Slovenska večerja?

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

31. mar 2005 10:24

Veri, vlečeno testo lahko postane kar umetnost; moja je bila zelo abstraktna Namreč, testo je bilo čisto luknjasto, kar trgalo se je In takrat sem obupala in pristala pri kupljenem ... Sicer se na koncu ni videlo, ker sem delala višnjev štrudl, ampak pri štrukljih, burekih itd. je pa to malo bolj važno ... Aja, zakaj misliš, da se je tako trgalo testo? uharica

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

31. mar 2005 10:58

Uharica, hvala za dobro voljo! Si me nasmejala in razveselila... ce bi ti napisala seznam cesar vse sem prikrajsana, bi mi lahko poslala 1/4 Merkatorja. No, jaz pa tebi kar nekaj stvari is Tesca ali Dunnsa, hi, hi. Veri, si pravilno ugotovila, ajdova moka in skuta, to so moje sanje. Z svojim doma vlecenim testom sem ze 1x poskusila narediti gibanico, pa se mi je tako spacalo in trgalo, da smo na koncu pojedli samo surov nadev (skuta je bila seveda moj izdelek). Mimogrede, sem vceraj spekla mlecni kruh po receptu, ki si mi ga poslala. To je to!!! Disi, mehko, okusno..daj se v bazo napisi ta recept, sem prepricana, da bos se koga razveselila. Poleg mene je seveda bila navdusena tudi moja mala palcica, ker je ona mesila in potem se z vecjim veseljem pojedla... julia

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

31. mar 2005 11:05

Julia, poskusi še belokranjsko pogačo! Ta je tudi fajn, sploh za kakšne obiske! Dobiš v paketu 1/4 Merkatorja! Ali pa se dobiva kar na pol poti, npr. v Franciji ali Nemčiji ;) uharica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

31. mar 2005 11:11

POČIVANJE IN GNETENJE Testo se baje trga, če ga ne pregneteš dovolj ali če ga ne pustiš počivat - sem pa ugotovila, da se to dvoje lahko delno nadomesti eno z drugim - torej, če se ti ne da ma čisto nič, ga zgneteš ravno toliko, da skup stoji in ga pustiš do drugega dne v hladilniku, če se ti pa mudi in se ti seveda da, ker se ti mudi in itak nimaš izbire:), potem ga pa toliko bolj pregneteš in pustiš počivat samo 10 min (ja, uganila si, jaz navadno prakticiram to ta zadnjo varianto:) Fora enega in drugega (mesenja in čakanja) je v tem, da se aktivira beljakovina gluten, ki veže testo, da elastičnost testu. MOKA Mora pa biti pšenična in po možnosti bela moka, drugače žal ne gre! Čim bolj bela, tem bolje, ker je glutem samo v jedru pšeničnega zrna in če vzameš še ovojnico, je isto, kot če bi razredčil. Zato dotikrat v receptih vidiš, da je treba delat iz ostre moke - po mojem ni fora v zrnatosti moke, ampak zato, ker so ostre moke pri nas bolj bele kot mehke - so tip 400, mehke pa 500 (nižji tip, manj mineralov, bolj bela moka). DODATKI Nekateri dajo v testo še žličko kisa ali limoninega soka, nekateri delajo z jajci, drugi brez, nekateri dajo not še žlico olja, drugi ne, jaz kakor se spomnim in kar imam doma (kisa in limon pogosto ne) in kolikor se mi da komplicirat:) (sem probala vse te variante, pa vse gre). OLJE Ko daš hlebček počivat, pa ga premaži z oljem iz enostavnega razloga, da se ti ne prijema preveč na folijo, v katero ga zaviješ. Jaz ga pustim tistih 10 min (čeprav povsod piše najmanj 1 uro, ponekod se da zdilat celo za pol ure, drugje pa hočejo vsaj 2 uri počivanja) kar na sobni temperaturi, če pustiš čez noč in je toplo, je mogoče boljše, da daš v hladilnik, meni se zdi, da je vse ok. Ampak predno vlečeš, bi ga jaz pustila, da se ogreje na sobno temperaturo, ker mislim da za vse snovi velja, da se toplješe lažje razvlečejo kot hladne - mogoče si pa mela testo iz hladilnika? Kako si delala, iz katere moek, si pustila počivat, si fejst gnetla,...? Aja, zdi se mi, da predno razteguješ naj ne bi smel več gnest (po počivanju), čeprav sem jaz tudi to že naredila, pa se je tudi zvleklo - v kuhni mam srečo, da lahko skoz kaj zafrknem, pa vseeno rata - vsak ma kako tako področje:) ČE ŠE VSEENO NE GRE Sicer pa za burek, kjer plasti nalagaš, ni problem, naloži tiste krpice, ki jih dobiš iz svojega testa, če ne bo ratalo, tako da se robovi stikajo, lahko celo delno prekrivajo, pa boš dobila celo plahto, saj ne bo nihče videl, ko bo burek pečen! Malo težje bo mogoče premazat z maščobo (nekateri zmešajo olje in vodo, nekateri samo olje, nakateri maslo,...), ampak se da, brez skrbi, saj se testo lepo zlepi skupaj. Če ga pa zvijaš, pa ima nekje vmes kako malo luknjico, pa tudi ni problem, saj se tudi ne vidi, na okus pa itak ne vpliva - samo da nima večjih lukenj na enem koncu, kjer boš končala zvijanje, da ne teče ven, pa bo! Veliko uspeha! Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

31. mar 2005 11:14

julia, čestitam za kruhek, bom dala v bazo! Pozdravi svojo malo srčiko od mene, ji prinesem še kak recept:) Če ne prej, lahko 1x skup probamo tole vlečeno testo, boš videla, da je simpatično! Mojega sem zadnjič razvlekla tako na tanko, da sem lahko brala časopis skozenj - sem probala za foro:)! Veri

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

31. mar 2005 13:35

Julia, jaz sem tudi že delala prekmuirsko gibanico iz domačega vlečenega testa - ne vem, kaj je šlo narobe pri tebi, toda meni je krasno uspela! Razvlečeno testo (ne pretanko!!) sem narezala na pravokotnike v obliki pekača in pustila testo, da se je sušilo na prtiču kakšen pol ure...medtem sem pripravila nadeve za gibanico in naribala jabolka, stopila maslo in smetano......to gibanico sem delala za babico lani jeseni, okoli novembra ko je bilo veliiiko mošđta in potem je vsem obiskom postregla z gibanico in domačim moštom :) enkratna kombinacija! Potem sta jo poskusila še stric in teta, in je kar nista mogla prehvalit - teta je omenila, da jo je prejšnji teden kupila 2 kosa v trgovini, in da je bila popolnoma brez okusa in da se niti podrazno ne more primerjeti s tole mojo domačo...... Tako da, Julia, svetuem ti da se še opogumiš in delaš vlečeno testo doma - in nareži ga na pravokotnike v velikosti pekača, če delaš npr. gibanico ali baklavo,....in tako ne boš prikrajšana za domače štruklje, zavitke, gibanico, burek....Res se splača! Upam da ti bo uspelo, če boš poskusila. LP Zala

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

31. mar 2005 14:55

Bom pa še jaz pristavila svoj lonček.Ko sem bila pred 10 leti na obisku pri fantu na švedskem sem se spravila delat gibanico pa čeprav mi je tašča(so slovenci) že vnaprej zagotovila da testa ne bom spravila skupaj.In res ni ratalo pa čeprav mi je prej in potem doma vedno.Ne vem mogoče je kriva moka voda ali bogve kaj.In verjamete ali ne,tudi teran in pršut sta imela čisto drugačen okus pa čeprav sem ju prinesla s seboj. terlikar 1 Sporočilo je spremenil(a) terlikar 1 dne 31. mar 2005 14:56:07

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

31. mar 2005 15:23

telikar, če si potovala z avionom, se da drug okus terana in prsuta hitro razlozit: prostora za prtljago ne ogrevajo in je tam krepko pod nulo... Vina baje ni najbolj fajn zamrzovat, eni pravijo, da tudi prstu ni isti, ce ga zmrznes... Jaz ne vem, ne pijem vina in nisem strokovnjak za prsut, ceprav ga mam rada:) pa tudi zmrzovala tega se nisem... Da bi meli tam drugacno moko - mogoce, mogoce pa niste vzeli (oz. se ne dobi) dovolj bele, mora bit bela psenicna! Veri

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

31. mar 2005 15:38

Potovala sem z avtobusom reci in piši 23ur.Potovalka z hrano pa je bila v prostoru za prtljago(poleg pršuta in terana še mlinotestove testenine,koruzni zdrob,jabolčni kis,donat...),zato je tudi mogoče da je sredi decembra tam res kaj zmrznilo. terlikar 1

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

31. mar 2005 15:51

Zala, a ves da si mi dala dobro idejo, da se 1x poskusim. Tako kot si napisala, ne pretanko testo. Jaz sem ga vedno vlekla kot je Veri opisala cisto na tanko. In da potem tiste plahte malo posusim..mogoce pa mi res uspe. Zdaj me pa ze firbec daje, da cimprej poskusim, ce bo tako v redu, sicer bomo pac spet jedli samo surov nadev. Saj je tud" dober. Veri, daj pridi ze 1x, bova skupaj poskusili narediti vleceno testo in se druge stvari. Imamo en program na SKY-u, kjer vs dan samo kuhajo. To bo nekaj za tebe...in idej... teh ti pa tako ali tako ne manjka. Lahko pripravis eno predavanje o peki kruha v aparatu, ker si nas vse tule na kulslo ucila in naucila pect kruh!!! Terlikar 1, hvala ti, da me razumes. Saj si brala, da mi tudi pinca ni uspela. Nekaj je v zraku.. vsem posiljam en Guinness. julia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti