Tri tipicne slovenske jedi

Bogdanka  

član od: 28.7.2005

sporočila: 3

tema odprta - 7. sep 2005 4:02 | ogledi: 15.349 | odgovori: 12

Dober dan!

V majhnem podezeljskem mestecu v Avstraliju, kjer sem trenutno, na nasi soli pripravljajo knjigo Flavours of the World, ki bo vsebovala kuharske recepte od vsepovsod. Ker ne pridem s predlogi dlje kot od Ljubljanskega kosila do jabolcnega zavitka, vas prosim, da mi napisete kaj bi bilo za vas najbolj reprezentativno za Slovenijo. Hvala

Bogdanka

KatkaD  

član od: 15.8.2003

sporočila: 136

7. sep 2005 7:43

Lep pozdrav tjadol, Bogdanka! MIslim, da nikakor ne bi smela izpustiti žgancev (ajdovi, krompirjevi), potem štrukljev (skutini, orehovi, štruklji s suhimi hruškami (klocami) itn.). Mimo krvavic oz. kranjske klobase s kislim zeljem verjetno tudi ne bi smela iti - čeprav pa tule nastane problem zaradi recepta in pa same izdelave. Potem so tu še enolončnice - ričet, jota (čeprav ne vem, če je to ravno tipično za Slovenijo ). Pa kakšna skuta z bučnim oljem, masovnik, pa raznih pogač, potic itn. Mislim pa, da tipična slovenska hrana izvira predvsem iz vrst nižjega, revnejšega sloja prebivalstva v preteklosti. Sicer pa vem, da boš dobila veliko namigov, predlagam pa ti, da si pogledaš tudi malo starejše teme, o tem se je precej govorilo že v preteklosti. KatkaD

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

7. sep 2005 7:52

žganci:, ajdovi, koruzni, krompirjevi potica: orehova, makova, pehtranova krofi gibanica masunek (maselnik) bujta repa ANJA

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

7. sep 2005 7:57

Jaz bom na seznam dodala še idrijske žlikrofe (v bazi boš dobila tudi tisti "tapravi" recept, ki je še celo zaščiten z zakonom), prekmursko ali pa štajersko gibanico (tudi recepte za ti dve boš dobila v bazi oz. na forumu), orehova potica, na primorskem imamo tudi polento (recimo pri moji noni so jo jedli za večerjo na mleku), čeprav naj bi bila to bolj od Italijanov prevzeta jed. Pa že kar vseslovenski je tenstan/restan/dinstan krompir, potem je tu belokranjska pogača, in da ne pozabim na govejo juho - brez te ni nedeljskega kosila pri nas. Lep pozdrav. Aja, upam, da ti je marmelada iz grenivk uspela! tjas

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

7. sep 2005 8:06

Tipicna primorska jed. Lahko jo skuhas na sledec nacin, ali pa jo zabelis s svinsko mastjo. Lahko dodas se suho meso. Samo potem ni to taprava jota. http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4048 LP, Klavdija

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. sep 2005 8:12

Mislim da jabolčni zavitek sodi k našim sosedom. Jaz bi ga spustila. lp Vesna Vesna Milek Recko

dorinca  

član od: 5.6.2005

sporočila: 36

7. sep 2005 8:52

Nikakor ne smemo pozabiti pršuta, recimo v toču s teranom, šparge, bobiče,jota,tipična primorska jed je tudi krompir z vrzoto( ohrovt), kislo zelje,repa,fritata, kot sladica pa vsekakor potice in štruklji ali pa star kruh v jajcu ocvrt in posut s sladkorjem Lp dorinca

xsara  

član od: 28.7.2004

sporočila: 173

7. sep 2005 9:00

Naj pristavim lonček-ajmoht,obara, močnik,žvarcet,...cel kup so nam jih pvedali imam pa tudi recepte doma- Obstaja knjiga slovenske narodne jedi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

7. sep 2005 11:19

Štruklji res ne smejo mankati, niti potica, pa ajdovi žganci. Kot pravi Reca jabolčni zavitek sodi k našim severnim sosedom, pa tudi skuto z bučnim oljem strežejo na avstrijskih kmečkih turizmih, tako da ne dam roke v ogenj, da je tor es tipična slovenska jed. AMpak ker je bučno olje značilnost tudi naših Podravja in Pomurja, bi ta jed čisto mirno lahko našla svoje mesto med slovenskimi jedmi (ali pa zelena solata z bučnim oljem). Sicer pa je Xsara ponudila knjigo o slovenskih narodnih jedeh, tudi jaz imam doma knjigo o kuhinjah posameznih slovenskih pokrajin, tako da mi kar sporoči na zasebno pošto, če želiš še kak dodaten namig. Mamamia mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. sep 2005 17:11

Vseeno pa me zanima ali gre za tri kompletno sestavljene jedilnike ali samo za tri jedi. lp Vesna Vesna Milek Recko

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

8. sep 2005 7:24

Jaz bi med tri najbolj tipične slovenske jedi uvrstila: štruklje z različnimi nadevi, potico (najbrž orehovo), idrijske žlikrofe, ajdove žgance s kislim zeljem in gibanico. Pet zato, ker se ne morem odločiti, katera je bolj tipična, da bi izbral tri. Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti