14. okt 2011 9:29
Tole o zverinski nevarnosti fruktoze me zalo spominja na pričkanje pred leti, ko se je na veliko govorilo, da pri kuhanju v mikrovalovni pečici hrana postane zdravju škodljiva, ker vsebuje nevarne "razgradne produkte" vsega mogočega. In se je to podpiralo s strokovnimi članki in linki so leteli sem in tja, češ, poglejte, saj tu pa to piše. No, zdaj smo spet tam.
Človek pri zdravi pameti bi se, ko mu hočejo kaj na tak način prodajati, najprej lahko vprašal: v čem pa je razlika? Če mirkovalovka v hrani pušča "razgradne produkte" - a jih pečenje, kuhanje, cvrtje, žganje na žaru, poširanje.... ne? In če fruktoza povzroča debelost in zamaščenost jeter - a saharoza in glukoza ju pa ne?
..... in potem vse tiho je bilo. Ker vse mogoče snovi v hrani med kakršno koli obdelavo (pa tudi brez obdelave) s časom pač razpadajo in ker krvni sladkor na jetra deluje, kakor pač deluje, ne glede na to, ali je prišel iz kokakole, žgancev ali ocvirkov (jasno, da iz vsake hrane dobijo jetra poleg sladkorja tudi še kaj zraven za dobro mero - ampak drugače pač ne gre). Če bi linke, ki jim tako sveto verjamete, res prebrali, pa poiskali kak vir, iz katerega so tam prodajane resnice izklesane ali iztrgane na bolj ali manj brutalne načine, bi se polazalo, da so bolj bridke oziroma prav nič atraktivne, še zdaleč ne tako, kot vam jih prodajajo. Če vam kaj prodajajo brez navedbe, od kod so svoje modrosti sneli, je pa tako ali tako tisti, ki verjame, sam kriv. Tako pač lahko razpravljamo o karakterju gospe, ki svojim zanikrnim delavcem privošči ali pa ne glivice med prsti in fruktozo, ampak kaj prida modrosti žal ne izkazuje. Definitvno pa nima z raziskovalnim novinarstvom nič: preprosto - ni naredila domače naloge. Seveda so dokazali, da ogromne količine fruktoze vsak dan povzročajo zamaščenost jeter - ampak ali je zato "nevarna"? Če na dan poješ in popiješ enako količino navadnega sladkorja, boš pa v tipitopi formi dočakal 100 let ali kaj? Menda ga ni, ki bi to verjel. Od kod torej "nevarnost"?
Nauk je ali ga pa ni - za zdravje se pač ne je marmelade, ampak sveže sadje. Za crkljanje si pa lahko po zdravi pameti in z dobro mero človek privošči tisto, v kar si upa zagrizti brez slabe vesti, saj ni štos užitlka v tem, da te potem peče vest.
Glede na količine marmelade, ki jih poprečen Slovenec poje, torej ni razloga za kakršno koli vznemrijenje. 100% je v redu, če kak procent zmanjka, pa tudi ne bo nič narobe. Glavno, da tekne, pa da ne zavre, preden odpreš prvi kozarec. Vse o tem in vsem ostalem pa je v zadnjem odstavku povedala rimljanka.
Lep dan,
Sonja