Al folija

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

14. mar 2005 10:09

Aluminij (oz. kovina, ni nujno, d aje bil aluminij) se je raztopil zaradi kisline, točne reakcije ne bom zanala napisat, lahko pobrskam, če katero prav natančno zanima. So pa folije definitivno različne: nekatere so debele in trdne, druge se takoj strgajo, verjetno je razlika tudi v sestavi in nekje lažje prodirajo elementi iz nje kot drugje - sploh pa ni nujno, da tam, kjer tega ne vidimo, se pa to ne dogaja. Jaz bi te stvari raje pokrivala s plastično folijo, kar je mimogrede bolj ekološko (za alufolijo pridelat je treba dobit aluminij iz boksita,ta reakcija pa zahteva ogrooomno energije), še bolj ekološka in popolnoma varna metoda bi bila pa seveda pokrovka ali krožnik, poveznjen na skledo. Vem, ni tako praktično, je pa varno, če vas to skrbi. Sicer pa izmerite nove žlice in vilice, pa svoje po 10ih letih... kam mislite, da je šla vsa tista kovina, ki manjka - res je - mljas, mljas:) Tak da prav crknili od tega očitno ne bomo:) Čeprav so vse to težke kovine. Uporabljam tako kovinski pribor kot alufolijo, ampak bolj redko (ne zaradi strahu amoak zaradi narave), samo takrat, ko je res nujno, sicer raje pokrivam s krožniki in pokrovi, alufolijo pa samo če je treba kaj zavit za sabo in se drugače ne da. Veri

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. mar 2005 11:08

Po moje so tudi alu folije od proizvajalce do proizvajalca drugačne, saj so tudi cene. Loni Makaroni

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

14. mar 2005 13:02

folijo bom vedno manj uporabljala. Hvala Veri za obrazložitev in Vilmi za posredovan prispevek. Loni, mislim, da ni samo vprašanje o ceni in kvaliteti folije. Tu vmes je kemija. LP Sporočilo je spremenil(a) Migla dne 14. mar 2005 13:09:13

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. mar 2005 13:05

Enkrat je naš pametni dedec prinesel domov folijo iz akcije kupiš 2 in dobiš 3, so bile vse skupaj samo za v smeti, to je kar razpadalo. Če si samo kapljico vode dal gor, se je takoj poznalo... Verjamem, da ni samo cena, pač pa tudi sestava. Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17788

14. mar 2005 21:21

Veri - pa tudi ostalim: saj nekaj kovine (železa) je nujno v prehrani (v hemoglobinu veže kisik nase). Čisto resni članki pravijo, da so včasih, ko so kuhali v železnih piskrih (tistih, za v krušno peč, recimo), dobili pomembno količino železa iz loncev, meso ipd je bilo v loncih tako ali tako bolj poredko. No, mislim pa, da aluminija telo ne potrebuje. rimljanka

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

15. mar 2005 11:19

Ful zanimiva debata - res! Meni osebno kuhani štruklji, pečena prata.....v alu-foliji sploh ni preveč všeč. Štruklje kuham v navadnem prtu - absolutno se strinjam, da pojemo potem še malo pralnega praška. Nisem pa še poskusila na sopari - to pa še bom, absolutno. Za razno meso (tudi ribe), mi je precej bolj všeč prozorna folija, skozi katero se meso tudi zapeče. V alu-foliji se bolj skuha, kot speče. Dopuščam pa možnost, da tega ne obvladam najbolje - pa okusi so tudi zelo različni. Pozdravčkem vsem razmišljajočim. ssilva

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. mar 2005 11:33

rimljanka, se strinjam, poznam to (biologija:), je pa kot si sama ugotovila odvisno za katero kovino gre in tudi v kateri obliki železni lonci imajo železo v drugačni obliki kot jeklene in rostfraj vilcem ampak - kot sem pa že rekla: umrli od tega verjetno ne bomo:) Veri

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

15. mar 2005 14:47

dekleta kako kuhate v pari. Ivonja je to omenila? Obstaja za to poseben lonec. Tudi to bi rada obvladala. Še to! Če kuham štruklje v servetu, imam za to posebne servete in jih perem brez praška. Migla

_kekec_  

član od: 25.2.2005

sporočila: 230

15. mar 2005 16:07

TUDI JAZ NISEM VEDELA TEGA O ALU..SICER NE DELAM DOSTI Z NJO, AMPAK BOM VEDELA V NAPREJ.ZANIMIVO. _kekec_

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti