Alergija na jajca in mleko

neznan uporabnik
tema odprta - 27. nov 2000 13:49 | ogledi: 21.298 | odgovori: 17

Pozdravljeni!

"Prihajam" iz foruma Recepti/Nasveti, ker imam dveletnega sinčka z alergijo na jajca in mleko in imam težave pri sestavljanju njegovega jedilnika.

Pri alergologu kakšnih posebnih navodil (razen splošnih)glede živil kjer so jajca in mleko nisva dobila, zato vas prosim zanje. Vesela bom tudi kakšnega dodatnega recepta.

Hvala in lep pozdrav!

Metka

neznan uporabnik

28. nov 2000 13:57

Pozdravljeni! Za obiskovalce najprej nekaj osnovnih podatkov o problematiki prehrane pri alergiji na mleko in jajca. 1. Prehrana ob sleherni potrjeni alergiji na hrano absolutno zahteva popolno izločitev živil/hrane, na katere smo alergični iz prehrane. 2. Na žalost se posamezne alergije lahko kombinirajo, kar lahko dodatno zaplete in osiromaši prehrano. Za zagotavljanje potrebnih hranil je zato potrebna dobra in pametna kombinacija ostalih - dovoljenih živil. 3.Pri alergiji na mleko moramo iz prehrane izločiti mleko, mlečne izdelke in živila, ki so pripravljena z dodatkom mleka, mlečnih izdelkov ali mlečne beljakovine. To pa ni vedno preprosto, ker za številne prehrambene izdelke, ki jih kupimo v trgovini in za jedi, ki jih lahko dobimo v lokalih, pogosto ne vemo kaj vse vsebujejo. Tako iz prehrane izločimo: napitke: vse oblike mleka (posneto, delno posneto, alpsko...)pinjenec, čokoladno mleko, belo kavo, evaporirano mleko, mleko v prahu, mleko brez laktoze, kondenzirano mleko, otroška mleka, ki temeljijo na kravjem mleku, vse vrste jogurtov, tudi kozje mleko! meso in zamenjave mesa: vse vrste sira in skute, meso, pripravljneo z dodatkom mleka, dunajsko cvrtje; kruh in peciva: mlečni kruh in kruh, ki je pripravljen z dodatkom mleka in seveda številna peciva in sladice (piškotki, torte, rolade, ..., pudingi, kreme, sladoled, čokolada). maščobe:smetana, maslo, običajna margarina, solatni dresingi, tudi rastlinska smetana, razen izjem;juhe, omake:vse juhe in omake, pripravljene z mlekom itd; kremne industrijske juhe, različne industrijsko pripravljene omake za testenine ali riž; sladkarijetudi nekateri bomboni lahko vsebujejo mleko: karamele, nugati in seveda ostali čokoladni bomboni. 4. Alergija na jajcapa predvideva absolutno izločitev jajc oz jajčne beljakovine iz vsakodnevne prehrane. To pomeni, da moramo izločiti iz prehrane ne samo jajca ( ocvrta, kuhana, vmešana ipd), temveč tudi vse jedi, pripravljene z jajci. To pa so številna peciva, nekateri pudingi, keksi, nekateri sladoledi, majoneza, solatni dresingi, meso, ki ga pripravljamo z jajci ( polpeti ipd), jajčne testenine; marshmallow. nugati, nekatere vrste čokolade, nekateri vegetarijanski izdelki (zelenjavni ali žitni polpeti), omake z jajci. Za tokrat dovolj Lavrinec Jože dietetik

neznan uporabnik

29. nov 2000 10:09

Pozdravljeni! Nadaljujem z odgovori.Pri alergiji na mleko se postavlja zelo tehtno vprašanje: "S čim lahko nadomestimo mleko v prehrani?V zgodnji dobi (dojenček) je, če je le mogoče, najboljše materino mleko (seveda pa se mora mati med dojenjem izogibati vseh problematičnih živil). Drugače uporabljamo nadomestke materinega mleka, ki jih priporoči zdravnik. To so ali posebne hipoalergijske formule ali pa nadomestki na bazi sojinega mleka. V tarosti med dopoljnenim 1 in 2 letom starosti pa počasi prehajamo na nadomestke mleka. Ti nadomestki so lahko pripravljeni na bazi soje (sojino mleko, sojin jogurt) ali pa rižev napitek (pri nas se dobi uvožen izdelek Rev riz). Tem nadomestkom moramo včasih nekoliko izboljšati okus, kar lahko storimo z nekoliko kvalitetnega jabolčnega soka. Zanimivo: američani (American Dietetic Assotiation=ADA) priporočajo uživanje jagnjetine, kot kvalitetno obogatitev celodnevne prehrane. Te nadomestke mleka lahko uporabimo v pripravi različnih jedi - domačih pudingov, peciva, omak,krem... Kako pa bi lahko nadomestili jajca?V vsakodnevni prehrani ni večjih težav. beljakovine, ki so v jajcih lahko povsem nadomestimo z mesom, ribami, perutnino. Toda tudi pri peki pogosto potrebujemo jajca! Tu pa stvar ni tako enostavna. Načeloma izbiramo recepte, kjer jajce ni potrebno. Američani (ADA) v svoji literaturi za peko priporočajo t.i. "Egg replacer" (Zamenjavo jajc)t.j. mešanico sestavljeno iz moke, olja, pecilnega praška, in vode. Vendar tega v praksi nisem preizkusil! Če je kdo to pripravljen preizkusiti, naj mi prosim sporoči, da mu pošljem pravi recept. Srečno

neznan uporabnik

30. nov 2000 9:17

Pozdravljeni! Lepa hvala za odgovor. Jaz sem vsekakor pripravljena preizkusiti t.i. "Egg replacer" in vas zato prosim za recept. Pozdrav, Metka

neznan uporabnik

14. dec 2000 16:28

Spoštovani bralci tega foruma! Da ne bo pogovor s "praznim koncem" zaključen, sem dolžan nekaj pojasnil. Recept za nadomeščanje jajc v nekaterih receptih sem odposlal, toda očitno so praktični rezultati bolj slabi, vprašanje celo koliko so dejansko uporabni. Žal! Toda osnovni poziv velja! Če ima kdo kakšen recept za peciva brez jajc, potem je dobrodošel! Srečno

Suzana Kranjec  

član od: 6.11.2001

sporočila: 13

28. jan 2002 10:39

Lep pozdrav! Ker ima celiakijo, povrhu pa še težave z uživanjem jajc in mleka imam nekaj receptov. Za začetek 2, Pozor pomebna je margarina, da ne bi vsebovala mlečnih beljakovin. JAz uporabljam Vitaquel m olivo, piškote delam iz celiaks moke, vendar bodo zagotovo dobri tudi iz navadne. MArgarino kupin ali v Premi na Gregorčičevi 2 v LJ, ali pa v Leclerku. Slano pecivo brez jajc 25g riževih brezglutenskih kosmočev 90g moke 25 g margarine 3 žlice vode pol žličke soli Premešamo moko, kosmiče in sol, v zmes zdrobimo margarino, dodamo mrzlo vodo. Dobro pregnetemo, da dobimo gladko testo, ki ga razvaljamo v 0,5 cm debelo pravokotno ploščo. Ploščo razrežemo na 8 pravokotnikov in jih damo na pomaščen pekač. Po vrhu jih nabodemo z vilicami. Pečemo 15 minut na 230 stopinj C. Sladko pecivo Korenčkovi keksi brez jajc 250 g moke 125 g margarine ali masla 125g sladkorja 125g drobno naribanega surovega korenčka 1/2 pecilnega praška V moko s pecilnim praškom zdrobimo margarino in ostalimi sestavinami ugnetemo testo, ga razvaljamo na 0,5 cm debelo in oblikujemo kekse z raznimi modelčki. Kekse polagamo na pomaščen pekač in pečemo 12-15 minut na 180 stopinj celzija. Pa dober tek Suzana Suzana Kranjec

neznan uporabnik

3. feb 2002 21:10

Draga Metka! Ste mogoče že slišali, da se dajo alergije (na hrano, prah, cvetni prah) uspešno pozdraviti (trajno, doživljensko)? Moj mož se je od zgodnjega otroštva do 30. rojstnega dneva boril s kopico alergij (pšenica, mleko, jajca, hišni prah, plesen,...) in astmo, potem pa se je pozdravil z eno od alternativih metod. Ne poslušajte zdravnikov, ki vam pravijo, da se morate vi in vaš otrok sprijazniti z alergijo! Naj omenim še to, da tudi moj mož prihaja iz zdravniške družine, zato se je terapije lotil z dološeno skepso. Ampak je pomagalo. Že tri leta je najino življenje dosti, dosti lažje! Če vas zanima kaj več, mi pošljite mail ali pa se oglasite preko foruma. Pozdrav, Helena

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

15. apr 2003 12:33

Mene bi tudi zanimal nadomestek za jajca, ker ugotavljam, da moj sin ze skos ni pretirano rad jedel sladkih piskotov (da o cistih jajcih ne govorimo), ampak imam obcutek, da to ni bilo odklanjanje sladkega, ampak odklanjanje jajc, ki so bili notri. Pred kratkim sva dobila isto diagnozo: alergija na mleko in jajca (za mleko sem ze sama vedela, ampak ... jajca!). Na zacetku kar ne ves, kaj bi kuhal in mu dal jest. Za vse, ki boste se kdaj v tej dilemi: glejte za veganske recepte. Veganci so tisti, ki ne jedo mesa in mleka in jajc. Pa dodajte nekaj mesa zraven in bo. Moram pa povedat, da opazam spremembe na njem, odkar sem tudi jajca crtala. Po dveh ali treh dneh se mu je vrnila barva v obraz. Do zdaj je bil vedno bled in nisem vedela zakaj. Ni enostavno, ampak se splaca. Prosim se za kaksen namig od koga drugega LP Sycia

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

6. maj 2003 8:38

Saj ne vem, koliko bo pomagalo vsakodnevno, pa vseeno. Če pri peki potrebuješ jajca zgolj za to, da nekaj vežejo (ne recimo za biskvit, kjer je nujno potreben sneg...), potem za nadomestilo uporabiš glutensko moko. Gluten ali lepek je poleg škroba glavna sestavina moke, moka za vlečno testo npr. naj bi imela več lepka, da se lepše vleče (oz. drži skupaj). Ko sem včasih delala velike količine zelenjavnih polpetov, sem mešala tako moko namesto jajc in so se odlično drali skupaj. Dobiš trgovini z zdavo hrano, iz nje npr. delajo seitan za vegetariance.

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

6. maj 2003 13:02

Nasa punci je tudi alergicna na mleko in jajca, pa smo nasli nadomestke. Namesto kravjega mleka pije mleko iz manjdelj, ki ji ga kupujemo v prahu. stane sicer kar nekaj, je pa zelo dobro in ga lahko mesamo s kakavom (Nesquik je npr. popolnoma brez mleka), dodajamo med, sladkor. Nasa mama ji pripravlja tudi posebno pecivo (torte in piskote) brez mleka in jajc, ki je kar uzitno tudi za nas, ki jajca in mleko lahko uzivamo. Ce te zanima, ti lahko posljem recepte. ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti