Muškatni orešček – začimba plemenitega porekla

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Muškatni orešček je skupaj s klinčki pisal zgodovino človeškega pohlepa, vojn, prevar in svetovne trgovine. Njuna redkost je vse od srednjega veka naprej iz iskanja teh dveh začimb naredila pravi lov za zakladom. Danes muškatni orešček gojijo na plantažah na Mauriciusu, Reunionu, Grenadi, v Indiji, Šri Lanki ter v Srednji in Južni Ameriki.

PONEKOD URADNO PRIZNAN KOT ZDRAVILO

Tradicionalna kitajska medicina muškatni orešček uporablja že vsaj 1500 let, medtem ko ga arabska uvršča med začimbe, ki delujejo toplo in suho, zato ga uporabljajo pri težavah, ki so posledica presežka vlage in mraza – predvsem pri krepitvi ledvic, zastoju limfe in pri bruhanju. Poleg vseh lastnosti, ki jih ima kot univerzalno krepčilo, pa mnoge kulture verjamejo, da je muškatni orešček afrodizijak.

mukatni_oreek.jpg

Danes je muškatni orešček v nekaterih državah tudi uradno priznan kot zdravilo, saj ima protivnetne in analgetske lastnosti, je močan antioksidant, larvicid in inhibitor prostaglandinov.

ŽE EN ŠČEPEC JE DOVOLJ

Muškatni orešček raste na zimzelenem muškatovem orehu in pravzaprav sploh ni orešček, temveč jedrce breskvi podobnega sadeža. Ti sadeži so rumene do rdeče barve. Med njimi in jedrcem je škrlatno rdeči muškatni cvet. Ko se ta cvet posuši, postane rumen kot jantar in trd, potem pa ga olupijo in prodajajo posebej kot posebno začimbo, ki je bolj mila in mehka od muškatnega oreščka.

Muškatni orešček vsebuje eterično olje, ki vsebuje nekatere snovi, ki v večjih količinah delujejo strupeno. Večja količina pomeni, da bi morali zaužiti cel orešček ali pa celo več oreščkov, medtem ko v majhnih količinah, kot ga uživamo ponavadi, nima stranskih učinkov. Že zaradi njegove močne arome več kot ščepca muškatnega oreščka niti ne moremo zaužiti.

MASTNE JEDI LAŽJE PREBAVIMO S ŠČEPCEM MUŠKATNEGA OREŠČKA

Eterično olje muškatnega oreščka vsebuje snovi, ki delujejo antibakterijsko in predvsem v želodčno – črevesnem območju zavirajo vnetja in sproščajo krče.

Muškatni orešček spodbuja izločanje želodčnih sokov in podpira delovanje jeter, zato so mastne jedi s ščepcem muškatnega oreščka lažje prebavljive.

Eterično olje muškatnega oreščka se uporablja tudi za krepitev telesa, v obliki mazila pa za lajšanje težav pri revmi in prehladih ter pri hemoroidih. Muškatni orešček pa tudi zavira bruhanje, krepi vranico, želodec, debelo črevo in trebušni predel pri ženskah. Dobro vpliva na nevrovegetativne motnje in nevroze, pomaga pri migrenah in glavobolih ter čisti kri.

mukatni_oreek2.jpg

ŠČITI ZOBE PRED KARIESOM

Muškatni orešček tudi redči kri ter znižuje trigliceride in holesterol. Znan pa je še po svojem močnem antimikrobnem delovanju. Indijci ga uporabljajo tudi za osvežitev daha, saj v ustih sproža antibakterijsko delovanje in ščiti zobe. Vsi, ki ga vključujejo v pripravo svojih jedi, s tem dejansko ustvarjajo jedi, ki ne omogočajo razvoja kariesa na zobeh.

BI MUŠKATNI OREŠČEK ALI MUŠKATNI CVET?

Aroma muškatnega oreščka je rahlo trpka in malce grenka. Nastrgan muškatni orešček ima močnejši vonj kot muškatni cvet, ki je bolj sladkast in osvežujoč, zato se zelo lepo prileže k sladicam. Spominja na cvetove in pomarančno lupinico ter se izvrstno ujame s sivko.

Z muškatnim oreščkom začinjamo bešamelno omako, krompirjev pire, cvetačo, brstični ohrovt in špinačo, krepke jedi iz skute, polento in testenine. Odličen je v vseh kremnih juhah, z jajci, lepo pa zaokroži tudi perutninske in divjačinske jedi ter jedi iz morskih sadežev. Muškatni cvet uporabljamo pri belih pecivih, biskvitih, jabolčnem kompotu in punču.

NASTRGAMO GA TIK PRED ZDAJCI NA GOTOVO JED

Vedno ga nastrgamo neposredno pred uporabo, saj hitro izgubi svojo aromo. Najbolje je, da ga nastrgamo kar na gotovo jed. V sladkih jedeh lahko muškatni orešček kombiniramo s cimetom, ingverjem, pimentom, klinčki in kardamomom. V slanih jedeh je pogosta sestavina mešanic za kari, zato se dobro ujema predvsem s kurkumo in koriandrom.

Literatura: Lončar, Sanja et al.: Ščepec rešitve: Zamolčane zdravilne moči začimb

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »