Al folija

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

tema odprta - 12. mar 2005 8:20 | ogledi: 2.683 | odgovori: 29

Pred leti sem pokrila zvrhano skledo francoske solate z AL folijo in jo dala v hladilnik. Naslednji dan sem opazila, da se je na delih folije, ki so se dotikali solate, spremenila struktura folije. Torej je prišlo do kemijske reakcije. Bila sem zgrožena. Zdaj tega ne delam več.

Nekateri kuharji uporabljajo folijo za kuhanje štrukljev.... Torej jo uporabljajo namesto tkanine. Mislim, da tudi tu folija spremeni barvo. V tem primeru se sprašujem, če so taki štruklji zdravi za uživanje?

Hvala, Migla.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5191

12. mar 2005 17:32

Zdravi, kolikor so struklji pac lahko zdravi. Pa dober tek! Lep pozdrav, Sonja

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. mar 2005 17:37

Štruklje sem že kuhala v alu foliji, pa ribe tudi pečem zavite vanjo - pa še nikoli ni spremenila barve ali strukture, pa tudi do kakšne kemične reakcije ni prišlo. Slišala pa sem že, da se je treb izogibat kuhanju v aluminijasti posodi - ne vem pa, če to velja tudi za uporabo folije. Vsekakor mislim, da bi se o tem že kaj slišalo, če bi bilo resno Lisa

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5191

12. mar 2005 18:00

Aluminijevo posodo odsvetujejo za kuhanje kislih zivil, recimo kislega zelja, ter pripravo kislih pijac, npr. limonade, ali kuhanje cajev, ker je aluminij v kislih raztopinah bolj topen. Je pa, kot pri vsem na tem svetu, vse odvisno od kolicine - ce ste kdaj v zivljenju jedli zeljno juho iz aluminijastega lonca, se vam zato zanesljivo ne bo nic hudega zgodilo. Od strukljev v alufoliji tudi ne, cetudi so lahko, recimo zaradi skutnega nadeva, rahlo kisli - mnogo premalo, da bi si naredili kaksno skodo. Ce gre za vprasanje vesti, pac struklje kuhajte v krpi, nekaterim bolj ustreza eno, drugim pa drugo. Pri tem pa ne pozabite, da iz skrbno opranih krp v struklje izkuhate se kar nekaj ostankov detergentov in mehcalcev. Zal, nic ni 100% ziher.... Lep pozdrav, Sonja

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

12. mar 2005 18:56

Jaz sem že velikokrat pokrila vse živo s alu folijo, pa ni nikoli spremenila barve ali strukture....pojma nimam kaj se vam je dogajalo. ANJA

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

12. mar 2005 21:23

Tudi jaz sem zadovoljna z Alu folijo. O stranskih učinkih nikoli ne razmišljam, ker če bi začela, ne bi nikoli več nič jedla. Vsak dan lahko preberemo v raznem časopisju o hrani, ki je zelo škodljiva, ki povzorča raka ipd. Nato pa v drugi reviji prebereš o isti hrani, kako je zdrava in nadvse pomembna za naše telo. Čisto pri vsaki stvari vsaj eden najde stranske učinke. Potem se mnenja krešejo 100 na uro. Mislim, da se naše telo zelo dobro prilagaja na način in tempo življenja, ki ga živimo. Če bi zrak, ki ga vdihavamo danes poslali s časovnim strojem 100 let nazaj, bi verjetno večina ljudi umrla od zadušitve in zastrupitve v zelo kratkem času. Moje načelo je: uživajmo v hrani in življenju danes, ker ne vemo kaj nas čaka jutri. Moj oče naprimer ima trigliceride, pa ni nikoli v življenju jedel mastne hrane, kot otrok pa je bil več lačen kot sit. Moja tašča pa s kruhom vedno pomaže vse kar se sveti in ji ni nič. Odvisno ja pač od človeka do človeka. Zakaj bi se torej danes obremenjevali z vprašanji "kaj pa, če je to škodljivo?", ko pa lahko že jutri zbolimo ali se nam kaj zgodi, pa res ne bomo mogli ali smeli početi oz. uživati določenih stvari. Podjimo čez most, ko pridemo do njega. Življenje je daleč prekratko, da bi si odtegovali stvari, ki jih imamo radi. Pa lep večer vsem skupaj. Nikar se ne obremenjujte preveč. Carpe diem

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

12. mar 2005 23:54

Zakaj pa nebi recimo štrukljev kuhali v sopari? Se mi ne zdi potrebno da bi pri toplotni obdelavi hrane uporabljala folijo. Imam jo samo za shranjevanje. Malo previdnosti ne škodi, sploh pa če se da kakšno stvar narediti drugače - bolj simpel... ivonja

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

13. mar 2005 6:56

Hej deklice, sprašujem samo, če mi zna kdo odgovoriti, zakaj se mi je na mestu, kjer sem se z AL folijo dotikala francoske solate, folija spremenila. Iz folije je pobralo srebrno barvo, ostala je prozorna plast folije. Verjetno so bile vzrok zato tudi kisle kumarice, majoneza.... Na solati so ostali srebrni flekci od folije. Če se filija ne bi dotikala solate, se to ne bi zgodilo. Zdaj sem s folijo previdna, ne uporabljam jo za vse stvari. LP Migla

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

13. mar 2005 9:13

Meni se to še ni zgodilo - sem pokrivala tudi francosko, res pa je da se hrane ni dotikala. Prišlo mi je na misel - kaj pa če folija ni bila - kako naj povem - včasih v pretirani šparovni vnemi pri " ugodnih sosedih " kupimo nekaj zelo poceni, ko se pa kaj zgodi se začnemo spraševati o kvaliteti. Lumpica

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

14. mar 2005 7:20

Dekleta , ISTO SE JE ZGODILO TUDI MENI ,NA MESTU KER SE JE FOLIJA DOTIKALA ,solate so nastale prav luknjice na foliji ,od takrat več ne pokrivam s folijo ,sem se tudi sama spraševala zakaj se je to zgodilo ,jaz sem krivila solatno majonezo ,ker je bila precej kisla in je najbrž bila kriva kislost majoneze .Ali kaj pravite -mogoče bi nam to znal razložiti kak kemik ?! Marta

simonka23  

član od: 10.6.2004

sporočila: 39

14. mar 2005 9:13

Tudi meni se je to že zgodilo in sicer na sladki smetani. Pokrila sem pecivo, ki je bilo na vrhu namazano s sladko smetano in na delih, kjer se je folija smetane dotaknila, je folijo razžrlo, na smetani pa so ostali temno sivi flekci. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti