100% marmelada

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

10. maj 2004 11:42

Jaz sem lani naredila 100% marmelado iz črnega ribeza. Črni ribez sem samo skuhala, da se je zgostil, po 1/2 kg naenkrat (oz. samo toliko sem ga imela), kakšne 1/2 ure. Nadevala v manjše kozarčke in zaprla. Čisto čisto brez vsega drugega. Malo sem pozabila na tista dva kozarčka v shrambi, tako da sem drugega odprla pred kratkim. Ni se pokvaril!!! Samo drug problem je, marmelada je tako kisla, da je še zame preveč in jo sedaj kar na kruhu mešam z navadno jagodno... Pri prvem kozarčku sem videla, da se je v odprtem čez nekaj časa pojavila plesen, no, čez dolgo časa, ker je lonček dolgo pozabljen stal v kotu hladilnika.

uhribar  

član od: 6.5.2004

sporočila: 1

19. maj 2004 15:54

Pozdravljeni, nekaj časa sem bil v tujini in nisem imel dostopa do interneta. Zelo me veseli, da je za 100% marmelado kar precejšnje zanimanje. Kolikor sem sam seznanjen naj bi takšna marmelada vsebovala 100% sadni delež. Sedaj jo večinoma kupujem v Mercatorju in sicer iz gozdnih sadežev, marelic ali iz jagod. Tudi v trgovinah je pakirana v majhnih kozarčkih. Ker je precej draga (glede na to, da jo veliko porabim), bi jo želel skuhati sam, pa nikjer nisem zasledil kakšnega recepta. Iz vaših izkušenj lahko povzamem, da je potrebno osnovnemu sadju dodati kakšno kislo sadje (limona, pomaranča..), ki služi kot konzervans in marmelado spraviti v majhnih kozarčkih. Vsem se lepo zahvaljujem za informacije. Če imate še kakšno mnenje oziroma informacijo o 100% marmeladi, se toplo priporočam. Uroš Hribar Sporočilo je spremenil(a) uhribar dne 19. maj 2004 15:54:51

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

19. maj 2004 19:01

Jaz imam pa vprašanje - moja nona je v marmelade ( re je bil tudi sladkor zraven ) dala nekaj žganja. Zakaj? Lumpica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. dec 2004 18:41

če hočete tršo marmelado brez dodatkov želina li želirnega sladkorja, kuhajte sadje s pečkami ali koščicami vred in jo potem precedite, saj je največ pektina (ki želira) prav v koščicah sadja. Veri

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

22. dec 2004 9:35

Z žganjem so pri nas na koncu prelili marmelado v kozarcih - baje, da je bila potem bolj obstojna. Morda pa drži, zadnjič je kolega rekel, da je pri pospravljanju našel kozarce marmelade, ki jo je skuhala njegova mama, ki je že več kot 10 let pokojna. In je bila še vedno užitna. Jo je ravno tako zalila z žganjem. Loni Makaroni

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

22. dec 2004 9:48

Pri nas imamo radi marmelade z rumovo aromo. Vesna Leben

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. dec 2004 10:04

Ste probale dati namesto takega ali drugacnega sladkorja sadni sladkor-fruktozo? Je sicer precej drago, se jo pa porabi bistveno manj. Doda se jo pa tik pred koncem kuhanja in mesa se samo toliko casa da se stopi. Vroce se nadeva v kozarce in zapre. Jaz tako delam marmelado iz samih bezgovih jagod in fruktoze. To je krasno zdravilo. Vsako jutro na tesce zlicko marmelade in deci vode. Daje energijo crevesju in zmanjsuje kislost zelodca. Ja pa se to da ne pozabim: sol je odlicen konzervans. Na 1 kg sadja ali soka dodamo 2 dag soli. Na okusu se ne pozna, na kvaliteti in obstojnosti proizvoda pa zelo. Probajte, meni se se ni nic pokvarilo. lp Vesna Vesna Milek Recko

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

22. dec 2004 12:10

Tudi meni je uspela 100% marmelada iz sliv. Slivam sem dodala le limono in rum za okus. Kuhala pa sem jo tako doooooolgo, da se je zgostila. Ker sem delala več vrst marmelad (z rjavim sladkorjem, s kristalnim sladkorjem, z več ruma, z manj ruma itd.), mi je od lanskega leta po pomoti res ostalo tudi nekaj kozarcev marmelade brez sladkorja in je še sedaj popolnoma užitna. Odprta zdrži v hladilniku tudi en teden in več. Priznam pa, da je tista s sladkorjem okusnejša. Prav tako je drugačen izgled - prej bi bila to kaša kot marmelada. Zato pa si jo lahko brez skrbi na debelo namažete na kruh ali jo jeste z žlico. Količine? - hm, največja posoda, ki jo imate tudi za kuhanje ajvarja, polna izkoščičenih sliv, sok dveh ali treh limon, rum po okusu, da se čuti. Bom pa naslednje leto poizkusila pomešati ribez in slive. Limone očitno ne bodo potrebne, ker bo marmelada dovolj kisla - po Faninih izkušnjah sodeč Lep pozdrav, Župca

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. dec 2004 20:14

Tudi jaz sem delala 100% marmelado,ker sem na sladkor alergična.Delala sem po receptih za običajno marmelado,le sladkor sem zamenjala z enim od naravnih sladil.Za svetle marmelade sem dajala agavin serup,sicer pa jabolčni ali javorjev. Slive,če so dovolj zrele pa ne potrebujejo sladkorja.Jih je pa treba precej časa kuhat, tako da so zelo gosteTo je pravzaprav PEKMEZ IZ SLIV.Za začimbe sem dodala klinčke in cimet, pa malo ruma.Če imate dobro domačo slivovko bo še boljše.Tako marmelado imam v spominu ko sem pred davnimi časi hodila na počitnice k stari mami ; pa na kos domačega črnega kruha...mmmmmmmm.Zdelo se mi je da je bila mopja prav taka, le domače žganje moram še dobit. Letos pa sem prvič uporabila fruktozo in sicer sem naredila marmelado iz kutin ,za aromo sem dodala malo limoninega soka.Videti je zelo lepa, probala je pa še nisem. Zdaj imam pa še eno vprašanje za vas:rada bi naredila pomarančno marmelado. Ali bo v redu če jo naredim kot je opisala na prejšnji strani Irena19 marmelado iz agrumov.Malo me bega dodana voda. Prosim nasvet. SREČNO 2005 ! Aki

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

30. dec 2004 21:58

Nekje na forumu, pa ne vem več kje, sem prebrala recept za slivovo marmelado, ki se jo naredi enostavneje. 2 kg sliv daš v teflonski pekač in sicer v pečico na 250 st.C, dodaš začimbe po želji in ko zavre, znižaš na 200 st.C. Pustiš približno eno uro oz. do primerne gostote. Vmes nekajkrat premešaš. Kadar polnim marmelado, vedno vlijem na pokrovček nekaj kapljic etilnega alkohola, prižgem in takoj pokrijem. Paziti je treba, da ne gre čez rob pokrova, ker se lahko opečeš. Alkohol gori toliko časa, dokler ne porabi kisika v kozarcu. Na ta način se mi še ni pokvarila nobena marmelada.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti