Kis za vlaganje

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

tema odprta - 31. avg 2005 22:34 | ogledi: 20.146 | odgovori: 16

Ali mi lahko nekdo malo bolj strokovno ali pa praktično razloži razliko med kisom za vlaganje in vinskim kisom.

Sama precej vlagam in ne uporabljam kisa za vlaganje, ker mi je enostavno preveč agresiven, kljub temu, da sem velika ljubiteljica kislih zadev.

Pri pripravi ozimnice uporabljam izključno vinski kis in se mi do danes še ni nič pokvarilo.

Vseeno pa me zanima, kakšne so vaše izkušnje oz. priporočila.

Pozdravček vsem pridnim kuharicam in kuharjem.

ssilva

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

31. avg 2005 23:47

Če pa že, pa še jaz pristavljam svoj lonček in lepo prosim, če poveste tudi, kakšna pa je razlika med kisom za vlaganje in alkoholnim kisom? Ali pa je morda sploh ni?? LP Dušanka

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

1. sep 2005 22:41

Saj sva prav ubožici - ali nama bo kdo odgovoril?? Smrk... ssilva

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. sep 2005 10:21

Z debate o tem, za kako dobre kuharje se imamo forumovci, sem padla v to vprašanje, o katerem nimam pojma. Vlaga tudi zame še vedno namreč mama, jaz samo nekaj režem in sekljam in po potrebi mešam, če mora ona kaj med tem postoriti. Se mi zdi, da se mi bo ocena , kakšna kuharica sem, znižala, ker ne pripravljam ozimnice in zato tudi vem nič o razlikah med kisi. Ampak ssilva, dokler se ti nič ne kvari, se ne obremenjuj s temi vprašanji. Mamamia mamamia

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

2. sep 2005 11:07

Tudi, če mi kaj odrežete, ne vem kakšna je razlika med enim in drugim kisom. Jaz se s tem ne obremenjujem. Kupim tisti bel, prozoren kis, pa mi je čisto vseeno ali je alkoholni ali pa kakšen drugačen. Zadeva vsekakor deluje. Se mi pa zdi, da je pravzaprav vsak kis narejen z alkoholnim vrenjem. Torej je vsak kis nekako alkoholni, bodisi iz jabolk, grozdja ali pa česa drugega. Lp Julija

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

2. sep 2005 11:23

Ha, jaz vem kakšna je razlika med "kisom za vlaganjem" in "alkoholnim kisom". Kis za vlaganje je v 3 ali 5 litrski kantici, alkoholni pa v litrski flaši. Ha, ha... to je prvo, kar mi je padlo na misel. Julya, ne razmetavaj se preveč z viškom, praviš "... tudi če mi kaj odrežete...". Heca mora bit. Da si moški, sigurno ti to ne bi padlo na pamet. Ha, ha... Čisto prav je napisala Mamamia, dokler ti se nič ne kvari, je popolnoma ista figa, kakšnega uporabljaš. Pozdravček - ljudje, danes je petek, komaj dočakan, čeprav je šele prvi teden po dopustu.

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

3. sep 2005 12:26

No, ja očitno bom morala kar biti s tem zadovoljna. Saj ne, da bi se obremenjavala, zanima me bolj s stališča manj zdravo/bolj zdravo. Je pa vse skupaj zelo zanimivo::))) ssilva

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

3. sep 2005 15:37

Morda pa je razlika med alkoholnim kisom in tistim za vlaganje v % kislosti. Doma imamo kis za vlaganje, katerega kislost je 9%. Nomamo pa alkoholnega, tako da ne vem kolikšna je kislost tega-tako, da naj pove katera/kateri, ki ga ima doma, če je sploh kakšna razlika. Ali pa sem "udarila mimo". Lp, maychi

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

3. sep 2005 17:18

A je možno, da je v alkoholnem še kaj alkohola? Drugače pa bi moj nos rekel, da je tisti za vlaganje močnejši od onega za na solato... kadar moja mama vlaga kumarice, vedno utečem iz kuhinje zaradi ostrega in meni že kar neznosnega vonja kisa za vlaganje.... Prepisano s spletne strani tovarne GEA pa sledeče: "Kis za vlaganje Zvezda je po naravnih postopkih pridobljen iz alkoholnega kisa. Za bolj izbran okus mu dodajamo naravno aromo estragona, ki je bogat vir vitaminov C in A." "Vinski kis Zvezda je ravno prav razredčen in pridobljen z naravnim postopkom kisanja dobrega rdečega vina z veliko suhe snovi. Poleg ocetne kisline vsebuje tudi zdrave sestavine vina, kot so na primer naravne sadne kisline in rudninske snovi." malce EPP je sicer vmes, ampak očitno tistega za vlaganje pridelajo iz vinskega. Torej je bilio moje razmišljanje, da je tisti za vlaganje močnejši, pravilno. Pa nekaj EPP in razlage o kisu je še tule: http://www.kolinska.si/prodajni_programi-za_siroko_p Lani je sicer moj fant dva kozarca kumaric vložil kar v domači vinski kis, ker se mu za dva kozarca in dalo kupovati cele kantice tistega za vlaganje. Kumarice se niso pokvarile in ravno tako so bile dobre. Lep in moker sobotni popoldne vsem! Midva sva malo prej zaključila z razbijanjem kuhinje! S pomočjo dveh prijateljev nam je v dobrih dveh urah uspelo odmontirati vse kuhinjske elemente, jih razbiti na kose, odnesti iz 4. štuka dol, odstraniti vse ploščice po stenah, še te odnesti iz stanovanja, vse naložiti v avto in odpeljati na mestno odlagališče in še vse spucati za ponedeljkov prihod vodovodarja. In to brez da bi kateri "podlegel poškodbam"! Zdejle bom pa 14 dni brez kuhinje.... kakšna tragedija , še dobro, da mi je mama poslala eno rundo filanih paprik za prvih par dni (živele vse mame!) tjas

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

19. sep 2005 11:49

Jaz sem doslej videla edino razliko v koncentraciji. Kis za vlaganje je 9%, vinski kis 4%. Zato pa je potrebno kis za vlaganje redčiti z vodo, ponavadi 1 dl kisa, 2 dl vode, odvisno od recepta. Za filete paprik imam recept z vinskim kisom, verjetno zaradi okusa, naredim pač po receptu in ga ne menjavam, ker je dobro. V totalu verjetno pride ceneje s kisom za vlaganje in redčenje z vodo, kar se tistim, ki veliko vlagajo, gotovo pozna. Za vlaganje z vinskim kisom mimogrede potrebuješ liter, dva ali tri litre kisa, pa še na dodatek pri okusu je potrebno računati. Bolj strokovna razlaga bi tudi mene veselila, o alkoholnem kisu sploh nič ne vem. LP Fani

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

19. sep 2005 13:52

Alkoholni kis ima stopnjo kislosti 9%. Torej isto kot kis za vlaganje. Pridobljen pa je z naravnim biotehnološkim postopkom. Sem klicala na brezplačno št. Talisa in so mi povedali, da je to v bistvu enak kis, samo da ima kis za vlaganje že notri začimbe. Glede na to, da jih ni videti, kis je popolnoma prozoren kot alkoholni, bi se lahko vprašala kaj za enega vraga dajejo notri. So spet same arome in E-ji? No, jaz vedno kupujem litrske steklenice in torej alkoholnega kisa, vse dodatke (začimbe) pa dodam sama. Smo še vsi živi, četudi kis morda ni ta pravi. lp Julija P.s. Tisto o rezanju z enega od prejšnjih sporočil, pa je bil res hec. Četudi imam kar nekaj odveč, se nebi dala rezati. Sporočilo je spremenil(a) Julya dne 19. sep 2005 13:54:54

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti