Želatina

goga  

član od: 23.6.2002

sporočila: 304

tema odprta - 16. apr 2005 17:24 | ogledi: 6.919 | odgovori: 30

Kako se dela z želatino? Najprej se namoči in potem.................?

LP Goga

Golob  

član od: 16.11.2001

sporočila: 43

16. apr 2005 18:48

Predlagam, da greš na iskanje, pod ključna beseda odtipkaj ŽELATINA in boš videla, kolikokrat se je že govorilo o njej, tako o želatini v prahu, kot o želatini v lističih. Lep pzdrav.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. apr 2005 19:00

Goga, tudi jaz sem imela težave z želatino, potrebovala sem mesece in mesece, in kar nekaj krem je končalo v smeteh. Potem pa je šlo. Na vsakem ovitku je osnovno navodilo, samo drži se ga pa bo vse OK. Lističe želatine namočiš v hladni vodi, pustiš okoli deset minut, in potem želatino ožameš (ali ožmeš, ne vem, kaj je prav), skratka stisneš z roko in odstraniš vodo. Kaj z njo naprej je odvisno od recepta - lahko jo daš v tople sestavine, nekateri recepti pa zahtevajo, da damo ožeto želatino v hladen pripravek. To mora biti navedeno v navodilih za prirpavo aspkika, kreme ali kar pač nameravaš narediti z želatino. Obstoja nekaj osnovnih pravil in na linku, ki ti ga je poslal Golob, boš našla še kaj. Če še vedno ne bo vse jasno, vprašaj ponovno pa bomo pomagali. Pozdrav in obilo uspeha, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. apr 2005 11:47

Potrebujem pomoč izkušene mojstrice za pripravo šarlote. Z želatino sicer nimam težav, pač pa s stepanjem nad soparo in dodajanjem mleka jajcem. Vsaj sklepam tako, glede na to, kaj je prišlo ven pri mojem poskusu, da naredim pravo šarloto. Jajca s sladkorjem sem stepala, kot je navedeno v receptu. To sem delala nad soparo, posodo, v kateri sem stepala, sem dala v posodo z luknjičastim dnom, to pa v pripadajočo posodo z vodo, v kateri je ta po malem vrela. Torej je nastala prava sopara (pa še opekla sem se skoraj). Masa je lepo narasla, tudi ko sem dolila vrelo mleko, je bilo vse lepo rahlo in penasto. AMpak se krema nikakor ni zgostila, kot piše v receptu da se mora. In tu je moj problem. - mi lahko katera pove, kako dolgo stepanje and soparo traja, da se jajčna krema zgosti? In kako gosta naj bo - je to še samo malo tekoča, da komaj odstopi od žlice, ali naj z žlice še vseeno malo teče? Očitno je prav ta knsistenca kreme pomembna, preden vmešam želatino. Ko se je jajčna mesta z že vmešano želatino hladila, se je krema tudi že gostila, ampak ne vem, če nisem morda prehitro dodala stepenega beljaka s kuhanim sladkorjem. Drugo vprašanje je torej, kako gosta mor abiti jajčna krema z želatino, preden vmešam beljake? Je vse skupaj lahko gosto tekoče ali mora biti jajčna krema že čisto gosta? Na koncu je šarlota izpadla tako, da je na dnu modela bila nekakšna masa z okusom po karamelu, na vrhu pa rumena penasta reč, ki je kar začela teči, ko si se je dotaknil z žlico. Skratka, fijasko na celi črti. Mi lahko kdo pomaga z natančnejšimi navodili za to šarloto? Hvala v naprej, Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. apr 2005 12:57

Stavr se ti je sesirila, kot se reče! Stvar je v tem, da moraš to stepat nad soparo, čim se pa zgosti in naraste, moraš TAKOJ ohladit! Pri nas na ta način delamo sladoled čačača in je vedno triki! Včasih ne rata, če zamudiš tisti trenutek! Torej v principu učijo takole: ko masa pokrije hrbet žlice, če jo pomočiš not, daj vse skup v ledeno mrzlo vodo (voda + kocke ledu) in stepaj, dokler se ne ohladi! Torej masa je gosto tekoča, ampak iz hrpta žlice ne gre, ne da bi jo tresla. Malo manj tekoča kot za moj biskvit. na koncu itak želatina zgosit do konca - to prej je zato, da je šarlota penasta in rahla. Želatino pa moraš vmešat v še toplo, ampak ne vrelo zmes, vsekakor, sicer se ti ne bo stopila. jaz bi jo verjetno tik predno se čisto zgosi, to pa zato, da je ne kuhaš predolgo, ker je želatina na to občutljiva, kot veš:) in ne čisto na koncu, zato da se še lepo zmeša med vse skup, ker če boš želatino dala takrat, ko že odstavljaš in daješ v hladno vodo, se ti bo na robovih na hitro strdila, če še ne bo dobro vmešana. Ampak nisem nek strašen strokovnjak za tole, tako pač sklepam. pošlji recept, pa probam:) Beljak raje dodaj, ko bo že vse skup hladno - vsaj na sobni temperaturi. če boš hladila v ledeni vodi (lahko vmes zamenjaš vodo)in seveda stepala med tem, bo to kar hitro 8cca 15-20 min)! Upam, da sem kaj pomagala, saj pravim, nisem ravno stručko, vem samo da je ta jajčne krema zelo haklih, mami je vedno penila, ker dostikrat ni ratalo:) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. apr 2005 16:59

Veri, hvala. Ti bom poslala recept (tp je šarlota, kot jo delajo pri Šikerju, pecu in Pri treh ribnikih), pa poskusi. Jaz pa bom še enkrat poskusila po tvojih navodilih. Si hitro pogruntala, da se je masa sesirila. Bom videla, če bom naslednjič naredila korak naprej, da gre vse skupaj k hudiču, kobom v beljake vmešavala kuhan sladkor...Mamamia mamamia

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

18. apr 2005 17:20

Mene pa zanima koliko je 6 ali 8 listov želatine, če jo zamenjam z agar-agarjem (prah) - koliko vrečk agarja zadostuje, ne bi rada da bi se mi pita sesedla... p, maja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. apr 2005 17:56

Evo, našla na forumu. 9 g želatine v prahu je za 6 lističev. Sklepam, da je agar agar primerljiv z običajno želatino v prahu. Sicer pa bi moralo biti na vrečki navodilo, koliko želatine na kakšno maso? Mamamia mamamia

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

18. apr 2005 18:13

u mamamia hvala za tako ekspresen odgovor, bom poročala naslednji teden kako uspe pita - namesto torte! p,

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

18. apr 2005 18:43

Mamamia, a ves da sem pred kaksnim mese3cem tudi jaz delala sarloto? Pa se je ponesrecila (saj sem pisala o tem), ker mi je avtorica dala napacen podatek o g zelatine v prahu in sem naredila pregosto zadevo. Sicer pa je bilo zelo dobro in tudi prava gostota (le zelatina je bila v kroglicah, ker jo je bilo prevec!! Ja, jaz sem morala maso po segrevanju hladiti! Se ni ni nic sesirilo. Sem delala po receptu iz kul slo, ki ga je prispevala Galja. Takrat sem se na vse pretege trudila, da bi nasla koga, ki ima recept od Sikerjeve sarlote, pa ziva dusa ni vedela, zanj, no, mi je kar srce poskocilo, ko si napisalal, da ga pa ti imas. Posljes? Ti sporocim zelo hitro rezultat, ce te zanima. Za recept pa se res priporocam. julia

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

18. apr 2005 20:01

Ja, za tale recept vam res ne bo žal :) Mamamia, sama je še nisem delala po tem receptu, imam pa v načrtu.....se mi pa prav fajn zdi, da prej preberem še kakšno izkuzšnjo, ker tega o stepanju jajčne mase tudi jaz nisem vedela...LP Zala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti