Slavnostni jedilniki

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 6. sep 2005 14:57 | ogledi: 24.362 | odgovori: 17

Nekaj nas, ki redno brodimo po Forumu, nas je ugotovilo, da bi bilo zanimivo izvedeti, kaj vse pripravljamo za slovesne jedilnike ob kakšnih praznikih ali posebnih priložnostih, ko se ob slovesno okrašeni mizi zbere bodisi sorodstvo bodisi prijatelji (ali oboji). Po moje zna biti zanimivo brati, kaj vse postrežemo. Smo bolj za klasiko ali si upamo kaj več? In kako gostje reagirajo na kakšno bolj neobičajno jed ali na tisto, ki je morda ne poznajo najbolje? Razen tega me zanima, kako se drugi udeleženci foruma ravnate pri sestavi jedilnika - se držite posameznih skupin jedi (na primer samo morske jedi, ali iz ene nacionalne kuhinje, ali samo divjačina in podobno) ali vsega po malem?

Rokavica je troej vržena, Mamamia

mamamia

puskar1i  

član od: 22.8.2005

sporočila: 70

6. sep 2005 15:29

Pri nas smo navajeni, da če je kakšna večja slovestnost, gremo raje v gostilno, kot da se ¨mučim¨ doma. V bistvu hoče mož tako, jaz bi že pekla pa kuhala doma. Če se nas zbere kakšno manjše število potem obvezno naredim juho (najraje mešano-več govejga manj kokošjega mesa), več vrst zrezkov (dunajski, pariški, dušeni) ter vsaj 2 prilogi (praženi krompir, riž). Skratka klasika. Preden sem začela prebirati KulSlo sem kekse kupovala v trgovini, sedaj se pa z veseljem lotim speči tudi kakšno sladico. Zadnjič sem povabila najine starše na kosilo in sem za spremembo, namesto tistih zrezkov, naredila piščančji žur ter 2 sladici (pingvin rezine ter kolač s skuto od Stanke) in sem bila že najboljša kuharica na svetu. SONJA

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. sep 2005 15:45

Odvisno, kdo sodeluje na slavnostni pojedini. Starejsi del druzine je bolj za klasiko, torej v druzinskem krogu mlatimo pecenke in potice, kaka ocvrta cvetaca ali bucke so ze visek alternative. S prijatelji se pa veckrat gremo "tematske vecere" - se pravi perutninske, morske, vegetarijanske, kitajske, kuharijo z vinom, kar nam pac pade na pamet. Do zdaj je se vedno bilo v redu in kaksni neuspeli eksperimenti so bili sprejeti s humorjem v vsesplosno zabavo (cesar si pa v "druzinskem krogu" ne bi privoscila). Skratka - povsem odvisno od tega, kdo pride jest. Lep pozdrav Sonja

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

6. sep 2005 16:16

Še iz časov, ko sem živela še doma (pri starših) se spominjam, da je bil višek vseh specialitet, ki se je pripravljal le za zelo posebne priložnosti, mariniran janček, pečen v peči, in krompirjevi kifeljci, cvrti v olju. Alternativa so bile tudi piroške, polnjene z mletim mesom, in francoska solata. Za malo manj formalne priložnosti (rojstni dnevi) pa je bil na meniju pečen krompir ali pečene krompirjeve polovičke v olupku, tenstano kislo zelje in klobase, ali pa meso na ražnju. Odkar sem na svojem, sem pripravila le dve ali tri bolj slavnostna kosila. Brokolijeva juha, z mesom nadevane polovičke bučk, široki rezanci in sirov preliv, kavna sladica. Drugič za predjed tatarski biftek in tunin namaz na popečenih kruhkih, piščančji žur s prilogo špinačnih rezancev, čokoladni biskvit s sladoledom. Za otvoritev svoje nove kuhinje konec meseca nameravam povabiti prijatelje na kosilo - kot predjed načrtujem bruschetto s paradižnikom in parmezanom, nadevanega purana (po receptu za ameriškega thanksgiving purana), za prilogo dušen korenček in grah ter gluhe štruklje. Za sladico bo tiramisu, že dolgo ga nisem pripravljala. tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. sep 2005 20:47

No, tudi mi gremo kdaj v gostilno, brez nadaljnjega. Smo tudi že v lokalu naročili, pa so nam dostavili hrano domov. AMpak včasih pa dobro dene se malo potrudit. SPloh, ker so pri nas vsi, od družinskih čalnov do prijateljev vedno dovzetni za kakšne eksperimente in to od mene tudi pričakujejo. Seveda smo ob družinskih slovesnostih že jedli tudi polnjena telečja prsa in pražen krompir, kar sodi v zlato klasiko, smo pa jedli tudi mediteranski zloženec iz zelenjave in kruha. krompir z gorčičnimi semeni in kurkumo, zeljno juhoo s piščancem in praženo čebulo, pikantne ribje tortice, če naštejem nekaj reči, ki so mi prve padle na pamet, pa ne sodijo v zlato klasiko. Za predjed sem tako enkrat prirpavila suhe slive in suhe marelice ovite v v pršut in pogreto v pečici, da se pršut malo zmehča in se sadje navzame okusa, druga predjed na krožniku so bili zvitki iz palačink s prekajenim lososom. Juho smo izpustili, za glavno jed sem pripravila goveji file Wellington (pljučna pečenka, obložena z maso iz špinače, šampinjonov in začimb ter zavita v listanto testo), zraven glazirano mlado korenje in grašek ter yorkshirski puding. Solate je bilo več vrst - zelena, rdeč radič s fižolom, bučke z jogurtom. Za sladico je bila vanilijevo-pomarančna krema z biskvitnimi koščki. Za slavnostne jedilmnike je dobra kombinacija tudi puranje meso, obloženo s tatarskim biftekom, ki mu dodamo kislo smetano, potem pa se to zavije v listnato teso in zapeče v pečici. Zraven se poda zelenjava, pripravljena zgolj na pari, na primer brokoli, korenje, cvetača, da je krožnik lep tudi na pogled. V zadnje čase pa kot prilogo rada serviram na primer ajdovo kašo ali kus kus z zelenjavo. Če se pa odločimo za roštilj, potem za bolj svečane priložnosti pripravimo svinjsko ribico, ovito v slanino, pa obvezno pljučno pečenko, rostbif, piščančja bedra brez kosti, piščančja jetra v slanini, zraven obezno treviški radič na žaru z marinado iz česna in peteršilja ter olivnega olja. Mamamia mamamia

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

7. sep 2005 10:32

Zelo lepo je brat vaše jedilnike. Žal pri meni nobena klasika ali pa slavnostna pojedina ne pride prav. Moji jedci so v glavnem navajeni na tematske večerje oz. kosila. Zelo rada pripravljam ribje jedi, divjačino in pa eksotiko. Na mojo izbiro vpliva tudi vrerme, pa letni časi. Zadnje čase pripravljam predvsem mojo posebno ribjo juho, s petimi vrstami kruhkov- hlebčkov, premazanih s česnom in olivnim oljem in zapečenimi, Posebno se potrudim pri sladicah. Aktualne so predvsem torte. Malinova, torta iz šampanjca,.... Poseben poudarek dam tudi na predjedi. Verjamem, da bom dobila kakšen navdih tudi med vašimi idejami. PACKA

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

7. sep 2005 10:44

Pri nas se za praznovanja v družinskem krogu ponavadi odločimo za ribje jedi, saj večina ne je mesa. Za predjed obožujemo hobotnico v solati ali karpačo (s sveže pečenim kruhom) in škampovo juho. Za glavno pa večkrat naredimo ribo v soli, popečene tunine stejke ali pa hobotnico v pečici. Pečen krompirček in zelenjavne priloge so obvezne. Včasih naredimo popečen treviški radič z mozzarelo in paradižnikom, ali pa preprosto popečene bučke, malancane,... Koromač v omaki je tudi fajn. In obvezno vsaj dve vrsti solate. Sladica pa je pogosto precej klasična, denimo potica in piškoti ali različne torte na sadno/skutini osnovi. Enkrat pa sem za novo leto naredila mozartove kroglice in nekakšne čokoladne tartufe. S tem sem res zadela v polno. Ob rojstnih dnevih pa pogosto pripravimo tematske večere, na primer grški, kitajski, indijski, mehiški, orientalski,... Če povabim na večerjo prijatelje je seveda zadeva malo bolj sproščena in lahko več eksperimentiram tudi z mesnimi jedmi. Vsi so navdušeni nad rezanci z domačim pestom. Včasih naredim biftek v čebulni omaki z vinom ali pa pečenega piščanca z zelišči in grahovo omako ter ocvrtke. Od sladic prisegam na majhne sočne zalogaje. Rada naredim panna cotto z vročim prelivom. Enkrat sem poskušala narediti creme brulle pa ni preveč uspel, fine so tudi kakšne čokoladne kreme. Sicer pa obožujem pripravo majhnih predjedi. Super so zvitki iz bučk s skutinim nadevom, ali pa pečene rdeče paprike s skuto in feto ali pa zvitki iz mozzarele in pršuta. Mmmmm. Majhni popečeni koščki kruha namazani s česnom in obloženi z različnimi nadevi. Najraje kuham za štiri ali šest oseb. Se mi zdi, da dam v tem primeru največ od sebe in lahko se lotim tudi kakšne bolj fine zadeve, ki zahteva več preciznosti. Po pravici povedano se kar veselim hladnih in temačnih jesensko-zimskih večerov, ko mi je kuhanje posebna strast. lp ---

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. sep 2005 11:08

Ko kuham,je to praviloma za vsaj osem do deset ljudi, tudi dvanajst do 14 se jih nekajkrat na leto zbere ob moji mizi (zato pa sem kupila največjo možno, do dva metra in pol se lahko sestavi). Za tiste, ki imajo radi eksotiko, morda eden mojih jedilnikov: - pikantne tajske ribje tortice na solati iz manga - piščančja juha z galangalom in kokosovim mlekom - pikantni malezijski lignji (ki se lahko prirpavijo dva ali tri dni prej, potem so namreč najboljši) - govedina s papriko in arašidi v ostrigini omaki - piščanec z limonino travo - svinjina z brokolijem - jasminov riž - večbravne kokosove palačinke - za konec še mesni curry z graškom, koruzo in kokosovim mlekom Mamamia mamamia

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

7. sep 2005 12:10

Pri nas je klasika: Domača goveja juha z domačimi rezanci, idrijski žlikrofi, svinjska pečenka, lahko še tenstan krompir, ali ocvrtki, grah in korenček mešana solata sladica različno od potic, tort, kremšnit.... tanja tominec

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

7. sep 2005 12:37

Ker mi je sobotna večerja odpadla, sem delala nedeljsko kosilo za 10 odraslih (še dva dodatno) in tri otroka. Naredila sem tisto, kar sem mislila za večerjo, s tem, da sem dodala govejo juho s polovico domače kure. Se pravi, prvo je bila juha, kuhana govedina in kuhana kura ter hrenova omaka. Potem pa: Piščančji ražnjiči, pečena jetrica zavita v slanino, pohane piščančje nogice, polnjene palačinke s sirom, zavitim v prešano šunko in potem pohano, na hitro praženi šampinjoni posuti z veliko česna in peteršilja, krompirjeva solata z blitvo, grška solata s feta sirom in rdeča pesa. Za konec je pa bila slana sirova gibanica, potem kavica in sladice. Še dobro, da mi je pomivalni stroj zdržal toliko pranja posode. Izčrpana sem bila, obenem pa zadovoljna, ker je vse uspelo. Tudi ko nimam obiskov in se vsi moji zberejo nas je že 6 odraslih in 4 otroci. Prav prejšnji mesec smo kupili veliko mizo, ko jo raztegnem je 260 cm. Pozdravček!

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

7. sep 2005 13:03

Ja tudi mi smo kar velika družina. Na družinskih praznovanjih se nas zbere najmanj deset. Je pa meni lažje kuhati za štiri ali šest oseb. lp ---

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti