Valentinovo

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

13. feb 2003 18:38

Herman, srčno upam, da bo tudi vas pričakalo "slavnostno" kosilo ali vsaj en sladek poljubček. Dvomim, da se ga boste branili.... Lep dan vsem zaljubljenim - mladim in malo manj mladim Tina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. feb 2003 22:09

Ja, no, koneckoncev pa Slovenci že dolgo vemo, da "Valentin ima ključe od korenin!" In ko začne v naravi vse zeleneti in brsteti in končno pride pomlad, smo vsi malce "lebdeči", z Mercatorjem ali pa brez njega. In mislim, da je tako prav! LP cervus

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

14. feb 2003 10:22

Ciao, dragi Valentinčki! Malo me bode Hermanov odpor do tega simpatičnega praznika. Mi doma ga imamo zelo radi. Z otroci vsako leto spečemo valentinov kolač, ki ga potem pojemo vsi skupaj, tudi babici in dedka povabimo. Z možem pa si zvečer, ko otroci zaspijo privoščiva posebno večerjo ob svečkah.Letos bova imela sirov fondue in sredozemsko solato, ob kozarčku dobrega vinčka. Nobenih srčkov in osladnosti ne pričakujem od moža. Zame je to lep družinski praznik-praznik vseh ki se imajo radi in ne le zaljubljencev! Pa takih Valentinovanj je lahko več na leto. Ne le na 14. februar! Konec koncev pa je Sv.valentin prvi Spomladin in v Beli Krajini pravijo da prav Sv.Valentin vreže trto. Če torej praznujete Martinovo, zakaj ne bi še Valentinovo! Naj bo življenje praznik! Pozdravček vsem! Sporočilo je spremenil(a) Noa dne 14. feb 2003 12:03:27

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

14. feb 2003 10:52

Noa, lahko napišeš recept za sirov foundue? Ga delaš sama ali kupiš že pripravljeno v trgovini? Meni tisti iz trgovine ni všeč, ker ima notri šeri ali nekaj podobnega, sladkega. Asja

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

14. feb 2003 12:02

Ciao, Asja! Fondue delam sama. Uporabim dve ali tri vrste sirov; emantalec, grojer (Ali kak drugi trdi sir) in malo gaudarja. Od začimbic samo sol, poper in muškatni orešek. redčim pa ga s suhim belim vinom in namesto češnjevega žganja uporabim kar whiskey. Rabiš še cca dve žlici jedilnega škroba in to je vse. Poskusi poleg kruha pomakati v fondue debelejše in malo popečene rezine bučk! Pozdravček!

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

14. feb 2003 12:22

Hvala, Noa! Še vprašanje: zakaj češnjevo žganje oz. whiskey in jedilni škrob? Kakšno vlogo imajo? Še moja izkušnja: kar nekaj časa nazaj sva se spravila delat svoj sirov foundue. Kakšnih 10 minut je bilo v redu, potem pa je postajal vedno bolj trd. Na koncu sva ga že s škarjami rezala . Vina pa res nisva nič dala notri, le sir. Hvala vnaprej! Asja

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

14. feb 2003 12:46

Asja! Hja, "tehničnega vzroka" za dodatek žgane pijače k fondiju ne poznam. Verjetno bolj za aromo kot zaradi česa drugega. Vino pa je namenjeno ravno temu da se jed razredči. Prispeva pa seveda tudi aromo. Dodaš ga že med samo pripravo fondija in sicer skoraj 1,5dl. Potem ko je fondi že na špiritnem gorilniku (ves čas mora rahlo vreti), ga je treba vmes večkrat premešat, če ne se pri dnu preveč zgosti in lahko celo prismodi. Ko se malo preveč zgosti, doliješ še malo vina in obratno, če je preredek, dodaš še malo sira. V vseh receptih za sirove fondije je tudi nekaj škrobne moke, tako da jo pač tudi jaz dodajam. Mogoče je namenjena temu, da jed malo poveže. Upam da boš z rezultatom zadovoljna!

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

14. feb 2003 12:51

Noa! Hvala za hiter odgovor. Danes sicer ne bo foundue-ja na jedilniku, bo pa sigurno v bližnji prihodnosti. Asja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti