Juhe na slovenskem

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

25. jan 2002 5:38

Okus juhe izboljšate tudi, če vso jušno zelenjavo date v juho proti koncu kuhanja juhe (30 minut).Probajte . LP MARTIKA Marta Vidovič

neznan uporabnik

25. jan 2002 15:18

Ne bom se prevec zahvaljevala, da ne bo bodoca juha, ki jo nameravam skuhati, propadla. Matjaz: Kaj pa mlada govedina oz. junetina? Koliko casa naj se ta kuha. V vsaki kuharski knjigi je malce drugace. Nihce pa ni napisal, kaksen kos mesa da v juho. Mi zaupate se to skrivnost Ljubica Krzisnik

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

25. jan 2002 22:53

Hojla! Kateri kos govedine je stvar okusa. Nekateri prisegajo samo na flam ali rebre, ostali na rospratl. relo je dober tudi kos od vrata. Jaz uporabljam kilogram puste govedine od plečeta in kakšni dve mozgovi kosti, za lepšo rumeno barvo juhe pa "vedno" dodam kokoške parkle. Posebno dobra juha pa je iz govejega repa, samo tega je pri mesarju malo težje dobiti. Ažokoh! Matjaž Gomilšek

neznan uporabnik

27. jan 2002 11:34

Pri nas vedno kuhamo govejo juho iz bržole. Če želimo dobro juho, dodamo veliko jušne zelenjave ter četrt čebule, ožgane na električni plošči. Lp! Beti Teta mi je včeraj povedala, da skuha zelo dobro juho tudi iz kuretine. Kurje hrbte kuha, doda veliko jušne zelenjave (korenje, peteršilj, pol paradižnika, čebula, por) ter kar nekaj zeljnih listov. Na ta način skuha približno 2 l juhe, ki jo ima za dva dni. Sporočilo je spremenil(a) Beti dne 27. jan 2002 19:25:54

neznan uporabnik

27. jan 2002 19:42

Dovolite mi še nekaj besed o domačih kremnih juhah! Skuhala sem cvetačno kremno juho po receptu iz baze (mislim, da je avtorica ga. Marinka) in je bila res odlična! Sicer pa sem pripravila tudi špinačno juho; zavitek špinače sem stalila, dolila 8 dcl vode in 2 dcl mleka, začinila, dodala nekaj česna in juha je bila hitro gotova. Grahovo juho sem pripravila tako, da sem prepražila 1 veliko čebulo in strok in pol drobno sesekljanega česna, malo podušila, dodala zamrznjen grahec, zalila, začinila (začinka, majaron, zelo majhen lovorov listič, ki ga pred pasiranjem odstranimo, poper, muškatni orešček, lahko tudi malo Vegete pikante). Ko se je grah zmehčal, sem ga spasirala s paličnim mešalnikom. Okus obogatimo s kislo ali sladko smetano. K tovrstnim juham lahko ponudimo zlate kroglice ali popražene kocke kruha. Beti Za Charlija pa še nekaj podatkov, ki sem jih uspela izbrskati o juhah: pomen in razvoj juh v slovenski kuhinji sicer ni dobro raziskan, vemo pa, da so se pojavljale predvsem v meščanski kuhinji. Zelo znane so : - prekmurske juhe z prežganjem - mlečne juhe z podmetom - krompirjeve juhe - fižolove juhe Štajerska: kisla juha, gobova juha, kmečka krompirjeva juha alpski predel: šara Primorska: jota Notranjska in Krajnska: piščančje in telečje obare, ajdove juhe, ješprenčkova juha, čista kokošja juha Dolenjska: žabja obara, kurja obara z cvičkom Za jušne zakuhe so uporabljali predvsem zapečen kruh, rezance, štrukeljce in žlikrofe. Lp! Sporočilo je spremenil(a) Beti dne 27. jan 2002 20:33:28

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

28. jan 2002 2:16

Hojla! Pozabili smo omeniti domačo prežganko (rečejo ji tudi kimljevka). Jaz jo kuham ob vikendih za zajtrk. Ažokoh! Matjaž Gomilšek

Katja Katarina  

član od: 25.1.2002

sporočila: 105

29. jan 2002 21:28

Pozdravljena Balti! Ko sem pred časom gledala kuharsko oddajo Čari začimb, sem ujela podatek, da bo juha sigurno kalna, če bo premočno vrela. Morda pa je kaj na tem, saj vsi pravijo, da mora vreti počasi, Lep dan želim Katja

neznan uporabnik

31. jan 2002 16:07

Hojla, hvala za podatek, pa mislim, da ne bo cisto drzalo. Moja juha vedno vre cisto pocasi, pa je motna, vcasih je kar bela. Osebno mislim, da tici problem v mesu ali pa kosteh. Pri nas doma imajo radi juho, tako, da jo vedno skuham vsaj 10 litrov. Nisem pa se poskusila v ekonom loncu. Kolicina bi bila manjsa, morda pa bi bila juha boljsa. Ciha puha in lep pozdrav....

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

3. feb 2002 20:26

Hojla! O kuhanju goveje juhe imamo zelo zazlična mnenja. V bistvu izgleda, da je vse pravilno. Ker pa je naslov teme juhe na Slovenskem, vam bom prepisal recept za govejo juho iz knjige: "VARČNA KUHARICA - Zbirka navodil za pripravo okusnih in tečnih jedi s skromnimi sredstvi" - Za slabe in dobre čase sestavila Marija Remec, založila pa Jugoslovanska knjigarna v Ljubljani leta 1920. Pa presodimo recept vsak sam. (Slovnica je seveda prepisana!) Goveja juha. Meso, katero hočeš kuhati, mora se vselej oprati v mrzli vodi, kar se naj hitro zgodi; predolgo namakanje škodi mesu, ker se izpere sok in tak vzame mesu dobri okus. Zelo dobro je meso nekoliko z lesenim kladivom potolči, s tem postane krhko in lepše se kuha. A paziti je, da se preveč ne raztolče. Na dva litra vode se računa 1/4 do 1/2 kg mesa in kakih 5 dkg kosti in košček jeter. Na oprano meso in kosti se nalije mrzla voda in lonec se postavi na ogenj. Dobro, meso takoj osoliti; solna voda hitreje zmeči meso. Ko je juha zavrela, se prida zelenjava, in sicer eno korenje, korenina peteršilja, vršiček zelene, ena šalotka, kos rumene kolerabe, por, storžek ali perje od karfijole, zelja, ohrovta, majhen paradižnik, pol stroka česna, en droben olupljen krompir, peresce muškatovega cveta, par zrnc celega popra in pol zrnja lorberja. Pen ne pobiraj z juhe! Pusti, da juha počasi vre 2 do 3 ure. Ako hočeš juho zarumeniti, denemo v kozico par koleščkov korenja, čebule, kolerabe in prav malo masti ali mozek; ko se to zarumeni, se dene v juho. Če hočemo pripraviti govejo juho brez mesa, kakor je po mestih v navadi, kuhamo kosti, jetra, korenje, vse kakor pri goveji juhi; kot začimbo pridenemo na dva litra juhe za kavino žličico Liebigovega ali Magijevega izvlečka. No kaj pravite vsi skuhaj o kuhanju v tistih časih. Očitno je mestna gospoda že takrat uporabljala razne izvlečke, mi smo pa tako pljuvali po vegeti, da nam je urednik kar zaklenil tamo vegeta. Upam, da nam ne bo še juhe, ker bo potem kipelo iz lonca v zaklenjeni kuhinji! Tole staro kuharsko bokvo si je vredno ogledati, kdor le ima priliko. Če želi kdo kak res star recept, ga lahko posredujem. Ažokoh!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti