Krompirjevo testo

tatam  

član od: 30.10.2005

sporočila: 179

tema odprta - 29. avg 2006 12:53 | ogledi: 24.800 | odgovori: 8

Še enkrat prosim za pomoč!Kako pripravljate krompirjevo testo za cmoke,krokete...??

Jaz sem nekoč vse delala doma,ampak mi je ponavadi ven prišel taki poc,da sem obupala in začela take stvari kupovat.Delala sem bolj ali manj po enem receptu,ki očitno ni bil bog ve kaj.Zdaj pa vas prosim,da mi zaupate svoje recepte!!

LP

tatam

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8727

29. avg 2006 13:19

Krompirjevo testo delam tako: Mere bom rekla točno, čeprav jaz to delam "od oka": 1 kg krompirja, 1/2 mehke moke, 2 jajca, 7 dag margarine ali masti. Olupim krompir ter ga narežem na kockice, dam v vodo, ki jo malo posolim ter kuham dokler krompir ni dobro kuhan. Odcedim vodo in takoj, še vročega, zdrobim. Na desko dam moko, dodam pretlačen krompir ter naredim luknjico. Malo počakam, da se krompir ohladi, dodam jajci ter margarino ali mast. Na hitro gnetem, da dobim voljno testo. Krompirjevo testo se mora zelo na hitro narediti, ker postane vlažno in se lepi za roke. Moke več ne dodajam, ker drugače postane testo bolj trdo. Iz tega testa delam "kurčeke" (beri: svaljki), cmoke (slivove, marelične, marmeladne...) ali špinačne žepke. Narejene svaljke, cmoke ali žepke dam na kuhinjsko krpo, ki jo dobro pomokam ter jih čim prej dam v kipoč krop. Pozdravček!

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

29. avg 2006 14:01

Po mojih izkušnjah je za njoke najboljši "rdeč" krompir, ki ga skuhamo v oblicah, še vročega olupimo ter ga pretlačimo skozi tlačilko. Potem se mora ohladiti in šele potem na hitro zamesimo testo. Uporabimo ostro moko. Marjetka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

29. avg 2006 16:45

Bom povedala kako nas je naučil mojster Goljat: nič, nobene znanosti. Krompir, obvezno ostra moka, sol, jajce in malo masla. Na hitro vgnetemo testo ki je za smoke in njoke. Mi cmokov ne maramo preveč, zato delam pretežno njoke. Iz testa na hitro zvaljam dolg in precej debel svaljek, potem pa ga s paleto narežem na kratke njoke ki jih takoj vržem v vrelo osoljeno vodo. Takoj ko priplavajo na vrh jih poberem ven in dam v ledeno mrzlo vodo. Ko so popolnoma ohlajeni jih poberem ven. Take njoke potem pogrejem in serviram z različnimi omakami. Na ta način preprečimo, da testo postane pocasto in lepljivo. Sestavin pa nikoli ne tehtam, pa testo še nikoli ni bilo trdo. Malo vaje, pa boš dobila tudi pravi občutek. lp Vesna

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

29. avg 2006 22:49

Luleke naredim en dva tri. Skuham krompir v kockah + sol, odcedim in zmiksam. Pisker postavim v mrzlo vodo, da se čimprej ohladi vmes miksam, dodam jajco in par kapljic olja, moko, miksam dalje. Dam na prt, dodam še ostalo moko, naredim testo, potem doooolgega luleka, ki ga potle razrežem na male, vsakega malo pobožam, pardon, posvaljkam po moki in dam kuhat. Ko se kuha, nič ne miksam. Jaz pač rada miksam, haha. V pol ure je vse fertik. Potle pa se taaak bašem! Zdaj pa še mi naj kdo reče, ka sn tumpika tumpika

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

30. avg 2006 8:31

Tumpika, ti pa res znaš spravit človeka v smeh pa čeprav še tako dež pada. lp alexis

marijak  

član od: 23.9.2005

sporočila: 42

30. avg 2006 8:42

še moj recept: v bistvu je enak kot Recin, le, da med ostro moko zamešam na suho še malo belega gresa (njoki so bolj rahli) in pa dodam še malo kisle smetane. Postopek do konca kuhanja je enak. marijak

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

30. avg 2006 8:54

Krompirjevo testo za "kačke" (pri nas doma tako rečemo svaljkom - njoki so primorska in "moderna" zadeva) delam na oko, mama, ki je bila manj izkušena in je rajši tehtala, pa se je ravnala po receptu v Ivačičevi knjigi, ki ga lahko priporočim (mislim, da jo je v zadnjem času spet nekdo ponatisnil). Krompir skuham v oblicah, ga olupim, pretlačim skozi tlačilko, še vročemu dodam sol, margarino in jajce. Ko se mešanica nekoliko ohladi, dodam moko - po možnosti ostro, če je nimam, pa tudi mehko. Če mislim testo uporabiti za cmoke (npr. marelične ali češpljeve), dodam nekoliko več maščobe in več moke. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti