Božična večerja

Visage  

član od: 1.1.2006

sporočila: 215

tema odprta - 28. nov 2006 16:35 | ogledi: 15.825 | odgovori: 31

Mi lahko malce predlagate par menijev za božično večerjo.

Z fantom bo to najin prvi Božič s starši pri nama doma in bova povabila, pa sem rekla,da bi si rada malce plana naredila. Rada bi, da bi bilo malce drugače in zelo dobro..bo nas pa kar precej

Hvala vsem ze vnaprej.

Visage

Visage

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

28. nov 2006 18:08

Uau, pri nas še Miklavž ni nosil, pa že Božič. Sicer pa dobro, da si me spomnila, moram kupiti svečke, da bom naredila adventni venček. Mi imamo ponavadi za večerjo potico, čaj ali pa kakšne hrenovke. Za Silvestrovo pa naredimo večerjo, kaj bomo imeli letos še ne vemo. lp, marelica

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

28. nov 2006 18:45

visage, si pa malo zgodnja letos. O tem še nisem premišljevala, lahko pa ti napišem, kaj smo lani jedli. Imeli smo domačo mlečno juho z jurčki in ajdovo kašo, pečenega kozlička v jabolčni posteljici z borovničevim đemom in breskvami, domač tatarski biftek in za posladek božične kekse in pistacijovo baklavo .Pa seveda priloge, kot je pačan krompir, nadevane melancane in razne solate. Kyara

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

28. nov 2006 19:24

Mi imamo že kar malo tradicije, ki jo sicer prialgajamo oz. obrčamo, na Božični večer in na Silvesterski jemo sirov oz. mesni foundi...........je sinu tako všeč, da potem ponovimo še nasljednji večer. En večer sirovga, potem na drugega pa mesnega.......Me je letos sin že v septembru prosil ali bo tako tudi letos........bo......

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

28. nov 2006 19:51

skuhaj kar vama je najboljše in kar najbolj obvladaš. Ali pa če veš, da je staršem kaj posebej všeč. Jaz bi npr. naredila bakala in pa dimljenega lososa za predjed, potem rezance z rakci, za glavno jed mešane ribe in morske sadeže iz pečice. Za desert pa tople borovnice z vaniljevim sladoledom, ali čokoladno peno in pa seveda drobno pecivo. matilda

Visage  

član od: 1.1.2006

sporočila: 215

28. nov 2006 21:27

Matilda mi lahko napišeš za vse to kar si navedla recepte, ker ne vem kako se kaj od tega naredi. Slisi se ful dobro. Hvala Visage

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. nov 2006 22:18

Mi smo eno leto poskusili z ribami (kijih sicer vsi obožujemo, vključno z otroki), a se za Božič ni obneslo. Tašča namreč prisega na purana in tako bo tudi letos. Nadev bo po trenutnem navdihu, a gotovo z dodanim suhim sadjem in jabolki, za prilogo bodo mlinci in kakšen krompir pa obvezno rdeče zelje.... Za predjed bo verjetno bakalar - namaz, pa morda tatrski biftek, za poobedek pa božična klasika - potice, božična štruca in veliko drobnega peciva. In dober vinček zraven,jasno. Ne glede na vse kulinarične eksperimente in dosežke, ki smo jim priča v naših treh kuhinjah pod eno streho, ostajata za Božič in prvi dan novega leta železo-betonska repertoarja - za Božič sem napisala, na 1. januarja pa po jutranjem kozarcu hladne penine najprej kisla juha ali žolca (ali oboje), opoldan pa sarma...Vse druge dni v letu se lahko "igramo", ta dva dneva pa niti po naključju... Mamamia mamamia

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

29. nov 2006 8:56

Bakala kupiš v paketkih pakiranega, zraven daš topel prepečenec (ne kupljen) in maslo, pa mažete na kruhke. Dimljen losos lahko kupiš od Merkatorja, zraven daš ravno tako prepečenec in maslo, iz hrena in kisle smetane narediš namaz, pa par kapljic limone na lososa. Jaz serviram namaz kar v skledico, odvisno kako je losos narezan, sicer lahko narediš rolce - namaz zaviješ v losos. Omaka za rezance - česen in čebulo popražiš, dodaš rakce, deci belega, jušno kocko, povreš tekočino, dodaš kislo in sladko smetano in pustiš, da dobro prevreje. Dlje kot se kuha, bolje je (vsaj zame). Zraven skuhaš jajčne rezance. Ribe v pečici - kupiš mešane ribe: jaz imam rada trilje, zraven kakšen brancin, orado, list, lahko tudi romba, če želiš kaj bolj posebnega, pa par škampov in očiščenih nenarezanih kalamarov (ni treba za vsakega svoje ribe, rajši kupiš mešane, pa potem delite). Na pleh kaneš olivno olje, na vroče zložiš ribe in pod žarom spečeš. Ko je skoraj do konca pečeno, poliješ z belim vinom, v katerega nasekljaš malo česna in daš še malo v pečico. Gozdne sadeže - zmrznjene daš v kozico, malo limoninega soka in sladkorja, segrevaš do vretja. Ko se malenkost pohladi, naložiš v kozarce, gor pa kepico vaniljevega sladoleda (to prija tudi ko si sit že do onemoglosti, je tako osvežujoče). Čokoladna pena - jaz delam po receptu Jamieja oliverja - v vrelo smetano vkuhaš grenko čokolado, maslo, rumenjake, konjak, stepene beljake, natočiš v kozarce in daš v hladilnik, da se shladi. To lahko narediš tudi dan prej, pa bo še bolj trdna pena. To so približna navodila za pripravo, vse lahko narediš že popoldne, zvečer samo zapečeš prepečenec in pa ribe sproti spečeš. Je pa vse enostavno in ne vzame dosti časa. Če te zanima še kaj bolj konkretno - npr. kakšne količine, pa se oglasi. matilda Sporočilo je spremenil(a) matilda dne 29. nov 2006 08:58:04

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. nov 2006 9:44

Nisi nič povedala o tem, ali hočeš bolj kontinentalno ali bolj mediteransko varianto. Ena od mediteranski variant je naslednja - fritule - ribja juha - puran z medom in višnjami in njoki - rožata. Fritule lahko zamenjaš z eno od dalmatinskih pogač. Purana z medom in višnjami lahko nadomestiš s pašticado. Vendelina jr.

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

29. nov 2006 10:44

Dobre ideje so ti dale izkušene kuharice,vendar pozabljajo,da je božič družinski praznik in pri mizi naj bi bili vsi ne pa da bosta s fantom kuhala cel dan,zvečer pa še stregla kot muli.Kdo bo pa darila odpiral.Solat postrezi več vrst ,na primer endivja in rdeč radič s krompirjem,rd.pesa,šopska,fižolova in zelje.Dobra in nasitna je francoska,polovici francoske namesto krompirja dodaj drobne testenine in konzervo tune (prva bo zmanjkala).Vsekakor naj bo glavna jed topla (sv.pečenka,pečena raca ali kaj podobnega) juha k večerji ni obvezna(ena strežba manj) ribe ali morski sadeži niso nasitni pa ti potem planejo po ostalih dobrotah in zopet strežeš.Hladni bife je izredno praktičen v ta namen,pa še en dan prej ga lahko pripraviš.Poleg ponudi še kak skutni namaz obvezno pa še "česnovo bombo". Kruhke popečeš ali pa tudi ne.Ostane ti še samo tasa peciva in piškotov ter kava. Dober tek in vesel božič. ati zlati

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

29. nov 2006 11:14

Ati zlati - "česnovo bombo"?? Kako pa to gre?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti