Kaj pomeni zgodnje učenje angleščine za otroka? Ali to predstavja obremenitev ali pridobitev?
Sem študentka, ki nudi učenje in inštrukcije angleščine osnovnošolcem in predšolskim otrokom. Preden se odpre diskusija, naj še tukaj prilepim, kar sem napisala na drugem forumu.
Nekateri starši preveč zahtevajo od otrok in pričakujejo, da bo le-ta postal njihov mali genij. Otrok potrebuje občutek svobode in igrivost, dokler to še ima, saj bo kmalu odrasel in naložen z obveznostmi.
Po drugi strani pa poglejte, koliko težav imajo preveč sami sebi prepuščeni otroci - ti, ki jih starši preveč razvadijo in ne naučijo, da v življenju ni pomembna samo igra. Takšni otroci imajo težave z navajanjem na delanje domačh nalog, in na učenje tudi drugih predmetov, ne le angleščine. Ko se starši tega zavedo, je težko otroka čez noč navaditi na razumevanje, da življenje ni le igra, pač pa tudi učenje, ki prinaša znanje, s katerim se odpravimo od doma v svet. Dandanašnji svet pa zahteva komunikacijo. Ne v slovenščini, temveč v angleščini.
Sprijazniti se moramo, da je angleški jezik postal naš drugi materni jezik. Z njim se lahko sporazumeva cel svet. V kolikor pogledate ocene osovnošolcev, je poleg matematike, velika težava tudi angleščina. Zato menim, da JE PRAV, da se otrok s tujim jezikom seznani čim prej, saj mu bo poznan, ga bo zanimal, in mu ne bo predstavljal težav v življenju. Dokazano je, da prav seznanjenje otroka s tujim jezikom v zgodnjem otroštvu, omogoči sposobnost govornega izražanja kasneje.
Katero mnenje torej zagovrjati? Ubrati je potrebno srednjo pot. To ne pomeni, da se otroku naloži bukva, ki jo je potrebno predelati, in se ga vpiše na intenzivni jezikovni tečaj, temveč naj otrok skozi igro, poslušanje, zanimive vaje, uganke, spoznava svet tujega jezika. To ne pomeni, da otroku odvzamemo svobodo in mu krademo čas za igro. Tudi sam bo to vzel kot igro, ki bo postala del njegove narave - recimo, kakor otroka na zabaven način učimo učenja umivanja zob, ali oblačenja, tako ga učimo tudi jezika. Pa učenje osnovnih ptreb otroku odvzema svobdo? Nikakor ne, ker so te svari pomembne za njegovo prihodnost. Verjemite, da vam bo kasneje hvaležen.
Sicer tudi sama nudim učenje angleščine otrok. S svojim programom jih motiviram, in spodbujam k zanimanju na privlačen način. Svet je igriv in znanje ne predstavlja odvzemanja, temveč spoznavanje, dajanje, naložbo, in nenazadnje tudi kompetenco. Grobo rečeno, nekoč je bilo življenjsko pomembno znanje, kako speči domač kruh, danes je pomembno znanje angleščine, ki odpira vrata v svet 21. stoletja, v katerem bomo ta kruh lahko kupili.
(odstranjeno zaradi nedovoljenega reklamiranja - moderator2)
Lep pozdrav,
Tjaša
qkie