Opozorilo- telefonska prevara

neznan uporabnik

19. jan 2009 16:35

Pravkar sem prejela klic s te številke in dvignila slušalko, a je zvezo takoj prekinilo. Takoj sem se spomnila na opozorilo na kulinariki .. in glej ga zlomka, točno s te številke so me klicali. Upam, da me sprejet klic ni stal :/ Zadeva je torej še vedno aktualna, zatorej ne dvigujte klicev in ne kličite nazaj številke +3931932 ..... lep pozdrav vsem jancka Sporočilo je spremenil(a) jancka dne 19. jan 2009 16:36:10

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

26. jan 2009 12:21

Zadeva je še vedno aktualna. To soboto sem imela neodgovorjen klic, telefonska številka pa je bila: +393193260031.

 

Danes sem na mail dobila tole:

Spoštovani uporabniki mobilnih telefonov!

Dovolite, da vas opozorim na novo obliko kriminalnega dejanja, ki so se ga spomnili naši soevropski državljani.

Potek nelegalnega početja gre tako:

Uporabnik mobilnega telefona dobi v nekem trenutku na mobilnem telefonu neodgovorjeni klic. Do tega lahko pride tako, da telefon dejansko zazvoni, lahko pa tudi da ne. V glavnem uporabnik dobi neogovorjeni klic. Ko uporabnik mobilnega telefona pogleda številko klicatelja se le ta začne z +39..., +390..., +391..., + 392..., +393..., +394... in tako naprej. V dotičnem primeru, ki mi je zna je bila telefonska številka naslednja: +393193260045. V kolikor uporabnik ta neogovorjeni klic nemudoma izbriše, se je s tem dejanjem lepo zavaroval in storil pravilno stvar. V kolikor pa uporabnik mobilnega telefona pokliče nazaj na številko  neodgovorjenega klica pa lahko postane žrtev prebrisancev. Namreč za klic na navedeno številko je lahko uporabnik mobilnega telefona ob vsaj 2.000 EUR, oz tudi več. Določene številke iz zgoraj navedenega seznama lahko povzročijo tudi to, da uporabnik mobilnega telefona, vzpostavljenega klica ne more prekiniti in so tako stroški enormni.

Glede na dejstvo, da se število uporabnikov mobilnih telefonov, ki vračajo klice na številke kot so navedene zgoraj, iz dneva v dan veča, in da s tem uporabniki mobilnih telefonov spravijo sami sebe v finančne težave in tako postanejo žrtev nepridipravov, vas opozarjam, da na navedene številke ne odgovarjate, saj ste lahko v istem trenutku tudi sami žrtev že omenjenih nepridipravov oz. po domače povedano nategovalcev.

Prav tako pa vas naprošam, da z vsebino tega elektronskega sporočila seznanite tudi svoje znance, prijatelje, kolege, sodelavce....!

V upanju na čim manj takih nevšečnosti vas lepo pozdravljam!

 

Samo v vednost, če se zgodi tudi vam! Srečno!

 

 

saša

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. jan 2009 14:13

No, pol pa uvedemo novo nagrado za "opozoritelja" kot je bilo včasih za najditelja, pa recimo, da ne bomo oderuške, pa naj opozoritelju pripade 5%. Od tistih 2.000 se razume. Potem pa v Zagreb po lobutinke! fresh

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. jan 2009 14:43

Sej vem, da ni! Ampak se ni še nihče javil, da bi mi kaj nakazal! fresh

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

27. jan 2009 9:00

Spagon oglasila bi se ti "fax mašina". Drugače pa 2000.00 EUR kot strašijo po mejlih je pa malo bosa. Kakšen evro bi pa stalo. lp Vlado

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

27. jan 2009 9:21

To je uradni dopis Mobitela:

Pozdravljeni,

danes smo prejeli izjemno veliko vprašanj v zvezi z možnostjo zlorab prek neodgovorjenih mednarodnih klicev, ki uporabnikom ob povratnem klicu naredijo velike stroške. Podajamopojasnilo:

  Gre za poskus (v strokovni javnosti znan kot Wangiri) spodbujanja uporabnikov, da pokličejo na določeno številko v tujini, s čimer ustvarijo mednarodni promet ali pa klicatelji slišijo določeno oglasno sporočilo.

Celotna potegavščina poteka prek sistema, ki samodejno generira kratke klice, na katere klicani ponavadi ne utegne odgovoriti. Ko uporabnik pokliče na tako številko nazaj, se po zvonjenju sliši avtomatski odzivnik s pozivom, naj odtipka osebno geslo za vstop v nekakšno klepetalno ali drugo družabno omrežje, se predvaja reklamno sporočilo ali pa je v slušalki tišina.

Klic se obračunava kot običajen klic po tarifi za mednarodni promet (navedbe o astronomskih stroških iz verižnega pismu ne držijo), uporabniki pa praviloma že po nekaj sekundah ugotovijo, da so klicali nekaj neobičajnega in prekinejo klic. Tehnično ni možno, da naročnik tovrstnega klica ne bi mogel prekiniti.

Pri tem ne gre za posebnost Slovenije, saj o tovrstnih primerih poročajo iz vse Evrope.

Uporabnikom svetujemo, da odgovarjajo le na neodgovorjene mednarodne klice z njim znanih številk. Uporabnike smo o tem obvestili tudi na Mobitelovi spletni strani, klicev na te številke pa je bilo izrazito malo. 

Obvestilo na Mobitelovih spletnih straneh: Družba Mobitel obvešča uporabnike Mobitel GSM/UMTS, da ponovno prihaja do mednarodnih zlorab z namenom povečanja prometa na italijanskih in še nekaterih drugih mednarodnih številkah, s katere uporabniki prejmejo neodgovorjeni klic. Ko uporabnik pokliče nazaj, se oglasi angleški telefonski predal z dolgim pozdravnim sporočilom ali pa je v slušalki tišina. Svetujemo, da te klice ignorirate (običajno mobitel zazvoni le enkrat) in jih ne kličete nazaj, saj se klic zaračuna po ceniku za klicanje v mednarodno omrežje. Če na klic ne odgovorite, pa se seveda ne zaračuna. Zato svetujemo, da odgovarjate le na neodgovorjene mednarodne klice z vam znanih številk. Našim uporabnikom želimo čim manj podobnih nevšečnosti. Mobitel, d. d.

Lep pozdrav,tajništvo Področja prodaja in marketing

tajništvo Področja prodaja in marketing---------------------------------------------------------Mobitel, d. d.t.: 01 47 22 202f.: 01 47 22 290 

Ognjič

neznan uporabnik

30. jan 2009 20:36

danes na vsezgodaj zjutraj sem prejela klic iz sledeče številke +393193269041... telefon je zazvonil samo enkrat in potem utihnil, seveda klicala nisem nazaj... lovebeyba

selvi  

član od: 16.4.2008

sporočila: 69

30. jan 2009 20:51

Sem tudi ena izmed tistih,pri meni se tudi na izpisku pojavlja 25 krat številka z klicno 00320......naredila reklamacijo računa in danas dobila odgovor v korist tušmobila.....Razlaga kao preverjeno in naj bi jast klicala i pošiljala sms na to številko ,in dobivala tudi nazaj to pa ne drži ....zelo žalostno ko sem danes poklicala in se spet poskušala borit z vprašanjem za klicno številko 00320 pa mi pravijo da je to Avstrija te da sem tamo pošiljala in klicala,ali ni za Avstrijo 0043 tako da so na konec totalno ignorirali mojo zahtevo.Če ne plačate račun vam bomo isklopili,preverila sam prek int.klicno in je Finska mene pa delajo norca da je to Avstrija.Nevem kaj naj naredim.LP. selvi

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

30. jan 2009 20:59

selvi, ce te tus ignorira , se obrni na APEK in jim razlozi svoj problem http://www.apek.si/ Jaz sem se na njih obrnila, ko sem imela velike probleme s T-2 in smo zadevo kaj hitro resili ( v mojo korist) vida70

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti