Zelena paprika

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

11. jul 2007 15:25

Hvala Jerneja za pojasnilo. Vsekakor smo se mi ravno obratno učili v srednji šoli. Še zdaj imma pred očmi našo sliko, ki smo jo morali znat, pa med drugim je bila to tema za zagovor mature tudi pri ang. jeziku...

Tigris, potem pa ni panike in se opravičujem za napačne napotke.

 

lidka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

11. jul 2007 15:30

lidka je napisal/a:

Nas so v srednji šoli to učili, kao se notri sproščajo določeni plini, ki vplivajo potem na kisel dež, ki nam itak vse zastruplja. Ne vem, če ta teorija še drži. Vem, da smo takrat še gledali, koliko gospodinjstev ima tople grede. lidka

Tole je pa hudo mimo mahnjeno. CO2 je res toplogredni plin, a zato, ker povzroča, skupaj z drugimi (glej: http://sl.wikipedia.org/wiki/Toplogredni_plini) povišanje temperature ozračja, ker preprečiuje oddajanje toplote iz atmosfere v vesolje (precej preprosto povedano).

In tega res niso krivi mali rastlinjački ob hišah, no. Sploh pa bi vsi stekleni kolosi po svetu, začenši z Muellerjem na Nazorjev, pa WTC,.....prispevali mnogokrat več, no. Veliki rastlinjaki po svetu, ko en pokriva površino, najbrž  nekajkrat večjo kot vsi obhišni slovenski rastlinjački skupaj, pa res vplivajo na mikroklimo.

Tole z zelenimi (in siceršnjimi) paprikami nima nobene zveze, res pa je, da večina paprik (sploh večinski del leta9 izvira iz tistih raslinjakov-kolosov kjerkoli že po svetu.

He, he, me je Jerneja USA malo prehitela, napisali pa sva isto, a ne? Stroka je enotnega mnenja, ni kaj.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 11. jul 2007 15:31:45

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

11. jul 2007 15:30

Kjotski protokol

Tekom dvajsetega stoletja se je povprečna temperatura v Evropi dvignila za približno eno stopinjo Celzija, segrevanje ozračja pa naj bi se v prihodnjih sto letih še nadaljevalo ali celo stopnjevalo. Poleg naravnih pojavov, kot so nihanja v aktivnosti Sonca, so za podnebne spremembe delno odgovorni tudi ljudje. Zaradi onesnaževanja, ki ga povzročajo, toplota ostaja ujeta v atmosferi, s tem pa prihaja do učinka tople grede. Poleg nekaterih drugih plinov, kot so metan, dušikov oksid in fluorovodik, je glavni krivec ogljikov dioksid

(CO2), ki se proizvaja v industriji, transportu in ogrevalnih sistemih. V Evropski uniji živi 5% svetovnega prebivalstva, ki proizvede kar 15% vseh toplogrednih plinov. Zavedajoč se teže tega podatka, je EU namerno odigrala konstruktivno vlogo pri pogajanjih o Kjotskem protokolu, glede katerega se je mednarodna skupnost leta 1997 strinjala, da je potreben za okrepitev in uveljavitev okvirne konvencije Združenih narodov o podnebnih spremembah. Protokol postavlja zavezujoče cilje glede zmanjševanja emisij toplogrednih plinov.

Uvedba trgovanja z emisijami toplogrednih plinov med državami članicami je del širšega akcijskega načrta, s katerim naj bi Unija spodbudila uporabo čistih in obnovljivih energetskih virov, s tem pa svojo infrastrukturo pripravila na posledice klimatskih sprememb.

 

No, še tole v vednost...

lidka

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

11. jul 2007 15:48

Dobro, stvari smo razjasnili, da ne bomo preveč zabluzili iz praktičnega vprašanja kaj naj Winnie naredi z zelenimi paprikami. Sicer pa, po želji... Uživajmo v okusih paprike in čuvajmo ljubo Zemljico, kolikor moremo! tigris

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

12. jul 2007 9:07

EU je svoje največje onesnaževalce ozračja(železarne,težko industrijo...)preselila na kitajsko in vzhodne države,sedaj pa pametuje,kako je treba ozračje čuvat.Zemljo in vodo pa še kar naprej svinjamo z neštetimi drugimi odpadki.Dvorezen meč je Kjotski sporazum.Sedaj,ko je porušeno naravno ravnovesje ni težko ugotovit zakaj se je to zgodilo.V evropi je izginilo pol gozdov v zadnjih 200 letih,pa nam to ni nič čudnega,ko pa brazilci svoj gozd krčijo je pa vse narobe.Zadeve se je treba lotiti bolj kompleksno,saj bi lahko razvitejši del sveta,ki je uničil večino narave lahko prevzel nase malo več skrbi in bremena. ati zlati

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. jul 2007 9:58

tigris je napisal/a:
Kako se vam fauš, vedno ko se pogovarjate o kaki zelenjavi kako jo porabit, je na mojem vrtu še v stadiju cvetenja ali kaki drugi neuporabni fazi (ker smo na 550 m n.v. + non stop veter). Paprika je trenutno 1 cm velika, končno pa imamo kumarce, katerih ste vi imeli viška že pred enim mesecem. Pa se teh zamikov kar ne morem navadit, očitno si bom morala rastlinjak nabavit. tigris

Tudi mi smo precej visoko in se mi je  za papriko obneslo tole: kupila sem 3 metre tiste zelene mreže za ograje, višine  okoli 2 m. Usločila sem jo v lok nad paprikami (višina mreže predstvlja dolžino tunela), posajenimi okrog prvega maja, čez pa napela vrtno kopreno in jo dobro zadelala z vseh strani. Hitro, enostavno, dokaj poceni pa tudi estetsko niti ni tako bodlo v oči. Ko nastopi trajno lepo vreme, tunel lahko pospraviš, eni pri nas imajo pa celo leto pokrito s kopreno, menda bolje obrodi.

Aja, še en bistven podatek: paprike sem posadila na visoko gredo, v katero sem zmetala vse vejevje od jesenskega in pomladanskega obrezovanja grmovja in drevja, kar je lepo grelo zemljico tudi od spodaj .

Cila Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 12. jul 2007 10:35:29

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti