Volitve

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

23. sep 2008 18:55

V kapitalizmu smo zamenjali osebe za stvari, vendar nam te ne nadomeščajo pristne besede, dotika in topline.

Vedno bolj smo prazni, nezadovoljni in duševno lačni. Imamo vse, le drug drugega ne. Ni časa .....

( in prav zato se mi še vedno malo toži po starih časih ) zdaj je treba ustvarjat kapital ....  za koga že ?

kobra 1

Sporočilo je spremenil(a) kobra 1 dne 23. sep 2008 20:38:48

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. sep 2008 19:27

jernej je napisal/a:

.....................................................................................................................

.....................................................................................................................

Kapitalizem je res gospodarsko uspešen samo je obsojen na propad. Ker ne upošteva socialnih potreb ljudi in ker izkorišča okolje okrog sebe z ustvarjanjem umetnih potreb, ki jih ne potrebujemo. Ker sreča je v glavi, ne v dobrinah. Imamo več ja, verjetno večina, pa smo zato bolj srečni?

 

......................................................

 

Jernej - zasebno mnenje

Kako se že reče: Jernej je zadel žebljico na glavico. Točno tako od prve do zadnje besede.

ežoj

dh  

član od: 22.3.2008

sporočila: 62

23. sep 2008 20:52

Se strinjam z moškim delom foruma. Vendar ne smemo pozabiti nečesa. Vsak človek ima nekaj plusa in nekaj minusa v sebi, kot svet ni samo črn ali samo bel. Vmes je siva, vmes so barve.

Zato vse v levici ni slabo, kakor ni vse slabo v desnici. Zdaj pa vsak vidi samo tisto, kar hoče videti.

 

Mene moti samo to, da smo 4 leta poslušali, kako prejšnja vlada ni naredila tega, kako je to zapacala. Mislim, da ima vsaka vlada vsaj 1 leto časa, da pospravi za predhodnico, potem pa mora pokazati vse tisto, kar je obljubila.

 

dh

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

24. sep 2008 10:05

Jernej, pred dvema letoma sem v Varšavi videla tale grafit: Communism was ill, but capitalism is a disease. Povzema tvoje razmišljanje, s katerim se povsem strinjam, vendar ne vidim prave rešitve na vidiku. Smo ujetniki sistema, ki je žal edini ekonomsko uspešen. Ta sistem zahteva tekmovalnost, kjer je človeški, humani vidik porinjen v ozadje. Še huje pa je (kar si tudi omenil) ujetost v potrošništvo. Vsi (velika večina) smo žrtve umetnega ustvarjanja potreb po dobrinah. In to pehanje nas ne dela srečne. Kje je rešitev? Utopične družbe so zgolj konstrukt. Mamamia, nekatere stvari v prejšnjem sistemu so bile dobre, da ne rečem odlične. In prav zato me jezi, da poosamosvojitvene vlade niso gradile na njih, ampak so jih uničile. Škoda je, da smo jih izgubili. Še bolj me jezi, da vsaka nova vlada postavi na glavo ukrepe prejšnje. Nikoli ni vse slabo; če smo odkriti, se lahko odhajajoča vlada pohvali z marsičem, vendar se bojim, da bo nova spet vse porušila. Zaradi posamičnih dreves ne vidijo gozda. Še to. Leva politična drža je zame zlasti čut za človeka, socialna politika, skrb za malega človeka. Prepričana sem, da nas ta t.im. tranzicijska levica togledno ne bo zadovoljila. mimika Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 24. sep 2008 10:44:44 Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 24. sep 2008 10:45:50

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

24. sep 2008 11:49

mimika je napisal/a:
Ne bom komentirala volitev, ampak pisanje nekaterih o slabem gmotnem položaju. Govorite o pravi krizi in bijete plat zvona. Res me zanima, kje jo vidite? Gneča v nakupovalnih centrih, polni vozički, nove trgovine vsepovsod, neznanska gneča na Krvavcu (letos marca) sredi tedna, zida in obnavlja se kot že dolgo ne (mož in brat delata v gradbeništvu, kjer trenutno ni treba dajati popustov, ker je toliko dela; na litoželezni kamin višjega cenovnega razreda se čaka mesec in pol, ker imajo toliko naročil), pa še kaj. Seveda najnižji sloj težko živi, vendar na splošno živimo zelo zelo dobro. Ideja o slabem življenju se kot rdeča nit vleče v zadnjem mandatnem obdobju, v zadnjem letu pa se je zaradi podražitev še okrepila. Po mojem mnenju gre za prefinjen in do slednje podrobnosti načrtovan konstrukt tistih, ki so se včeraj zavihteli h koritu. mimika

Se je kdo vprašal od kod ljudem finance za gradnje, obnavljanje... Krediti!

Ljudje so prezadolženi, kar je Banka Slovenije opozarjala že lansko (in predlansko) leto. Vsak, ki le ima možnost, hiti z izgradnjo, obnovo, nakupom nepremičnine za lastne potrebe zato, ker prihajajo (oz. so skoraj že tu) zelo neugodni časi za najemanje kreditov. Cene nepremičnin pa zaenkrat samo še rastejo, da ne govorim o najemninah.

Kako bodo prišli do stanovanja naši otroci? Ergo, zato vsi tako hiti(m)jo. In kljub zaposlitvam za nedoločen čas, vsi včasih cvikamo, kako bomo dejansko odplačevali 10 let (kdor je najemal za daljšo dobo, je toliko bolj negotov).

In potrošniška družba je dobesedno "zdresirala" svoje podložnike, da nihče več ne zna iti mimo trgovine, ne da bi stopil vanjo in kupil nekaj blazno nujnega, ker brez tistega, bo pa verjetno umrl...

In vsi bi vse radi imeli. In, kot je že bilo povedano, je to samo umetno ustvarjanje potreb s prenatrpanimi policami svega in svačega. Ljudje pa tonejo vse globlje in globlje v dolgove. In to ni dobro.

 

 

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

24. sep 2008 11:51

Aja, pa še to... Plače pa nikamor. In seveda ne, ker bi se s tem ustvarila inflacijska spirala.

In zakaj se vse draži? To pesem pa poje vsak po svoje.

 

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

24. sep 2008 13:54

Vsa čast forumu na kulinariki, ki kljub različnim mnenjem ohranja neko dostojanstvo. Včeraj sem bral Siolov forum glede tega, da Bajukova NSi ni več v parlamentu. Ljudje so se dobesedno zgrizli in obmetavali s takšnimi žaljivkami, da me je bilo sram, da pripadam isti družbi. Ni čudno, da so se beli in rdeči pobijali med vojno in po njej, še zdaj bi se. Skrajni čas je, da nehamo razlikovati med belimi in rdečimi ali med desnimi in levimi, ampak med dobrimi, poštenimi in uspešnimi in med tistimi, ki to niso. Moje zelo osebno mnenje je, da dosedanja vlada ni bila preveč uspešna oziroma je bila uspešna ravno toliko, kolikor glasov je dobila na volitvah. Poglejte, tudi tu teče debata o brezplačnih malicah, brezplačnem vrtcu ipd., kar je sicer pomembno za posameznika, ampak ravno toliko, da ne premišljujemo o drugih stvareh. Zakaj je, na primer, pri nas najvišja inflacija v evro območju? Nič mi ne pomaga toliko hvaljena visoka gospodarska rast, mojo denarnico najeda inflacija. Sram me je, ko vidim Slovenijo na dnu razpredelnice z najvišjo inflacijo. Zmoremo precej več! Ali naj zato spet volim istega ministra za finance!? Zakaj še nobeni aferi nismo prišli do dna? Mene osebno resnično zanima, ali je J.J. dobil podkupnino pri naročilu Patrij ali ne. Če jo je, prosim z dokazi na sodišče z njim, če ne, je treba soditi tistemu, ki mu je vso stvar podtaknil! Pri nas pa je sodni sistem kot "luk i voda". Niso razjasnili ne orožarske afere ne kdo je oropal ljubljanske sefe in še marsikaj drugega ne. Verjetno po navodilih. Pol Evrope, ki je videla prispevek finske novinarke o aferi Patria, se dela norca iz nas. Po izkušnjah ne verjamem, da bom kdaj dobil odgovor, ki bi temeljil na dokazih. Zaslužimo si več, saj Slovenci znamo delati in smo v osnovi pošteni, le inštrumentov ni pravih, s katerimi bi pometli z izjemami. Ali nam jih bo nova vlada ponudila? Stara jih je skrivala. Zakaj ni nikjer transparentno zapisano, kako so novi lastniki prišli do podjetij, ki so bili včasih v lasti delavcev? A najbrž zahtevam preveč, s tem se za nazaj ne bo ukvarjala nobena vlada in se zamerila vodilnim gospodom gospodarstvenikom. Sam pri sebi pa sem prepričan (in vem), da je marsikateri gospod gospodarstvenik družbo dodobra prinesel naokoli in se okoristil s svojim tedanjim položajem direktorja. Zdaj je lastnik in kot lastnik proizvodnega kapitala je "bog i batina" za vse zaposlene. Vse napisano je družbena nadgradnja. Če ne bo vse rešeno v teh sferah, tudi drugod ne bo. Začasno nas lahko potolažijo s kakšno liziko ali bonbončkom v smislu brezplačnih vrtcev ali učbenikov, ampak to se ne dotika niti osnove problemov, ki jih ima Slovenija v tem trenutku. Sam sem volil za spremembe, ker si jih želim. Ampak srčno upam, da ne bom čez štiri leta grdo napisal "Isti ku**c, drugo pakovanje!" Lep dan! booris

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

24. sep 2008 14:22

jernej je napisal/a:

mimika: Ampak televizorji so vedno cenejši, ne zato, ker nam bolje gre, ampak ker se tehnika ceni zaradi razvoja, avtomatizirane izdelave.Jernej - zasebno mnenje

In proizvaja se vedno več in več. Tudi v avtomobilski industriji je enako. Na vsaki dve do tri leta izdelujejo nove modele avtomobilskih znamk. Ljudje pa nasedajo in kupujejo nekaj, kar že v bistvu imajo (nov avto - ker avto, ki je star 2-3 leta, zame ni star avto). Enako se dogaja pri ostalih stvareh: ker TV z ravnim ekranom, ki si ga kupil pred 5-imi leti, ni več dovolj dober - biti mora plazma, ki je zdaj, napram pred 5-imi, leti "blazno poceni"... Isto velja za DVD-je, računalnike, pečice, multipraktike, mikserje, štedilnike,....

Prav je, da gre tehnologija naprej! Vendar pa, ljudje, vsaka stvar naj bi imela nek rok uporabljanja. In ta rok se pri ljudeh preveč skrajšuje. Zato se dela vedno več smeti, vedno več se troši denarja, zvišujejo se dolgovi,...

 

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. sep 2008 14:29

Živjo, booris, long time no see..... Vendelina jr.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

24. sep 2008 14:30

Upam, da bo g. Pahorju uspelo ustvariti koalicijo, v kateri bo možno ustvarjati za dobro ljudi; ne samo tistih, ki imajo polne denarnice, ampak tudi v dobro tistih, ki se s svojim trdim delom, vsak dan, trudijo ustvarjati boljše življenje nas vseh.

Med seboj smo vsi povezani in prej, ko se tega zavedaš, boljše je.  Prejšnja vlada ni imela tega zavedanja in v bodoče, ko bodo v opoziciji, pričakujem, da se bodo kar naprej, lepo po starem, ukvarjali z malimi, nepomembnimi stvarmi, kot npr.: kje je dobila stranka, ki je prej ni bilo nikjer, za predvolilno propagando... (nekaj takšnega je JJ izjavil na enem od soočanj in pričakujem, da bo sedaj, seveda, zahteval ponovno štetje glasov, potem pa, kot sem že omenila...).

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti