Marmelada - koristen nasvet

branka171

sporočila: 218

16. avg 2010 21:30

zdravo, ker je čas vkuhavanja bi vas vprašala iz kakšnega materiala naj si omislim lonec, da se ne prijema. Imela bi večjo posodo -20l a ne vem če bi vzela litoželezno ali ne. Mi lahko svetujete,prosim. Hvala branka171

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. avg 2010 21:43

Eterna (Emo, ona črna) je zame zakon, imam pa eno bakreno, noter je taka srebrna, nimam pojma, iz česa, je tudi OK. Misliš za marmelade ali kaj drugega, ker se meni 20 l zdi veliko, je težko na hitro segreti, kar je za vkuhavanje marmelad dobro.

branka171

sporočila: 218

16. avg 2010 22:18

Nimam ravno veliko prostora, zato sem si jo do sedaj sposojala pri tašči -emailirano, pa bi bil že čas da imam svojo. Tako veliko rabim, ker kuham gosti sok in je za 16l mase, obenem bi imela pa še za paradižnikovo mezgo-pač le pol posode :S ? S to"ta črno" nimam prav nobenih izkušenj, ene jo hvalijo pa, da se ne prenaglim z nakupom, raje vprašam mojstre. branka171

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. avg 2010 7:59

Za gosti sok in za pardižnikovo mezgo je povsem OK emajlirana. če pa iščeš eno "vsenamensko", je, vsaj po mojem mnenju, ta eterna zakon.

EMO KOZICA EMO, ETERNA Takale, polnonec je res vsenamenska. Tudi za indukcijo je, seveda.

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 17. 2010 07:59

branka171

sporočila: 218

17. avg 2010 17:46

Hvala za info iz prve roke, pa še s slikico :)) Lp iz tople štajerske B branka171

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

18. avg 2010 17:49

leonka je napisal/a:
Hvala za nasvete. Ravno danes sem skuhala breskovo marmelado in res se je malo pocedilo čez. Za drugič pa vem, kako se stvari streže. lp leonka Sporočilo je spremenil(a) leonka dne 14. 2010 23:18
Leonka kako si jo kuhala? Moja je namreč ostala tekoča. Sladkor sem dodal po okusu, sadje sem nekaj časa vrel, zmiksal s paličnim mešalnikom, spet pustil vreti potem sem odstavil. V kašo sem dodal tri gel-fixe pomešane z nekaj sladkorja in vse skupaj z metlico dobro premešal. Količina gel fixa bi morala, glede na količino sadja, zadostovati. Vse skupaj sem potem spet zavrel in pustil vreti 3 minute. Na embalaži gel fixa piše, da je minuta vrenja dovolj. A sem kje v postopku "mimo vsekal" ? Da se pa vseeno malo pohvalim, okus marmelada pa je fenomenalen. lp Vlado

macas  

član od: 9.6.2010

sporočila: 6

18. avg 2010 19:15

Marmelada brez želirnega sladkorja in brez vseh dodatkov: Jaz takole kuham marmelado: Na 1 kg sadja vzamem 70 ali 80 dag navadnega sladkorja. Dam v lonec za en dan. Večje kose sadja razrežem, manjše ne.Stoji na pultu, le premešam večkrat. Do naslednjega dne se sladkor sam stopi.Naslednji dan postavim na štedilnik, kuham pol do ene ure, spasiram s palčnim mešalnikom,kuham spet ene pol ure.Ko kanem malo marmelade na porcelanast krožnik in ta ne steče,je končana.Če se mi zdi , pa še malo kuham. Plastičen lijak prelijem s to marmelado ,s tem "razkužim" zajemalko in lijak. Kozarce in pokrovčke v vroči pečici segrevam vsaj 10 minut na 100 stopinj celzija in jih tako steriliziram. Vročo marmelado nalivam v vroče kozarce. Potem jih kar nekaj dni "opazujem" če se ni marmelada pokvarila. To bi vedela če bi se kakšna plesen videla.Marmelada se še ni pokvarila. Če pa sem naslednji dan ugotovila,da je marmelada res preredka,sem jo preprosto zlila v lonec,še malo povrela in spet nalila v čiste sterilizirane kozarce. Ko kuham marmelado iz črnega grozdja-jo po pasiranju še precedim skozi večje kovinsko cedilo z manjšimi luknjami, kajti peške po pasiranju s paličnim mešalnikom ostanejo cele. Če pa sem kdaj naredila pregosto marmelado,sem jo pred uporabo "razredčila" z rumom za kakšno rolado...

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

18. avg 2010 19:54

Sicer pa se marmelada krasno zgosti če ji dodamo na osmine zrezana zelena nezrela jabolka. Preizkušeno - dve jabolki na dve kili marelic, samo slaba kila sladkorja in lahko jo režem z nožem ;) Jabolka lahko na koncu zmiksaš v marmelado ali pa jih lepo pobereš ven... Staša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti