Fondan?

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 4. jan 2006 8:49 | ogledi: 4.382 | odgovori: 6

V Oni berem recept za Rezine esterhazy, pa piše da uporabimo ponarejen fondan kot preliv. Na sliki je videti kot bela glazura. Zanima me kaj je to?

Hvala

smrkolina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. jan 2006 9:22

Fondan je na poseben način pripravljen sladkorni preliv. Imam recept zanj, prav iz knjige, v kateri je opisian originalni recept za rezine Esterhazy. Pošljem? Mamamia mamamia

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

4. jan 2006 10:18

Seveda mamamia, ne obljubim , da se bom tega lotila, zgleda tako zapleteno, ampak, mogoče me pa kakšna luna v to smer vrže :)) HVALA Lep delno sončen pozdrav iz gorenjske smrkolina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. jan 2006 10:46

Smrkolina, v službi se mi še ne da narediti vsega, kar bi morala (pa saj še imam čas), pa ti pošiljam recept, takole za vsak primer, če te bo luna metala v pravo smer... Recept je iz knjige Meščansko pecivo, ki je nedavno izšla tudi v slovenski izdaji. Je delo vredno greha... Potrebuješ: 3 3/4 skodelice (1skodelica je 2,4 dl) presejanega sladkorja v prahu, 1/3 skodelice vode, po potrebi morda več, dve žlici sladkornega ali javorjevega sirupa (slednjega dobiš v bokje založenih marketih ali v apoteki). V srednje veliki kozici razmešamo sladkor, vodo in sirup v gladko maso. Pristavimo na zelo nizki temperaturi, da se obliv segreje na 33 do 35 stopinj (če siru segreješ nad to temperaturi, bo treba zčeti znova). Če je masa pregosta, je treba dodati še malo tople vode, da postane primerna. Fondan uporabimo takoj. Za manjšo količino fondana uporabimo eno skodelico presejanega sladkorja, eno žlico in dve žlički vode ter dve žlički sirupa. Če želimo fondan obarvati, dodamo žlico likerja ali gostega sadnega soka (za rožnato barvo na primer malinov ali ribezov liker, malinovec), za kavni ponarejeni fondan pa 1/3 skodelice vode nadomestimo s 1/4 skodelice vode, premešano z žlico instant kave, ki smo jo prej razmešali v žlici vrele vode. Se ne sliši, kot da bi šlo za ne vem kakšno packarijo (zato morda naziv ponarejen fondan), bi pa bil gospodinjski termometer dobrodošel pripomočekj pri tej reči. Če boš poskusila, poročaj, morda se lotim še sama (za 21. januar bi morala speči eno torto...). Mamamia mamamia

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

4. jan 2006 11:32

hvala, je pa tudi ta recept za rezine iz te knjige. LP smrkolina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. jan 2006 12:04

Je, ja, povzet je iz One, ki je ob izidu knjige - imeli so tudi predstavitev - povzela nekaj reči iz knjige. Jaz imam namreč to knjigo, a žal sem prepozno dobila obvestilo o predstavitvi pa nisem šla, so nam pa knjigo poslali. In jo čuvam in gledam, nenehno listam - taka nostalgična je, v njej pa opisane najbolj znamenite evropske kavarne in saldice, ki so v njih nastajale, pa po kom so imenovane in podobno. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti