Ratluk

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

tema odprta - 3. sep 2006 10:22 | ogledi: 27.998 | odgovori: 26

Pozdravljeni

ali ima kdo recept za to slaščico? .... našla sem en recept v bazi ... vendar me zanima, če je kdo delal po tem receptu.....obožujem to slaščico že od malih nog ... sedaj prodajajo samo še v Hardiju drugje pa je čisto izginilo iz prodajnih polic že pred leti.....zato je večje presenečenje, da sploh še lahko kje kupiš ....... zanimam pa me tudi orginalen izvor te slaščice ali je Turčija ali katera druga država???

l.p.

vegeterianka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. sep 2006 10:50

Ti pošljem recept za ratluk, samo da ga izbrskam med svojimi papirji oziroma "buklami". Mamamia mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. sep 2006 13:01

vegeterianka je napisal/a:
Pozdravljeni ali ima kdo recept za to slaščico? .... našla sem en recept v bazi ... vendar me zanima, če je kdo delal po tem receptu.....obožujem to slaščico že od malih nog ... sedaj prodajajo samo še v Hardiju drugje pa je čisto izginilo iz prodajnih polic že pred leti.....zato je večje presenečenje, da sploh še lahko kje kupiš ....... zanimam pa me tudi orginalen izvor te slaščice ali je Turčija ali katera druga država??? l.p. vegeterianka
Ratluk lahko zmeraj kupiš ( če si iz Ljubljane ) v " tisti makedonski štacuni " v BTC nasprot ribarnice. Problem je, da je večkrat posušen, verjetno zaradi premajhne prodaje. Recept gre takole ( ko ti mamamia pošlje recept lahko primerjaš ) če boš delala, poročaj, prosim: -1kg sladkorja -140 g jedilni škrob ( po moje je Gustin ta pravi ) -0,5 l vode -100-200 gr orehov - še 0,05l ( o,5 dcl) vode - mal (?) limoninega soka jedilni škrob in 0,5 dcl vode zmešati.. sladkor in vodo prekuhati, doliti škrob in naprej mešati in kuhati. Ko je masa kuhana (*), dodati sok od limone , dišavo od vrtnice ( ? ) in in orehe, ter še mal na ognju premešati, stresti na " pleh ", poravnati in ko je hladno narezati na kose, posuti s mletim sladkorjem. (*) masa je kuhana ko se dana na krožnik razvleče med prsti, slabo je kuhana ko prehaja s prsta na prst ( to mi ni jasno, piše pa ). Spomnem se iz ene TV oddaje iz Grčije, ko so pokazali pripravo ratluka. Povdarek je bil, da mora bit bakreni kotel, meša se s široko leseno " žlico ". Jaz ratluk še nisem delal, še me čaka ( najprej moram poskusit tahan halvo, enkrat v naslednjih dneh ) ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. sep 2006 21:13

Ne vem, kaj se je zgodilo z mojo pošto, a okoli 18. ure sem poslala recept in nekaj spremnih stavkov, pa še nič...Je pa res, da nam je internet v službi danes crkoval, pa bom jutri ponovila vajo. Sicer pa sladica izvira iz Turčije, recept, ki ga imam, pa mi je dala teta iz Beograda. Je podoben kot tale od ežoja, le nekatere količine so malce drugačne in namesto orehov so predvideni mandlji. Lahko p aoreške tudi izpustimo in dodamo masi nekaj kapljic kakšne esence, recimo jagodne, in ratluk bo rdečkast. Torej jutri podrobneje, Mamamia mamamia

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

3. sep 2006 21:21

EŽOJ, bi prosim posredovala še recept za tahan halvo ...in hvala za recept ratluka.... l.p vegeterianka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. sep 2006 6:32

vegeterianka je napisal/a:
EŽOJ, bi prosim posredovala še recept za tahan halvo ...in hvala za recept ratluka.... l.p vegeterianka
www.kulinarika.net/forum/topic.asp ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. sep 2006 18:26

Evo mene z receptom za ratluk. Od doma, ker so v službi danes ves dan nekaj kvačkali po internetu in sem komaj uspela odpreti kakšno stran. Potrebujemo: 1 kg sladkorja, 150 g krompirjevega škroba (lahko ga nadomestimo s koruznim, gustinom na primer), sok pol limone, 125 g grobo zrezanih mandljev, nekaj kapljic ekstarkta bergamona (eterično olj eiz pomarančnih pešk, ki jih gojijo v okolici Bergama; lahkonadomestimo s pomarančnimoljem ali z vanilijeve esenco) Sladkor skuhamo s 1/4 litra vode v gost sirup, potem dodamo škorb,ki smo ga prejrazmešali v litru vode. Razmešamo, da ni nobenih kepic, potempa posodo s tomaso denemo v večjo, v kateri je vrelavoda. Kuhamo in ves čas mešamo, dokler se masa ne loči od kuhalnice. Potem dodamo sok pol limone, ekstrakt in zrezane mandlje. Pekač namastimo z mandljvevim oljem, zlijemo vanj maso in jo lepo poravnamo. Čez noč pustimo v hladilniku, naslednji dan maso razrežemo na kocke in povaljamo v sladkorju vprahu. Namesto mandljev lahko uporabimo orehe, lahko pa oreške izpustimo. Poleg tega lahko namesto vanilijeve uporabimo kakšno drugo esenco (na primer jagodno, v tem primeru bo ratluk rdečkast). Recept imam od teteiz Beograda. Pozdrav, Mamamia mamamia

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

6. sep 2006 13:39

mamamia, ali lahko uporabim rjavi sladkor ali moram izrecno belega ?? l.p vegeterianka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. sep 2006 14:20

Hm, to pa ne vem. Po moje lahko, saj takšne razlike v strukturi pa ni, da bi bistveno vplivalo na maso. Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. sep 2006 16:01

Vegetarjanka, lahko zamenjaš z rjavim sladkorjem, samo bo imelo čisto drugačen okus. Če češ pravi ratluk, potem mora bit beli, če bi rada nekaj podobnega in bojl zdravega, pa seveda gre. Sicer čudno, da ga nikjer ne najdeš, v lj. je v večini trgovin, celo v manjših samopostrežnah ga imajo... Veri

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

6. sep 2006 16:14

Veri saj sem ga našla ....drugače sem iz Celja ...imajo ga pri nas samo v Hardijo drugje pa je že pred leti izginil iz prodajnih polic ..... recept me je zanimal prvo iz radovednosti glede sestave drugo pa mogoče se ga bom lotila saj ni tako zakompliciran ga narediti l.p vegeterianka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti