Lazanja

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 12. jan 2006 19:58 | ogledi: 5.488 | odgovori: 15

Zanima me, kako pripravljate lazanjo? vem da boste rekle, poglej v bazo. Ampak mene zanima, ali imate kakšne trike pri pripravi le-te?

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jan 2006 20:20

na takole vprašanje je človek malo v dvomih - lahko da si velemojstrica, ki želi samo kakšno popestritev, ali pa začetnica, ki ji zadnji poskus ni preveč dobro uspel. Rekla bi takole - važno je, da je omaka dobra in da je ni premalo.Ne sme biti redka. Na pekač, pod prvo plast testa dam vedno omako. Nekateri dajo bešamel, a meni se omaka obnese bolje. Potem pa na to plast dam spet omako, tanko naoblan sir in nekaj "pack" bešamela......običajno naredim 6 plasti, na vrhu je omaka.Potem pa v preostanek bešamela vmešam jajce in jušno žlico kisle smetane - to je vrhnji preliv. Vendar lazanje ne prelijem takoj, ampak jo vsaj pol ure pustim stati (ali pa jo naredim prejšnji večer, recimo). Lazanjo prelijem preden jo dam v pečico. Potem pa pečem vse skupaj cca 35-40 min, ne glede na to, da naj bi bilo za kuhanje lazanje dovolj 20min. Pri nas imajo najraje varianto z bolonez omako, ali pa špinačno s tremi siri - a sistem imam enak. Drugih trikov pa nimam, vedno uspe dobra in lepa na pogled. Lisa

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

12. jan 2006 20:45

Nasvet profesionalcev, da se ti lazanja ne razleti, ko jo režeš. Narediš jo in spečeš na tri četrt. Naslednji dan jo spečeš do konca in ko je pečena, počakaš nekaj minut, da se "umiri". Meni bolj redko uspe, da bi jo naredila vnaprej, zato moram zelo previdno rokovati z njo, ko jo režem na nalagam. mimika

rastko2  

član od: 17.1.2006

sporočila: 15

18. jan 2006 21:23

jaz namesto listov za lazanjo uporabim široke rezance, se mi zdi mnogo bolj enostavno. rastko2

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

19. jan 2006 8:04

Jaz ko ponavadi delam tako, ko jo dela moževa teta na skrajnem jugu Italije. Mnogim se zdi prezakomplicirano, v resnici sploh ni. Za naš okus je ta daleč najboljša. Trik: paradižnikovo mezgo kuham približno tri ure, preden jo uporabim...

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

19. jan 2006 9:09

Lidka, saj to misliš navadno mezgo v tetrapaku, ne? A imaš mogoče kakšno koncentrirano varianto? Jo kuhaš skupaj še s kakšnimi začimbami? Meni vedno razpade, ko jo dajem na krožnike, najrajši bi kupila tiste glinene posodice, pa bi bil problem rešen. Samo to ni čist prava rešitev, ker če enkrat pride 10 gostov, potem bom pa spet bosai... Lp Mohka

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

19. jan 2006 9:27

Lazanjo pečem najmanj 40 minut in potem jo vzamen iz pečice pokrijem s folijo in postim mirovati vsaj pol ure preden gremo jest. V tem času se lepo sprime in se potem zelo lepo rezreže. Delam jo v soboto in nedeljo, ko je časa na pretek. Naredim velik pekač in ostanek dam v zamrzovalnik. Med tednom je zlata vredna. Dalam iz kuhanih plošč , kar je velika pacarija ali iz surovih takrat pustim nekaj casa ali čez noč , da se plošče zmehčajo. Bistvene razlike o okusu ne vidim. martina

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

19. jan 2006 11:35

Naučila sem se lazanjo pečt v tistih malih pekačih iz alu folije. Je ravno za dve porciji - lepo prerežem pekač in lazanjo na pol in je. Naredim jih za v skrinjo, tako da imam zalogo. Pekače vržem v smeti - še prat ni treba in je hitro po kosilu pospravljeno. Lumpica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

19. jan 2006 12:57

Jaz uporabljam paradižnikovo mezgo, ne koncentrata. Solim, začinim in počasi cmarim. Lahko jo stresem na praženo čebulo, pa potem tudi enako cmarim. tako dela moževa teta v Italiji, ona me je to naučila... Mljask!!! Vedno sem se spraševala, kako hudiča v Italiji naredijo tako dobre paradižnikove omakce. In to je to. Res vzame malo več časa, a se splača. Kuham okrog liter mezge naenkrat, če jo kaj ostane, zamrznem ali dam v hladilnik in uporabim za kaj drugega. Koščki lazanje tudi pri nas niso lepi, samo se nobeden ne obremenjuje s tem. Mož poje vse, samo da je dobro, tamali še pasiramo z vilico, jaz sem na dieti...

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

19. jan 2006 14:56

Njaboljša "paradižnikova mezga" je domača šalša. V sezoni paradižnika skuhaš dobro zrel in očiščen paradižnik(seme in odvečno tekočino stisneš ven), dodaš korenček, čebulo in proti koncu še baziliko. Čisto malo posoliš in dodaš še malo sladkorja. To kuhaš nekaj ur (odvisno od količine), spasiraš in naliješ v vroče kozarčke, povrhu naliješ žličko olivnega olja, zapreš s pokrovčki in daš še za 5 minut v pečico. To šalšo potem lahko mirne duše uživaš celo leto, preprosto jo daš na pašto, z njo narediš pico, lazanjo ali po naše pastičo, zrezke v omaki,.... In vse kupljene mezge se lahko skrijejo. Jaz jo kuham vsako leto (približno iz 10 kg paradižnika) kar čisto zadostuje za naše potrebe. Triki pri lazanji po moje pa so, da lazanjo ne namočiš preveč s tekočo šalšo in preveč bešamela. Po pečenju pa jo pustiš še kakih 15-20 minut počivati, pa se ne razleze nič. Ana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti