Podražitve...

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. sep 2012 19:26

proxima je napisal/a:

Se ne strinjam s tabo. Politični sistem je trenutno zakonsko urejen tako, da so volitve zadnja postaja po obsežnem uvodnem dogajanju, ki se dogaja v zakulisju in na katerega volilec nima prav nobenega vpliva. Oziroma ga ima približno toliko kot na hamburger, ki ga kupi v McDonaldsu - edina resna izbira je, da naslednjič kupi drugo variacijo hamburgerja, ki je ravno tako zaendrek, ali pa da se skuja in se zaobljubi, da ne bo več stopil v McDonalds. 

Da me ne bi narobe razumel: jaz sem šla na čisto vsake volitve od leta 1990 (razen na ene, ko sem bila na dopustu), in nameravam hoditi še naprej ravno zaradi tistega infinitezimalnega delčka vpliva, ki je v resnici praktično enak ničli. Dokler volitve seveda še bodo. 

Volitve seveda niso edini način, po katerem lahko vplivamo, in pod nobenim pogojem ne smemo drug drugega prepričevati, da so, in se na ta način phati v fatalizem, kar sem poskusil strniti v svoj drugi odstavek:

666 je napisal/a:

Res pa je še nekaj: sebi (in nam) jemlješ ta vpliv s tem, da nas (in sebe) javno prepričuješ, da ga nimamo. Verjamem, da tega ne delaš namenoma, toda točno to je učinek. Prepričajmo se, da ne moremo nič narediti, pa nam tudi ne bo treba nič narediti - vsi bomo pač žrtve.

Res, na volitvah imamo malo vpliva, toda formalno ga več ne moremo imeti. Pozabljamo pa na svojo neformalno moč (in tu nimam v mislih nikakršnih revolucij, vstaj, nepokorščin ali podobnih ekscesov):

- vztrajno delati dobro (ne smemo se vdati malodušju in mislim, kot je "Če lahko on, zakaj pa ne bi smel še jaz?")

- dajati dober zgled (tudi, če se zdi, da si s tem škodimo)

povzdigniti glas, kadar je kaj narobe (ali tudi, kadar samo kaže, da bi morda čez čas lahko začelo zavijati v napačno smer)

- povsem enaka načela uveljavljati zase kot za vse ostale (to je še posebej pomembno v Sloveniji, kjer napake opazimo šele, kadar so nam osebno v škodo, skoraj nikoli pa, kadar so drugim, oziroma še več: če kdo opozarja nanje, ga omalovažujemo kot komplikatorja in katastrofijsta)

- ne vdajati se "državljanski lenobi" (češ "eh, saj sem probal, pa sem bil sam, nihče me ni podprl, zato sem pa raje odnehal" - tako postanemo namreč del problema)

In verjetno bi se še kakšna postavka našla.


Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 06. 2012 19:27

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

6. sep 2012 19:29

Ne pravijo zastonj, da če bi volitve lahko kaj spremenile - bi jih že zdavnaj odpravili.

Lisa

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. sep 2012 19:31

666 je napisal/a:
...

Kaj ti to opisuješ idealiziranega sužnja ali tlačana?

Sergej

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. sep 2012 19:31

Lisa je napisal/a:

Ne pravijo zastonj, da če bi volitve lahko kaj spremenile - bi jih že zdavnaj odpravili.

Koliko pa računajo za to izjavo?

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. sep 2012 19:32

Sergej C je napisal/a:

666 je napisal/a:
...

Kaj ti to opisuješ idealiziranega sužnja ali tlačana?

M?

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. sep 2012 19:35

@666: še nobena resna kriza se ni rešila z nasveti tipa "kurje juhice za dušo", tipično je bilo treba tiste, ki so se preveč povampirili, na lep ali na grd način stresti iz hlač. lp, proxima

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. sep 2012 19:40

Strinjam se.

Tokrat je razlika v tem, da smo se povampirili vsi. Eni bolj, drugi manj. Tisti, ki so se bolj, to vedo in so to naredili bolj zavedno, tisti, ki so se manj, pa tega ne vedo in so to naredili nezavedno. Oboji zdaj sebe prepričujejo, da se niso, drugim pa očitajo, da so se ravno oni.

À propos "kurja juhica" - ko sem pred leti enkrat zatrdil, da je vojna na vsakih nekaj desetletij neizogibna, so me vsi gledali, kot bi bil Hitler. Neizogibna je ravno zato (v tem primeru vojno razumi kot simbol), ker smo se mi zdaj kao prepričali, da je več ne bo oziroma da to počnejo neki zlobneži. No, to smo mi.

Nauk zgodbe: če bi bili za začetek iskreni do samega sebe in do samih sebe, potem bi bilo stresanje iz hlač manj nasilno. Tako pa bo spet vojna. In to je v bistvu dobro: itak nas je preveč. Na, pa sem spet Hitler 

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 06. 2012 19:43

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. sep 2012 19:48

666 je napisal/a:

Strinjam se.

Tokrat je razlika v tem, da smo se povampirili vsi. Eni bolj, drugi manj. Tisti, ki so se bolj, to vedo in so to naredili bolj zavedno, tisti, ki so se manj, pa tega ne vedo in so to naredili nezavedno. Oboji zdaj sebe prepričujejo, da se niso, drugim pa očitajo, da so se ravno oni.

À propos "kurja juhica" - ko sem pred leti enkrat zatrdil, da je vojna na vsakih nekaj desetletij neizogibna, so me vsi gledali, kot bi bil Hitler. Neizogibna je ravno zato (v tem primeru vojno razumi kot simbol), ker smo se mi zdaj kao prepričali, da je več ne bo oziroma da to počnejo neki zlobneži. No, to smo mi.

Nauk zgodbe: če bi bili za začetek iskreni do samega sebe in do samih sebe, potem bi bilo stresanje iz hlač manj nasilno. Tako pa bo spet vojna. In to je v bistvu dobro: itak nas je preveč. Na, pa sem spet Hitler 

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 06. 2012 19:43
A imaš ti kakšnega sopodpisnika na ta nick, tale tvoj zadnji post je v ostri kontradikciji s tisto pridigo o vzpodbujanju malodušja...:))))))) lp, proxima

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. sep 2012 19:53

Hehe

Ja, včasih je težko vse stlačiti v en prispevek  Zato pa je debata, da se (eden drugega, pa tudi vsak sebe) nadgrajujemo, dopolnjujemo, razvijamo.

Jaz kontradikcije ne vidim, toda jaz vem o sebi tudi stvari, ki jih vi smrtniki na kulinariki ne veste

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. sep 2012 21:19

Že leta 93 je kolega, precej odločen nasprotnik socializma, dejal, prej so se vsaj komunistov bali, zdaj se barabe ne bojijo nikogar več. Našo post tranzicijsko družbo vidim nekako takole: Del je ostal v zlatem socializmu, del je s svojim čoporativnim upravljanjem gospodarstva ustvaril svoj mali komunistični raj in del nas več ali manj neuspešno poskuša preživet v kapitalizmu. Neuspešno tudi zato, ker po gospodarstvu mesari podivjalo krdelo brez nadzora in strahu.

MiškaMiša je napisal/a:

Naj mi bankirke tule ne zamerijo, ampak kapitalizem je dolgoročno nevzdržen sistem, to je lahko jasno vsakomur, ki ima narejeno devetletko. Kapitalizem temelji na pozitivni gospodarski rasti 3 %, kar pomeni, da moramo letno 3 % več pridelati in 3 % več zapraviti. To seveda ne gre v nedogled, je kot piramida. Zmanjka surovin, zadušimo se v odpadkih, če drugega ne omenjam. Zato kapitalizem propada in bo propadel. Mislim, da je edini dolgoročni sistem v temu, da potrošiš toliko, kolikor lahko sam proizvedeš in nič več.

Resnici na ljubo imamo 99% umetnih potreb dandanes. Troši le kolikor lahko in kupuj le tisto, kar res potrebuješ. Samo če bi danes vsi tako razmišljali, kapitalizem propade, ker potem ni več 3 % gospodarske rasti. Pri 1 % je namreč že v krizi.

Ne rabite novega avta na 5 let, zakaj? Imejte ga 15 let. Ne potrebujete novega telefona vsako leto, novih oblek, ker tako narekuje moda, če so stare še dobre.

Kapitalizem propada in bankirji tega ne dojamejo, večina ljudi prav tako ne, misli, da se bo kriza prebrodila, pa se ne more, kot je koleg Ežoj napisal že razloge, zakaj ne.

Miška Miša

Ni problem v kapitalizmu samem. Sicer imaš prav, da je problem željena ali zahtevana rast BDP. Vendar je po mojem razumevanju problem globlji in sicer v samem več je bolje. Vsi v tem t.i. razvitem delu sveta stojimo na tej poziciji. (Če kdo misli, da ne, se dobimo konec tedna v prestolnici, da malo izložbe razbijamo, kurimo avtomobile in terjamo nižje plače.) Gospodarstvo samo sledi temu. Več železa, več plastike, več nafte, več prodaje, višje plače, več potrošnje, več železa....  Tako se obupno poskuša v prepolne riti, ki že dolgo ne morejo prebavit vsega, stlačit še nekaj in še malo več. Ravno v tem smislu sem mislil, da je dražja hrana dolgoročno mogoče celo dobra. Če seveda pomeni odmik od potrošniške manije in bo naš smisel življenja postavila še na druge temelje in ne samo na lovski nagon lačnih oči.

LP

Sergej

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti