Med peko nastane klobuček

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. feb 2007 22:46

Pri biskvitnem testu se klobuček naredi, če je pečica prevroča. V eni posebni izdaji o peki tort sem prebrala, da v priemru, ko se dela klobuček ali nastaja Šmarna gora, skratka izboklina, temperaturo peke znižamo za deset stopinj. Pri meni učinkuje. Enako učinkuje obratno - če se na sredini mdoela naredi vboklina oziroma teso raste ob obodu, na sredini pa ne tako zelo, je treba temperaturo pečice za deset stopinj zvišat. Odkar ravnam tako, z biskvitnimi testi nimam več težav zaradi neenakomerne zgornje strani testa.

 

Pinka, biskvit terja svoj čas, tako da če je čas tvoj sovražnik, potem delaj pecivo iz biskvitnega testa takrat, ko sovražnik počiva...Ker visoka temepratura ne pospeši peke, oziroma rezultat je tak, da potrebuješ dva krat več časa, da popraviš škodo, ki nastane, kot če bi ga pekla pri zmerni temperaturi.

Mamamia

mamamia

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

24. feb 2007 23:20

Mamamia,tvoj nasvet mi je razjasnil problem.Delala bom tako,da bom dala v testo malček manj moke in obdelava na primerni temperaturi.Za kvašeno pa verjetno ni recepta,da se nebi delala Šmarna?Verjetno je tako-večja Šmarna bolje je uspelo. ena mš

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

25. feb 2007 10:47

Tudi pri meni je bila vsakič Šmarna gora, dokler nisem: 1. dodala v maso toliko žlic vode kolikor je jajc in 2. da sem moko s pecilnim praškom vmešala na koncu ročno, s kuhalnico. Mešala pa sem od spodaj navgor, da so zračni mehurji ostali. Biskvit je tako bolj rahel in raven. Pečem pa na 180 stopinj, biskvit pa delam po receptu, ki je bil napisan na čestitki od Neckermanna in je res super in čisto enostaven! Lp, Asja

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

25. feb 2007 21:12

Jaz sem se rešila Šmarne gore odkar začnem delati biskvitno testo z beljaki, ki jih stepem v sneg in nato vanj dodajam rumenjake in sladkor izmenično, nato pa ročno umešam moko s pecilnim praškom tako kot je bilo opisano. Tako je učila sestra Vendelina. Količine pa so: -za navaden biskvit: na vsako jajce 3 dag sladkorja in 3 dag moke, del moke lahko nadomestimo s kakavom, -za rulade: na vsako jajce 3 dag sladkorja in 2,5 dag moke. Za eno povprečno torto je primerna količina iz 5-6 jajc. Pecilni prašek dodamo eden za 10 jajc, oziroma polovico za 5 jajc, oziroma sorazmerni delež. Sestra Vendelina je trdila, da če stepamo z električnim mikserjem (ne vem, ali kdo še stepa ročno?!) pecilni prašek sploh ni nujno potreben. Meni takšen biskvit vedno dobro uspe. Pesnica

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

25. feb 2007 22:51

Še en nasvet (nisem imela časa vse prebrati, se opravičujem, če je že napisano). Pri tortah pogosto pride hribček, če zliješ testo na sredo pekača in ga potem razravnaš. Bolje je enakomerno vlivati testo v pekač, da se potem sam zravna. Atina

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

26. feb 2007 6:58

pa še jaz: pa ne vem zakaj vas " gora " ( pa naj bo tudi šmarna ) moti, enostavno je odrežite in zravnajte biskvit, tako kot je pinka že napisala, drugič morda malo manj pecilnega praška in morda nižja temperatura ( kot je zapisala mamamia ) pa bo. pa še nekaj: če na pečici zvišate temperaturo, ne bo pečeno nič prej, edino prej bo zažgano. Vsak mora poznat svojo pečico, tako da so navedene temperature za peko le okvirne, ker se dejanska temperatura pečice ( posebej starejše ) lahko razlikuje od tiste na gumbu za nastavitev. ežoj

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

26. feb 2007 9:19

Jaz sem pa še vesela, če rata šmarna gora, lepo jo odrežem in pojem . jade

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. feb 2007 9:37

He, he... Jaz se tudi ne sekiram preveč, če kdaj rata... lidka

gianja  

član od: 10.11.2004

sporočila: 203

26. feb 2007 10:32

Jaz sem pa nekje prebrala, da pri tortah ne smeš namastit oboda torte, samo poden. Jaz dam v tortni model samo spodaj peki papir in je rešeno, nikoli nimam hriba. gianja

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. feb 2007 11:13

Meni se je ravno v petek naredil.

Sem testo delala na pamet v 16 cm obodu. ( je tko, bolj za hec torta, za tamalo, da se malo afnamo... zato me hribček niti ne moti, odrežem, pa je...)

Ko delam veliko torto, (26 cm), sem bolj pozorna pri tehtanju, pri pečenju pa sploh...

lidka Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 26. feb 2007 11:13:53

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti