Bolniški stalež in zdravstveno zavarovanje

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

tema odprta - 25. okt 2010 9:16 | ogledi: 8.236 | odgovori: 14

Lepo ppozdravljeni.

Ker vem, da tu vse veste (no skoraj) bi kar tu predstavila moj problem in upam da bom dobila kakšen dober nasvet.Sem kar precej obupana in ne vem kaj naj storim.

Imam 18 let delovne dobe, pri dveh delodajalcih, vedno za nedoločen čas. Pred enim mesecem sem zamenjala službo (tretji delodajalec). Delo mi je zelo všeč, plačilo je dobro, pogodbo imam sklenjeno od 20.9.2010 do 19.11.2010. se pravi za poskusno dobo 2 mesecev. In zdaj sem zbolela (hernija disci, ki sem jo prinesla že iz prejšnje službe) in čaka me po vsej vrjetnosti operacija, če ne ta pa vsaj precej dolga bolniška. Ker z bolečinami ne morem več delat, tri tedne sem delala z injekcijami in tabletami zdaj pa ne gre več. In tu je problem. Kaj naj naredim?

En mesec bolniškega staleža krije delodajalec, naprej pa socijalna ali kako. Koliko jaz stanem delodajalca potem ko preteče en mesec bolniške.

Sicer se imam namen odpovedati plačilu pri delodajalcu za prvi mesec, če bi mi le hotel podaljšati pogodbo naprej, da bi imela zavarovanje....Kaj naj storim ???

Malo sem jezna malo žalostna ....predvsem pa obupana.

Hvala vam.

lp Hema

mjanca  

član od: 9.4.2009

sporočila: 1

25. okt 2010 9:37

živjo! kolikor jaz vem, gre prvih 30 delovnih dni bolniška v breme delodajalca, 31 delovni dan pa v breme ZZZS, v kolikor to odobri zdravniška komisija, ostalo je najbolje, da se pomeniš z osebno zdravnico lp m mjanca

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. okt 2010 10:22

Hema, mogoče pa bolniška sploh ne bo tako dolga, seveda odvisno od dela, ki ga moraš opravljati.

Če ne zahteva fizičnih naporov in če imaš dobro telesno kondicijo lahko greš na delo v najboljšem primeru že po 3 tednih (izkušnja, doživeta  od blizu).  Potem pa enkrat kasneje samo še teden fizioterapije v toplicah in to je vse. S pogojem seveda, da ni dodatnih zapletov. Sploh pa pogumno na operacijo, ni tako hudo, kot  bi si mislil.

Cila

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

25. okt 2010 10:41

Hvala, Mjanca in Cila. Saj operacija me sploh ne skrbi, skrbi me to, da bom morala predolago čakat nanjo in pa služba in zdravniško zavarovanje. Ker res nimam izkušenj z delom za določen čas in bolniško. Zdaj grem še k svojem zdravniku...... Hema Sporočilo je spremenil(a) HEMA dne 25.okt 2010 10:41

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. okt 2010 17:04

Pojdi k delodajalcu in iskreno povej, da je stvar taka: da si zbolela in to ravno sredi poskusne dobe in da te delo veseli in ali se lahko kaj dogovorite v smislu, da ti zaradi spremenjenih okoliščin bodisi skrajšajo poskusno delo ali pa ti podaljšajo poskusno dobo na en razumen rok in to v času, da boš lahko res efektivno delala dva meseca. Povej po resnici, da je tole zelo stresno zate, ker lahko ostaneš brez službe in še zdravje bo fuč in da tega ne bi rada in da upaš, da se tu najde dobra rešitev. Ker ponavadi se. Saj so tisti na kadrovski tudi samo ljudje in imajo razumevanje. Vsaj nekaj nekateri. Ni vse črno. Pa ne razlagaj, da si to bolezen staknila v prejšnji službi (ker utegne voditi v nerazumevanje, da si kaj zamolčala pri prehodu na novo delovno mesto). Konec koncev, saj vsak s 100 pikami ve, da se taka poškodbo, kot je tvoja, ne naredi od včeraj na jutri, da je treba za to več let.... Skratka, ne razlagaj preveč. Če že moraš, sedaj se je ena kronična stvar razvila v akutno. Več ni treba razlagati Pa srečno v službi in z zdravjem Vendelina jr.

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

25. okt 2010 17:10

Prvih 30 dni staneš delodajalca 90% bruto plače iz prejšnjega meseca, bolniškka nad 30 dni, pa ne staneš delodajalca nič!!! Lakica

anaboleyn  

član od: 18.1.2010

sporočila: 91

25. okt 2010 18:41

Draga Hema, kot je rekla Vendy, povej delodajalcu . Bo hitro jasno, koliko je ura. Ker če imaš pogodbo za dva meseca ( čeprav poskusno delo načeloma pomeni, da jo imaš sklenjeno za nedoločen čas s poskusnim delom, ki ga opredeli delodajalec vnaprej, v razpisu za delovno mesto!) mu nihče nič ne more, če se 19.11. pogodba zaključi in se ne sklene nova! Imaš pa v vprašanju veliko čejev in če - bijev. Z bolniško je res, da je 30 dni ( delovnih! ) v breme delodajalca, potem pa v breme ZZZS, ampak ob pogodbi, ki ta čas pokrije. Delodajalec namreč plača nadomestilo plače in ga od zavoda refundira. Če se ti slučajno ( bog ne daj!!!) delovno razmerje res zaključi ( če imaš pogodbo za določen čas, kot pišeš) imaš potem pravico do nadaljevanja bolniške, le status ( brezposelnost) si boš morala urejati posebej. Torej, pogum v glavo in do delodajalca (direktorja, kadrovske..), sicer se boš brez potrebe še bolj sekirala in tablete jedla, pa še vedela ne boš, pri čem si. Če so v firmi normalni in če gre za strokovno delo, kjer delavcev ne dobiš za vsakim vogalom, mislim, da boš s pogovorom uspela in si poskusno delo podaljšala. Veliko sreče ti želim! Anaboleyn anaboleyn

LUCIJA99  

član od: 13.2.2009

sporočila: 34

26. okt 2010 16:53

Prava teme za še eno vprašanje. Kolegica je ugotovila, da ji delodajalec ni plačeval dodatnega zdravstvenega zavarovanja (dogovor, da ji odteguje od plače). Ker mora nujno k zdravniku, verjetno bo šla v bolniško, kaj naj pričakuje oz. kaj lahko sploh še naredi? LUCIJA99

LUCIJA99  

član od: 13.2.2009

sporočila: 34

26. okt 2010 17:28

Ja, kaj pa če mora nujno v bolniški stalež - ali ji ga sploh prizna zdravnik, če nima dodatnega zavarovanja? LUCIJA99

vanya  

član od: 28.3.2006

sporočila: 326

26. okt 2010 17:49

Lucija 99 enako se je zgodilo mojemu partnerju. Ker je bilo vse dogovorjeno ustno, se pač nimaš kaj prepirat kdo je kriv. Sedaj pošilja Vzajemna položnico domov in jo sama plačujeva. Nas je pa vse izučilo in hvala bogu, da ni prišlo do kakih resnih poškodb v tem času! Na srečo sva jo še poceni odnesla, je pa vsekakor šola za drugič. Vsekakor podpiram Multivitaminov predlog o plačevanju položnice. Kolegica naj gre takoj na zavarovalnico in se pozanima kako in kaj. Po zadnjem plačilu premije, velja še en mesec zavarovanje, šele nato se prekine. Zavarovalnice se nato zavarujejo in ti začnejo kriti morebitne stroške šele po 3 mesecih. Menda zato, da ne bi prišlo do zlorabe v stilu, danes se poškodujem, skočim na zavarovalnico in poravnam premijo, potem pa naj zavarovalnica krije zdravstvene stroške. Mogoče je stvar drugačna, če imaš v pogodbi z delodajalcem določeno, da on krije premijo in te mogoče drugače obravnavajo. Ne vem. Glede staleža ti žal ne znam svetovati. vanya

vanya  

član od: 28.3.2006

sporočila: 326

26. okt 2010 19:06

No ja, Multi, če si prebral moj zgornji post, potem veš, da je na 3 mesece rahlo pozno ugotavljat ali imaš plačane premije ali ne. In ja, iz plačilne liste so razvidni odtegljaji, vendar niso posebej razčlenjeni na dodatno in obvezno ( ali to sploh prikazujejo ločeno?). Res je, v današnjih časih moraš biti pozoren na vsako malenkost, ki je verjetno včasih bila samoumevna. Saj pravim, za naju je bila to, hvala nekomu, poceni šola in zato vsakemu, za katerega vem, da zaključuje šolanje, se zaposluje ipd. povem najino štorijo, da ne bi še kdo ponovil najine napake. Pa še to, misliš, da midva nisva pametovala o ljudeh pa kake bedaste napake delajo? Ker o tem pa že RES vsi pišejo in moraš bit polnepismen, da ne vidiš, da te okrog prinašajo. Ha, kako hitro se lahko obrne zadeva! vanya

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti