Cvrenje

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

tema odprta - 7. sep 2006 15:32 | ogledi: 4.105 | odgovori: 84

Mene pa zanima, če je katera že kdaj cvrla na svinjski masti. Moja teta je doma na hrvaškem podeželju - Podravina, kjer se ukvarjajo s svinjerejo. In povem vam, boljših dunajcev kot tam še nisem jedla. Ocvrti na svinjski masti - njami.

nenika14

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

7. sep 2006 15:38

Moja sodelavka, iz Hrvaške, natančneje Slavonije cvre vse na svinjski masti in pravi, da je super. Sama nisem nikoli niti poizkusila kaj, kar je bilo cvrto v masti. Sem pa jedla ene krasne piškote, narejene iz svinjskega sala in so bili čudoviti. Sicer je od tega 15 let, spomnim se pa jih... Ampak to je že druga tema.

špelca marelca  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

7. sep 2006 15:53

Jaz pa vedno pečem krofe na svinjski masti. Ostalo pa delam bolj na olju. metoda

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

7. sep 2006 15:56

ah ja ...ne bom komentirala, me pa zlo srbi jezik. Transmaščobne kisline...... Bom spet kregana. Ampak, kaj se dogaja.....predstavljajte si cev za vodo s katero zalivaš vrt. Take so naše žile....ko se nalaga maščoba, se pretok krvi zmanjša...če cev za zalivanje vrta stisneš, se poveča curek vode...tako se dogaja tudi v telesu.Visok pritisk. Navzven si suh... nobenih problemov Pozabila si povedat, da vsako jutro in potem čez cel dan pijejo šnopćek...da topi maščobe. To je stara tradicionalna kuhinja, zraven so pa dopoldan delal v tovarni od 6h- 14h..popoldan pa na njivi do teme. JA:::SEJ BOM NEHALA !!!! Petra 1 Sporočilo je spremenil(a) Petra 1 dne 07. sep 2006 15:57:53

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

7. sep 2006 15:58

Pri nas doma pri mojih starših imajo še vedno vsako leto dva prašička za domače potrebe. Stara mama nam je vedno cvrla pomfri v masti in se mi zdi, da ni neke posebne razlike. Mogoče je kaj drugačen okus, vendar bi morala poskusiti oboje hkrati, da bi lahko rekla kaj je bolje. Moja mama je uporabljala olje, ker smo imeli fritezo. Sedaj ne dela več in cvre spet v navadni posodi in uporablja mešanico olja in masti. Ni zdravo ... pa saj cvrtje v nobenem primeru ni zdravo in njim je več ali manj vseeno. Moj oče ne bi živel brez domačih klobas. Meni je pa edino pršut njami. Marjetka

špelca marelca  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

7. sep 2006 16:04

Petra kaj imaš izkušnje z pitjem šnopčeka, da veš kako to deluje. Jaz še v življenju nisem pila šnopček pa mislim da ga tudi ne bom. Če pa enkrat na leto spečem krofe na masti , pa še ne bom umrla zaradi tega. Veliko bolj v življenju škodi, če si sam vase zagledan pa še povrhu vsega preveč pameten. TO PA ŠKODI JA. Petra kaj misliš če ne ješ nič na masti, da boš živela 200 let. Se motiš veš, ker so tudi včasih dočakali lepo starost, pa so večina delali vse na masti. metoda

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

7. sep 2006 16:12

sej sem vedla , da bom kregana....ne , jaz bom zdrava umrla, haha Sem pa ravno včeraj kupila domač šnopček, cel liter viljamovke , ampak so me rahlo nat*** ker ko sem ga doma probala, ni imel tak okus kot tam kjer sem ga kupila, ful ima okus po sodu, sva z možem kr z očmi zavila. Zdej pa razmišlam katero zel naj not vtaknem ali sadje, da ne bo mel več okusa po sodu. Toliko o znanju kupovanja šnopčka. Sem pa Štajerka in mi je malo odpuščeno , a ne ? Petra 1

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

7. sep 2006 16:13

Krompir narejen, ali ocvrt na masti, upije manj maščobe, kot če je narejen na olju, torej bolj zdrav. Poskusite, sicer mi smo antipomfrijevci. lp Anamarija

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

7. sep 2006 16:26

Draga Petra 1,transmaščobne kisline nastanejo pri rafiniranju in hidrogenizaciji rastlinskih olj-po domače povedano pri izdelavi margarine,rastlinske smetane in še česa.Naslednjič malo preveri kaj napišeš.In če kdo ne verjame: http://www.viva.si/clanek.asp?arhiv=1&id=791 Bernarda

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

7. sep 2006 17:05

Pri nas doma (prej v Slavoniji, pa tudi danes v Sloveniji-Štajerska) se pomfri peče obvezno na sv.masti, pa tudi sv.rebrca ali piščanec pečena v pečici, okoli pa krompir - ni ga boljšega! Pa še o škodljivosti - večina hrane ki jo dan-danes zaužijemo vsebuje kakšno škodljivo stvar, zato kakšna pregreha niti ne škodi preveč, le da se ne pretirava. Kar se tiče "zdravega ževljenja" - naša babica jih šteje že 95 in že celo življenje uporablja svinjsko mast (stvar navade) in je ne bi zamenjala za nič drugega, tako da glede na njeno starost (nikakršnih večjih zdravstvenih težav -nikakršna "cev" se ji še ni zamašila) pa sv.mast le ni tako škodljiva. Mislim da je to odvisno od posameznika. LP gordana

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

7. sep 2006 17:11

Meni zrezki ocvrti v masti niso všeč. Verjetno nismo navajeni , okus je drugačen... Suzi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti