Kvašeno listnato testo - recept

figa  

član od: 2.2.2004

sporočila: 1

tema odprta - 5. feb 2007 19:22 | ogledi: 21.121 | odgovori: 10

Rada bi imela recept za pripravo kvašenega listnatega testa. Kupljeno je dobro, ampak jaz bi ga raje sama pripravila.. Hvala.

Zdravo

figa

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. feb 2007 19:42

35 dag moke žlička soli 3 dag kvasa 5 dag sladkorja skodelica toplega mleka 25 dag masla 1 jajce Moko in sol presejemo v skledo. Kvas, mlačno mleko in sladkor zmešamo, dodamo 5 dag masla in ter premešamo, da se sladkor in maslo stopita. Nato dodamo stepeno jajce. Zmes zlijemo na moko in umesimo gladko testo. Pokrijemo ga in pustimo 1 uro na toplem, da se prostornina testa podvoji. Nato testo stresemo na desko, oprašeno z moko in ga pregnetemo. Razvaljamo ga v kvadrat, na drugo tretjino kvadrata damo koščke polovice preostalega masla. Nato čez maslo prepognemo eno tretjino kvadrata in nanjo razporedimo ostale koščke masla. Te koščke prekrijemo s tretjo tretjino testa. Razvaljamo, nato spet dvakrat prepognemo po tretjinah in spet razvaljamo. Za 15 minut ga postavimo na hladno, spet dvakrat prepognemo, razvaljamo, za 15 minut na hladno,... To ponovimo 2-3krat. LP cervus

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

5. feb 2007 19:46

Enako kot si narediš listnato testo, le da ne narediš v osnovi vlečenega, ampak kvašeno, malo razvaljaš in daš na sredino kocko (1kg testa, 250 g margarino, žlico moko) margarine s moko, nato pokriješ iz leve čez margarino, iz desne čez margarino, nato od gor in od dol, dobiš kocko, razvaljaš, enako zložiš.....potem ponoviš še 4 x, 5- tič razvaljaš na željeno debelino in oblikuješ v pecivo......listnato je razlika v osnovi testa, pa v tem, da mora testo počivat pol ure v hladilniku...

sonjaskof  

član od: 4.12.2006

sporočila: 48

5. feb 2007 20:00

Moj preizkušen recept za rogljičke je takle: Sestavine za testo: 3 jajca, 1 lonček navadnega jogurta, 2ravni čajni žlički soli, 1 ravna čajna žlička sladkorja, 2 dag kvasa, 1 dl olja, 2,5 dl mleka (hladnega), približno 1 kg moke (jaz je dam na začetku malo manj, nato s preostalo moko uravnam gostoto oz. da se mi testo ne lepi na roke) Postopek: Zamesiš testo iz gornjih sestavin in ga daš na pol. Iz vsakega dela narediš po 8 kroglic in jih razvaljaš na velikost desertnega krožnika (debelina 0,5 cm). 1 margarino (25 dag) razrežeš na 16 delov, pustiš na sobni temperaturi, da se zmehča in z vsakim namažeš 1 plast testa. Plasti polagaš eno na drugo. Zadnjo, 8. plast obrneš tako, da je margarina na spodnji strani. Z drugo skupino 8 kroglic naredimo enako. Vsako zloženko tanko razvaljaš na mizi v krog cca 3/4m. Krog nato razrežeš s koleščkom na 16 delov (trikotnikov), jih nadevaš z marmelado in zviješ od širše strani proti vrhu, da dobiš rogljičke. Na pekaču jih vzhajaš 20 - 30 min, nato jih premažeš s stepenim jajcem in spečeš. Upam, da postopka nisem preveč zakomplicirala in da vam bo peka uspela. LP, Sonja sonjaskof

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

5. feb 2007 22:15

Lepo vas trosim, naj mi ker-a napiše recept za sezamovo slano pecivo. Mam neki recept, pa mi je testo prišlo tak trdo, ka me je pri valjanju v križi fsekalo. Saj sn nekaj iskala po receptih, pa nea najdem. Hvala že za jutri! tumpika

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

6. feb 2007 8:24

Zdajle mi pa naj katera pove, kaj sem naredila narobe. Pred 14-dnevi sem naredila to testo po receptu, kot ga je napisala elaphus. Vendar, ko sem šla po drugem vzhajanju razvaljat, mi je testo postalo - lahko rečem cmok. Ko sem ga hotla razvaljat, sem ga samo stlačla v kepo. No nekako sem že rešila tako, da sem potem pustila, da je še enkrat vzhajal, zelo nalahko razvekla, bolj kot razvaljala, razrezala, zvila in spekla. Saj je bilo tudi dobro, posebno še isti dan, naslednji dan pa se je le opazilo, da to ni to. Zdelo se mi je, da je to od preveč masla. Pa vidim tukaj, da imate enak recept. Sonja, mogoče pa je tvoje le malo drugače. Bom poskusila enkrat še po tvoje. Ali ti marmelada ne steče ven? Lp oliva

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. feb 2007 11:07

tumpika je napisal/a:
Lepo vas trosim, naj mi ker-a napiše recept za sezamovo slano pecivo. Mam neki recept, pa mi je testo prišlo tak trdo, ka me je pri valjanju v križi fsekalo. Saj sn nekaj iskala po receptih, pa nea najdem. Hvala že za jutri! tumpika
Nea je..., tumpika. Seveda je testo trdo, ko pa imaš trd križ, pa še valjar... Idi raje k Lukeju na borovničevec, ali pa k Marjanu na kavo, sezamovo pecivo pa kupi....Mamamia mamamia

sonjaskof  

član od: 4.12.2006

sporočila: 48

6. feb 2007 20:38

Oliva, marmelada ostane lepo pri miru in ne steče ven. Mislim, da se jih splača poskusit. Uspešno peko želim, Sonja

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

6. feb 2007 21:16

Hvala, Rimljanka, hvala, Mamamia. Ko gren k Lukeji, moram kelneri neka prinesti, te pa sn mislila, ka bi mijadva poleg špricara ke domačiga slaniga pojela. Bom probala po Rimljankinem recepti, te pa če nede dobro, bom nesla še na Trikotno, haha. tumpika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti