Ghi

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 9. avg 2007 19:36 | ogledi: 21.538 | odgovori: 81

Ali je že kdo poskisil narediti ghi? Vem kako se dela, (le da sem ga danes zažgala-prevroče je bilo), zanima me kateroo maslo uporabljate? Ali je vsako surovo maslo dobro?

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. avg 2007 19:46

Redno ga pripravljam. Običajno ga pripravim iz dveh kilogramov masla, mogoče za začetek poskusiš s pol ali tričetrt kile, da vidiš, kako gre. Svetujem, da uporabiš čim bolj sveže maslo, sama nimam kakšnih posebnih dobaviteljev ali priljubljene znamke, ko mi ga zmanjkuje, grem v trgovino in pogledam katero maslo je najbolj sveže in tistega vzamem. nola

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

9. avg 2007 19:56

MOrda sem nevedna toda kja je to ghi??? LP ursa40

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

9. avg 2007 19:58

jap to tudi mene zanima??!!! plopsa

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

9. avg 2007 20:06

Nekaj me jezi ta naslov, oprostite, raje vtipkajte na googlu Gurman in tam je to...sorry titta

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

9. avg 2007 20:07

ghi

prečiščeno maslo z izrazitejšim okusom, ki ga uporabljamo v indijski in v nekaterih arabskih kuhinjah

predpriprava Kilogram masla iz kravjega ali bivoljega mleka narežemo na kocke. priprava ■  Nakockano maslo pristavimo v velikem, težkem loncu. Počasi ga stopimo, da zavre in se zapeni, potem pa ga počasi kuhljamo 30 do 40 minut. ■  Ghi odstavimo, nato pa ga toliko časa precejamo skozi cedilo, obloženo z gazo, da v tekočini ni več vidnih delčkov.

shranjevanje Ghi nalijemo v steklene kozarce, ki jih nepredušno zapremo; v suhem in hladnem prostoru ga lahko hranimo nekaj mesecev.

uporaba Z ghijem v nekaterih azijskih kuhinjah najpogosteje zabelijo riž in suhe zelenjavne pireje, mažejo ga na čapati, pogosto pa ga uporabljajo tudi v slaščičarstvu.

izboljšanje Ghi lahko odišavimo z različnimi dodatki, na primer s čilijem, ingverjem, klinčki, rimsko kumino ali z origanom.

nadomestek V Aziji ghi vse pogosteje nadomeščajo z rastlinskim oljem, v Evropi pa ga nadomeščamo s kuhanim maslom. opozorila Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.

titta

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

9. avg 2007 21:18

Torej katerokoli, le da je čimbolj sveže. Bom jutri znova poskusila, ker je današnji ghi (ghee) romal na odpad!

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

9. avg 2007 21:29

Ja, titta, oprosti, ampak v ZDA mi zelooooooo tezko vrze ven linke v slovenscini. Cudno, kajne? LP Jerneja USA

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. avg 2007 21:50

Bom pa še jaz kar po domače povedala. Ghee ni nič drugega kot kuhano maslo, uporablja in uporabljalo se je tudi pri nas. Malo se je na kuhano maslo pozabilo, starejše se verjetno še spomnite, da je bilo surovo maslo v trgovinah redkost, no, potem se je pa sploh začela era margarine, ki gre, hvalabogu svojemu koncu naproti. Receptov je toliko kot kuharic, bom prepisala enega iz osme izdaje Slovenske kuharice F. Kalinškove. Takole so ga pripravljali leta 1932: MASLO Kako se kuha. Deni v kozico nekaj presnega masla, postavi ga na štedilnik in pusti, da precej hitro vre. Črez nekaj časa dodeni malo soli in moke (za 1 kg presnega masla zadostuje kavna žlica soli in enaka množina moke), ter potegni maslo na kraj štedilnika, da prav počasi vre in se očisti. Zgornje pene poberi s penovko, goščavo spodaj pa pusti mirno stati, da se lepo očisti. Ko začne spodnja gošča rumeneti, je maslo že dosti kuhano; če je popolnoma rumena, tedaj je že preveč. Še vroče maslo vlij v zato pripravljeno posodo. Goščava, t.j. tropine, se porabi za kako jed ali za žgance, prav dobra je tudi na kruhu. Prav podobno se pripravlja ghee, vendar, kolikor je meni znano brez dodatka moke, seveda pa s poljubnimi začimbnimi dodatki. Ghee je kuhano maslo in prav nič bolj eksotičnega. V Indiji je pač pretežno iz bufalovega masla, tako kot v Italiji ta boljša mozzarella. Seveda ga v Aziji, pa tudi v Evropi prav radi "podaljšajo" z različnimi olji in maščobami. Doma pripravljen je pa takšen, kot je bilo maslo, ki smo ga uporabili. In zakaj ghee ali kuhano maslo? S počasnim kuhanjem odstranimo vodo, s filtriranjem pa še ostale snovi razen čiste maščobe. Zato je kuhano maslo obstojno, zelo uporabno za cvrtje pri visokih temperaturah, saj ne brizga, ker ne vsebuje vode in se ne smodi, ker nima nečistoč. nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti