 14:42

Mene so učili, da je iz telečjih želodcov oz. nekaj takega.

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

6. feb 2003 7:56

lepo prosim Elaphus, povej še malo več. Koliko sira sploh pride iz 1 l mleka in še kako točno delaš jogurt oz. kislo mleko. Meni se vse skupaj prej usmradi kot pa kaj nastane in zato sem nehala.

ladybird  

član od: 17.2.2002

sporočila: 54

6. feb 2003 8:50

Jogurt je čisto preprosto narediti: 1 1/2 l mleka zavreš in ohladiš na cca 37 stopinj. 1 navadni kupljen jogurt zmešaj z nekaj žlicami toplega mleka, nato pa zlij v pripravljeno toplo mleko. Dobro zmešaj, nalij v kakšne lončke ali kozarce, postavi v pekač in daj v toplo pečico (samo 30-35 stopinj). Pusti nekaj ur, nato pa daj v hladilnik. Če je pečica pretopla, postane jogurt voden. En lonček jogurta prihrani za naslednjič. LP Damjana

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. feb 2003 16:53

Delanje jogurta je zelo lepo opisala Damjana, za kislo mleko pa vzameš namolženo mleko. Če pa vzameš takega, ki si ga kupila v trgovini, pa moraš vanj (v 1 liter) zamešati en lonček kupljenega kislega mleka. Nato ga 2-3 dni kisaš na toplem. Iz 1 litra mleka dobiš malo sira, jaz ponavadi naredim iz 3 litrov. LP cervus

lucille  

član od: 12.2.2002

sporočila: 38

22. okt 2003 9:11

Živijo! Glede na to, da je bilo nekaj že rečenega na temo izdelovanja sira... Zanima me celoten postopek (temperatura mleka, temperatura prostora,...) Kupila sem sirilo, vendar pa sem na navodilih dobila samo par skopih informacij. Izposodila sem si tudi nekaj literature in ugotovila, da je za izdelavo zraven samega sirišča potebnih še kup drugih zadev: od mlečne sirarske, bakterijske kulture, nekje se omenja sirotka, lizocim,.... Pri prvem poskusu z mlekom je moj sir postal nekaj podobnega smredečemu sesirjenemu mleku. Vašega odgovora bi bila zelo vesela.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti