Protistrelna vtičnica

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

tema odprta - 14. jul 2008 15:21 | ogledi: 2.886 | odgovori: 27

Imela bi eno za ta čas zelo aktualno vprašanje. Zanimajo me vaše izkušnje s protistrelnimi vtičnicami. Gre v bistvu za podaljšek, ki ima nekaj vtičnic za aparature in še vtičnico za telefonski kabel. Zdaj je ogromno neviht, jaz pa imam že vrh glave neprestanega izklapljanja in vklapljanja računalnika, televizije, radia ...in to ravno takrat, ko jih najbolj potrebujem, pa še aparaturam menda to škoduje.

Ali takšna zaščita res zavaruje pred udarom strele ali lahko strela vseeno "skuri" naprave?

Vsakega mnenja, izkušnje, nasveta itd. bom zelo vesela.

Že vnaprej hvala!

Črna mamba

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

14. jul 2008 15:40

Mnenje mojega prijatelja, sicer študenta Fakultete za elektro; zamislite si strelo, ki razpolovi drevo, zamislite si strelo, ki prepolovi kamen... in zamislite si strelo in vašo vtičnico... Tako mi je on rekel, ko sem ga vprašala isto kot vi tu sedaj nas... in povedal mi je vse. Morda res še ena trgovska finta... ali pa tudi ne, no nam je udar strele vzel televizor...kljub tej vtičnici. lep pozdrav nitta

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

14. jul 2008 16:22

V novejših hišah, kjer imajo fit stikalo je zadeva popolnoma brez haska - isto vlogo ima že pred prenapetostno zaščito (tako se namreč imenuje ta vtičnica) ravno to fit stikalo. Še vedno pa lahko pride do udara po kablu antene... Issi

tanjaj  

član od: 15.6.2007

sporočila: 918

14. jul 2008 17:07

pred kratkim mi je kolegica povedala, da kljub protistrelni vtičnici jima je skurilo računalnik, modem... tanjaj

tadeja 13  

član od: 8.11.2007

sporočila: 226

14. jul 2008 18:49

Mi smo lansko leto kupili podaljšek s prenapetostnimi vtičnicami. Proizvajalec, da na izdelek garancijo 1 leto, tako, da sedaj ob slabem vremenu prav tako izklapimo el. aparate. tadeja 13

tresk  

član od: 4.8.2006

sporočila: 115

14. jul 2008 18:53

Pri mojih sorodnikih imajo tole zadevo, ker imajo pač električarja pri hiši in je bil mnenja da bo to zagotovo pomagalo, ampak jim je še vsakič ko je strela udarla (pa ne direkt v njihovo hišo ampak v cerkev v bližini) vse skurilo, tako da....jaz ne bi preveč zaupala tem zadevam. Še vedno je najbolj varno izklopiti vse skupaj, pa še to ni 100%. Follow your dreams.... Sporočilo je spremenil(a) tresk dne 14. jul 2008 18:54:04

lili A.  

član od: 11.4.2006

sporočila: 218

14. jul 2008 18:57

Ko smo kupovali tv sprejemnik nam je trgovec povedal, da je bistvena antena. Sedaj vsakič ob nevihiti vlečemo vse ven lili A.

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

14. jul 2008 19:17

Pri nas imamo fit stikalo, pa prenapetostno zaščito, pa skurjena dva računalnika, pa fax in modem. Pa ni bilo direktnega udara strele. Zgleda, da res najbolj pomaga zadevo ven potegnit. Dolores

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

14. jul 2008 19:24

Ja, ptegnit ven in dat vsak 20 cm stran od vtiča... smo pri nas doma videli enkrat, ko je strela udarila res blizu hiše, kako se je posvetilo iz vtiča, skačejo tele strelice :) nitta

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

14. jul 2008 19:30

Mi smo v Harvey Normanu kupili Belkin-a. Je vtikač, ki ima vtičnico. Imajo jih več vrst, nudijo pa ti doživljenjsko garancijo (seveda z računom). Lp, Asja

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

14. jul 2008 20:08

V najini trgovini prodajamo prenapetostne zaščite in sicer kombinacija 220+TV in 220+tel, za katere nudi dobavitelj doživljenjsko garancijo. Na naših koncih je v zadnjem času kar precejkrat fejst treskalo in bliskalo in dobili smo nazaj par teh zaščit, ki jih stranki zamenjamo - se pravi zaščito je skurilo, aparature so ostale pa nedotaknjene.  Res pa je, da nobena zaščita ne varuje pred direktnim udarom strele, pač pa le ščiti pred prenapetostjo.

Jaz ob tem razmišljam tako: če sem doma, brez razmišljanja aparature fizično izklopim iz omrežja in tako kot je nitta napisala, vtikač odstranim iz bližine vtičnice: enako ravnam s telefonskim in antenskim kablom. Če pa nas ni doma, potem pač računamo na to, da bo ta zaščita solidno opravila svoje poslanstvo.

 

Da le niso tako neučinkovite, priča tudi dejstvo, da po takih vremenskih ujmah, običajno prodamo precej tistih steklenih varovalk, ki so sestavni del takih zaščit - torej varovalka je pregorela in s tem opravila svojo nalogo, aparatura je ostala nedotaknjena.

 

In kot vedno, izjeme potrjujejo pravilo 

rrr

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti