Kislo zelje

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

tema odprta - 1. okt 2005 17:45 | ogledi: 26.665 | odgovori: 22

Pri nas ga vsi obožujejo, ampak meni ga nikakor ne uspe narediti tako kot bi si želela. Vedno izpade nekoliko grenkasto in nimam pojma zakaj. Torej, kjub temu, da je to zelo klasična jed, me zanima, kako ga pripravljate (kakšne začimbe, koliko časa se kuha...) in v kakšnih kombinacijah.

Lp, Tina

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

1. okt 2005 18:03

To je moj način: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4690 Tudi jaz sem se dolgo ubadala s tem, kako ga narediti, da bo dobro... pa sem nekajkrat mamo po telefonu nadlegovala med kuho in na koncu pogruntala, mamin način pač malo priredila za moj okus in je končno ratalo. tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. okt 2005 18:23

Moje ni nikdar grenko. Najraje imamo dušeno - na maščobi (belem olju) prepražim čebulo, da postekleni. Čisto malo jo posolim, premešam, stresem nanjo kislo zelje, prelijem s toliko vode, da zelje ni povsem pokrito in počasi dušim kakšne po lure ali uro. Od začimb dodam samo lovorjev list (ne več kot enega v količino za štiri osebe), drugega ne dodajam (razen seveda soli po potrebi, odvisno od slanosti kislega zelja). Mamamia mamamia

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

1. okt 2005 19:43

Hmmm, obe varjanti sem tudi sama že probala in še kakšno drugo. Recimo to, da se zelje najprej skuha v enkonom loncu in se ga nato ocedi in poduši na žlici olja. Mogoče delam napako že pri sami izbiri zelja, da je grenko? Ali pa recimo pretiravam z lovorjem (dam vedno dva ali tri listka)? Vsak nasvet dobrodošel... Lp, Tina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. okt 2005 20:37

Z lovorjem ni dobro pretiravat, malo že zagreni, če ga je preveč. Morda tudi zelje ni najboljše. Nikdar pa nismo zelja kuhali pred dušenjem, v ekkonom loncu pa sploh ne. Nasploh velja, da zelja ni dobro preveč cmariti, kuhati in sploh toplotno obdelovati. Kaj pa če dodaš malo kutine, kak krhelj ali dva? Moja mama to počne in zelje ima tako prijetno aromo (tudi kisa ga sama in vedno vmeša nekaj kutine vanj, poleg popra v zrnu un nekaj zrn koruze ter lovorja). Mamamia mamamia

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

1. okt 2005 21:55

Bom drugič nalašč spustila lovor, da vidim, če je zaradi njega greni. Drugače pa nimam navade zelja predolgo kuhati in podušim oz malce pocvrem ga samo za kakšno minutko, da malo uvene. Velikokrat ga sploh ne kuham, ampak ga pripravim kot solato. Dodam samo nasekljan česen in malo olja. Če je zelje zelo kislo, primešam par žlic vode ali ga na hitro sperem pod vodo (res na hitro, da ne gre preveč vitaminov v odtok). Vsaj solata mi vedno uspe... Lp, Tina

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

2. okt 2005 9:03

Vedno dodam timijan in 2-3 žlici belega vina -poizkusite . Lepo nedeljo Marta

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

2. okt 2005 9:14

Kako pa kuhate kislo repo - jaz jo samo v vodi in dodam malo mlete kumine. Pa ve? Danes bi jo kuhala, pa me zanimajo vaše izkušnje. Lep pozdrav Dušanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. okt 2005 9:32

Uh, kislo repo pa jaz, po receptu moje tašče, kuham v zelo malo vode, dodam pa ji drobno sesekljano čebulo, malo stisnjenega česna in soli, kumine pa nikdar. Kuham na majhnem ognju, dokler voda ne povre oziroma da je repa nekolikomehkejša, nikakor pa ne čisto razkuhana. Vendar jo samo na taknačinkuhano zelo redko naredimo, morda zgolj kot dodatek krvavicam, pečenicam ali kašnica, pa krompirju in fižolu, kar tudi mora biti na rožniku. Največkrat namreč repo pripravimo s proseno kašo. Na pol kuhani repi oprej opisanem načinu dodam na pol kuhano proseno kašo, začinim po potrebi in skuham do konca. Meni je to fantastična jed, ne potrebujem niti klobas zraven (zdaj pa sploh, ko jih ne smem jesti - čaka me zeljno - repasta zima, hehe). Pozdravček, Mamamia mamamia

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

2. okt 2005 11:27

Jaz pa zelje najprej kuham(ene pol ure).Odcejenega potem pražim na ocvirkih še kakšne pol ure.Dodam lovor,mleto kumino in česen.(recept moje babice-Koroška) vemves

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

2. okt 2005 14:40

OK mamamia in vemves - hvala - no, ocvirke bom sicer spustila, ker jih pač nimam, niti jih ne maramo (nekateri, se pravi jaz bi jih, ampak moj dragi.....), bom pa dodala ostalo - česen, sol, lovor in malo kumine (mi je všeč okus). Naj bo danes malo drugače kot po navadi. Danes bomo imeli pozno kosilo, ker sva se z možem potepala pri dvojih sorodnikih, sedaj pa moram veselo na delo. Lep deževen dan želim Dušanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti