Jedilna barva

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

17. avg 2005 15:44

Frina, imaš mogoče pravi recept za lecte? Naslednji teden se bom res spravila delat, pa bi vseeno rada pravi lect testo...se priporočam... Burbonka, sicer še nisem šla do knjižnice, sem pa v eni knjigi našla recept za mali loški kruhek: 2 1/2 kg ržene moke 1 1/2 kg cvetličnega medu 2 žlički mletega cimeta žlička stolčenih klinčkov 1/2 žličke mletega popra 4 dag jelenove soli Med segrevamo, prilijemo zajemalko tople vode in premešamo, da se popolnoma razpusti. Uporabljamo samo cvetlični med, kajti z drugim medom bo testo kašnato in se ne bo dalo gladko obdelati. Razpuščen med ohladimo. Iz moke, medu, dišav ter z dodatkom jelenove soli zgnetemo gladko testo. Počivati mora 2-3 ure. Testo razdelimo na hlebčke za posamezne modle. model premažemo z medico, vtisnemo vanj testo in ga pustimo dobro uro v njem. Podobnjake vzamemo iz modlov in jih zložimo na desko. Pečemo jih šele po 24 urah. Peči moramo počasi in v ne prevroči pečici. Pred koncem peke površino podobnjakov premažemo z medico, nato jih pustimo v pečici samo toliko časa, da se prevleka posuši. Ta kruhke lahko narediš tudi prostoročno in jih različno oblikuješ - rastline, živali, svetniki, človeške podobe, drugi liki... To sem našla v knjigi Slovensko narodno izročilo, morda so lecti na podoben način le da so še barvani...bomo stestirali... Lp, Maja

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

17. avg 2005 15:55

Maja, hvala! Recept je že v beležki! ga bom testirala. Sem tudi sama v akciji iskanja pravega recepta za lestovo srce. Do sedaj sem našla samo nekaj naslovov, kjer prirejajo delavnice in sam narediš lectovo srce, testo in barve pa seveda prej pripravijo Lp, burbonka

filomena  

član od: 3.8.2002

sporočila: 45

23. avg 2005 9:31

Hvala vsem, ki ste prispevali k tej temi! Tudi jaz sem iskala recept, da bi za prijatelja naredila izvirno darilce in komaj čakam, da bom imela dovolj časa, da se bom lotila dela. Eno vprašanje - kako dolgo zadeva zdrži, ko je enkrat narejena? Moj izdelek bo sicer bolj okras kot hrana, ampak me vseeno zanima. Hvala in lp Alenka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

23. avg 2005 13:11

Mislim Cindy da so loški in dražgoški kruhki namenejeni bolj okrasju kot pa za hrano, sama bom danes zamesila za loške kruhke (za darila, spominke), jutri pa pekla...danes je itak že druga peka... p, maja

filomena  

član od: 3.8.2002

sporočila: 45

23. avg 2005 23:27

Hvala, Maja. Lahko iz firbca vprašam, kaj je jelenova sol? Se lahko uporabi kar pecilni prašek? Danec sem nabavila vse potrebno za lectove izdelke, vključno z barvami, spekla pa čokoladne muffine, ki smo jih pohrustali ob ledeni kavi s kančkom Baileya (se bo treba jutri malo porekreirat heh heh). Lect pride na vrsto najbrž v petek ali soboto. Bom poročala o morebitnem uspehu Lp Alenka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

24. avg 2005 9:17

Jaz sem namesto jelenove soli dala sodo, ne vem mogoče bi lahko dala tudi pecilni, čeprav mislim da ni isto...naj bi bolj rahlala testo...jaz bom ravno sedja začela pečt...okraševat pa tekom tega tedna, nekaj jih bom okrasila s kačicami iz testa in se bo potem sušilo na zraku, ene bom najbrž barvala, eni pa bodo neka mešanica - jih bom imela za rojstne dneve, sedja taokrogle...malce bo naokrog figure kačic za okras, malo packanja z vilicami ali zobotrebci na sredino pa bom dala listek, kjer bodo napisani ene trije dogodki ali pdobnega kaj je bilo tistega leta ali dne... Aja naj še opozorim vse ki se boste spravile delat to zadevo, jaz sem delala iz pol mase, pa testa ni in ni hotelo zmanjkat, naslednjič zgolj iz 1/4 mase ker ne potrebujem takih zalog... lp, m

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

24. avg 2005 21:50

eto mojo stvaritev...živci so šli...manjka samo še rafija za pentljo na vrhu in darilo je fertik za abrahamko...
lv, m

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

25. avg 2005 8:21

Uau, maja, čestitke! Zala

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

25. avg 2005 17:11

Maja, zelo lepo, nostalgično, nič kičasto. Če že moram imeti abrahama, bi si želela takšno darilo... Tole idejo z lectom za darila pa bomo kar posvojili ) Pozdravček, Fani

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

25. avg 2005 18:06

Hvala hvala, se bojim da ne bom preveč zrastla... Saj drugače ni ne vem kaj težko samo kaj ko je masa tako zbita in je težko valjat, kja šele kačice delat...zato je kačica okrog srčka odpadla... p,

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti