Ticino masa

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

tema odprta - 25. sep 2006 12:26 | ogledi: 78.571 | odgovori: 1.116

Živjo,

rabim pomoč in sicer me zanima, kako izgleda, oziroma kako se naredi ticino masa. Vem, da ste jo že omenjale pri okraševanju tort, ampak, ko sem poskušala kaj najti na forumu, mi je vrglo ven samo nekaj za ljubitelje žlahtne kapljice. Ker me zadnje dni srbijo prsti in bi rada kako lepšo torto naredila, vas prosim za vaše nasvete.

Naj bo vsak naš dan s soncem obsijan

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. sep 2006 12:29

V glavnem jo punce kar kupijo v pekarni Vrnihka ali pa pri Goljatu. Sicer se jo da naredit, jaz jo delam in sicer iz sladkorja v parhu, beljaka in glukoze. po netu je ogromno receptov poglej pod sugarpaste in fondant ali rolled fondant (pazi fondant v Evropi pomeni preliv, iz katerega se ne da oblikovat, v amerikik pa maso), so si v glavnem zelo podobni, nekateri dodajo še želatino, ki pripomore, če se ti sicer masa rada trga. Je pa tako,d a včasih super rata, včasih pa se trga, pa če se obesiš, da se pa delat male okraske vedno, samo enkrat rabiš več potrpljenja kot drugič. Veri

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

25. sep 2006 13:44

Super, hvala Veri, vsaj vem, kje začeti. Lp, Nenika

tamara1  

član od: 10.11.2005

sporočila: 109

25. sep 2006 14:26

Recept za tičino maso 500 g sladkorja v prahu 3 žlice limoninega soka 50 g rastlinske maščobe 2 žlici vode Maščobo stopimo z limoninim sokom in 2 žlicama vode. Dodamo 275 g sladkorja (presejemo) segrevamo do vretja in ves čas mešamo, nato vmešamo še preostali sladkor. Nato fondant na delovni površini posipani z sladkorjem v prahu gnetemo. Ko je narejen ga zavijemo v folijo, dodamo pa mu lahko različne jedilne barve. Lp tamara1

Bernarda85  

član od: 17.7.2006

sporočila: 209

26. sep 2006 9:03

Tamara1 a je treba, ko tole vse stopiš, dati maso kaj v hladilnik, ali se lahko kar takoj lahko pregnete. Ali je treba počakati tudi, da se malo ohladi in ali se lepo razvalja in postane kasneje bele barve. Ali se ne lomi preveč, ali lahko dodamo tudi 1 listič želetine, kot je napisala Veri. Veri ali bi lahko opisala kaj narediš z glukozo, sladorjem in beljakom, kakšne so količine in če se da vse to kupiti v navadni trgovini (glukoza)? Res lepo prosim obe za odgovore, našla sem že tolk receptov tukaj na foromu ( z margarino, z glukozo, samo s sladkorjem v prahu,...) pa ne vem kateri bi bil primeren za kakšne okraske delat, pa da se ne lomi Hvala za pomoč! Bernarda85 Sporočilo je spremenil(a) Bernarda85 dne 26. sep 2006 09:11:57

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. sep 2006 9:18

Glukozo dobiš v lekarni, je pa presneto draga, zato se moram enkrat spravit it najt eno trgovino s športno prehrano (beri raznimi dodatki za mišičjake), kjer vem, da prodajajo glukozo, sem enkrat našla na enem takem forumu za mišičjake, ko sem odtipkala glukoza v najdija, svašta, kam vse te zanese kulinarična žilica v kombinacijo z neozdravljivo radovednostjo, hehe:) Samo teh trgovin ne poznam, pa dokler ne porabim tiste iz lekarne se mi kar ne da spravit:)... če pa boš ti kaj iskala se zelo priporočam za informacije:) Točnih količin ne vem na pamet, delala sem že po kakih 10ih različnih receptih in vsi ratajo, tako da kaj prav dosti ne moreš zafrknit:) Jaz imam na splošno pri vseh stvareh rajši nekoliko mehkejše testo, se mi zdi, da se lažje da oblikovati, ampak po želji. Vsekakor se mehkejše malo rajši razteza, ampak ker je mehkejše je manj kompaktno, kar za nekatere stvari tudi ni v redu, odvisno od tega, kaj hočeš... V splošnem so pa recepti približno taki: 300-350 g sladkorja v prahu (tisti z dodatki je boljši, mislim, da v modri vrečki) 1 beljak 1 žlica glukoze, oni hočejo navadno glukoznega sirupa, ki ga pri nas še nisem nikjer videla, zato zmešam 1 žlico glukoze v prahu z 1žlico vrele vode, da se lepo stopi, nekje sem prebrala (če me ubiješ, ne vem več kje, vem samo da je bilo na netu:) da je to v redu nadomestek oz. da se tako iz praha glukoze naredi glukozni sirup. Naj te ne zavedeta tu dve žlici, ko se glukoza stopi, ne da prav veliko več volumna, sploh ap te zadeve niso tako haklih;) Sladkorja daš po želji glede na to, kako trdo testo želiš še malo več za 3D figurice, za oblečt torto je pa boljše mehkejše testo. Pošlji mi email če češ, da ti pošljem slikce narejene torte za mamin rd, okrašene s tako maso. Veri

JasnaLekan  

član od: 23.12.2004

sporočila: 23

4. mar 2007 12:58

Jaz kupim ticino v Črnučah. Je 7 kg v plastičnem vedru in stane okoli 45 eurov.Rok trajanja je 9 mesecev. V tem času jo porabiš, če spečeš več tort. Sedaj, ko sem dobila recept, jo bom poskusila narediti tudi sama. Jasna JasnaLekan

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. mar 2007 21:51

Jasna, upam, da ti rata, jaz sem na svojo pest parkrat vmešala not kake arome in moram priznat, da takrat je bila stvar celo čisto ok za pojest, sicer to ni neka poslastica, ker je dobesedno sam cuker, se pa da res fino okraševat z njo... Če te skrbi zaradi salmonele, komot beljak malo pogreješ prej, na 60 stopinj, recimo, ali pa kupiš pasterizirane beljake. Ja, tičino maso sem tudi jaz že gledala v Pekarni Vrhnika, samo kaj ko je tak draga... In potem gledam tisti škaf na eni strani, pa pekač in par nastavekov za brizganje tort in še kak modelček za kekse na drugi strani... Pa se nekak nikoli ne odločim za tisti škaf in pač doma pacam sama. Te pa opozarjam, da imaš kuhinjo SVINJSKO KO VRAG ko tole delaš... Sladkor v prahu leti okoli in tu ne moreš prav nič pomagat, lahko paziš ali pa ne paziš, lahko počasi mešaš ali pa hitro, vedno bo šel okoli in se zažre povsod in se super lepi na copate in na vse... Samo da se pripraviš, da po koncu torte še ni konec šihta;) Veri

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

4. mar 2007 23:04

Zanima me, kako potem zgleda "jedenje" tort s to maso, ker kar berem, da ni preveč užitna. Ali jo potem vsi umikajo s torte in pacajo po krožnikih, pa potem to roma v smeti...Zanima me zato, ker bi pripravila za neko zabavo, kjer bo bolj "fensi" -kao :), pa da ne bi bila "bruka". Sem povedala kot najstnica :) katka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. mar 2007 9:27

Hehe, Katka, kako bojo jedli, je precej odvisno od tvojih gostov Če so fensi, pač ne bojo lupili torte, kako pa to zgleda Ne, brez skrbi, stvar ni neužitna, samo za moje pojme ni ravno dobra, ampak okusi so različni, moj bratec in fantova "svakinja" (noben ni poročen, ampak od fantovega brata puca je res preveč komplicirano;) jo pa obožujeta! Lahko se znajdeš tako kot jaz, da daš not malo arome, potem je stvar čisto užitna, okus podoben kot od kakih bonbonov - tistih, tacukrastih, ki imajo samo okus po curku in aromi - ampak tisto majo v glavnem vsi radi. Samo pazi, če boš dala aromo, da boš dala tako, ki ne bo preveč obarvala vse zadeve, magari malo probaj na koščku najprej (jaz sem dala recimo pomarančno od Foster"s Clarck, pa mi ni skoraj nič obarvala, čeprav je sama aroma malo oranžna, ko jo pogledaš v flaški). Veri

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

5. mar 2007 9:33

Hvala, Veri. Neki še cincam, ampak mi bo pomagalo pri odločitvi :)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti