Vlaganje v slanico

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

tema odprta - 7. apr 2005 11:00 | ogledi: 33.015 | odgovori: 14

Kako se naredi slanica, v katero lahko vlagamo zelenjavo? Vedno sem za slane variante uporabljala kis, tole pa mi je neznano. Ste ve (vi) večji poznavalci?

LP, Stanka

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

7. apr 2005 11:25

Stanka, tudi jaz premišljujem o tem za letošnje leto. Bom pa opisala svojo lansko izkušnjo, ki je bolj kulinarični kiks. Vlagala oz. nameravala sem vlagati kislo papriko. Sinu sem rekla, da mi naj iz shrambe prinese kis za vlaganje, ki je bil v 3 l kantici. Prinesel mi je kantico in sem pričela z delom, ampak da ne bom razlagala do podrobnosti, pri pospravljanju sem ugotovila, da sem namesto v kis vlagala v limonin sirup. Krivila sem njega, saj veste, kako je, naj bodo drugi krivi. Moram pa vam še povedati, da zaradi zdravstvenih težav slabo voham. In kako so se obnesle paprike v limoninem sirupu? Vse smo že pojedli. Uporaba je bila večnamenska. Ampak letos bi raje vlagala v slanici, zato pričakujem izkušnje ostalih forumovcev. Pozdrav! riba-ribica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. apr 2005 11:25

To pa bom vprašala mojo mamo, ona to dela. In potem vso zimo jemo hrustavo svežo zelenjavo. mamamia mamamia

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

7. apr 2005 11:26

2 x poslano Sporočilo je spremenil(a) riba-ribica dne 08. apr 2005 21:41:32

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

7. apr 2005 11:28

Jaz sem lani vlagala beluše v slanico, ampak sem že pozabila, kako, tako, da vam natančnih navodil ne morem dat. Obstaja pa super knjiga o vlaganju, kjer sem tudi sama pobrala recept. Mislim, da je naslov Vlaganje sadja in zelenjave. Opisi so res nazorni. LP ===

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. apr 2005 16:11

Ma res, ti urniki. Jaz niti en dan v letu nimam enakega delovnega časa, tako da mi je skoraj vseeno, če sem kak dan malo več v službi (da bi bila kak dan malo manj pa se tudi zgodi, to že moram priznati). Mi je kar lepše pri srcu, ko vidim, da še kdo ob sobotah kam hiti, ko mu ne bi bilo treba. No, danes sem celo uspela iti domov na kosilo, pa sem prinesla recept za vloženo zelenjavo. recept je za 10 kg zelenjave, pa naj si vsak preračuna potrebne sestavine za količino, ki jo potrebuje. Tako vložena zelenjava je res sveža, pozimi še posebej tekne, ko je domače, sveže bolj malo. Zelenjava, primerna za tak način vlaganja, je paprika, zelje (glava, narezana na večje kose), zelen paradižnik, cvetača (v kosih) paprika (v celem), kumare, korenje, gomolj zelene, bučke, narezane navečje kose. Za 10 gk zelenjave je potrebnih 8 litrov vode, 1 liter kisa za vlaganje, pol kg soli, vrečka popra, 1 vinobran (imajo ga v lekarnah in semenarnah), pet lovorjevih listov, po želji tudi feferoni. Vodo z začimbami zavremo in jo ohladimo. Zelenjavo dobro operemo in malo posolimo, naložimo v posodo (lahko v lesen čebriček, veliko steklenko ali platsičen sodček) in preliješ z hladno tekočino. DObro obtežiš (s prekrižanima lesenima palčkama na primer), da se ne dviguje. Po dobrem tednu dni bo zelenjava že primerna za uporabo. Tej zadevi rečejo v exYu turšija, če pa to ni čisto ta prava zelenjava v slanici, kot si predstavlja Stanka, pa bo moral pomagati kdo drug. Meni je opisana varianta všeč, ker ne maram kuhane in dušene zelenjave, svežo pa obožujem. Mamamia mamamia

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

8. apr 2005 9:35

Na tak način dela tudi moja mami. Meni je najboljša cvetača, ki je tako lepo hrustljava... stana

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

11. apr 2005 10:03

Mamamia, tale recept bo prav prišel, ni pa tisto, kar sem iskala. V neki reviji sem namreč prebrala, da se da enako kot kapre vložiti v slanico popke od marjetic. Zdaj sem doma že predelala vse kuharske knjige (ki jih ni malo), pa nisem našla nič uporabnega. Danes me čaka še knjižnica, da še tam poiščem nasvet. Upam, da bom uspešna! Če kaj najdem, pa sporočim. LP, Stanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. apr 2005 17:51

Ja, tudi regratove popke (ko so še povsem zaprti,na čisto kratkih pecelčkih, ravno zdaj so v regratu "ta pravi") se da tako vlagati. Samo jaz jih v kis, ki ga naredim tako, kot za kumarice. V vrelega dam popke, pustim, da zavrejo, malo pokuham, popke naložim v male kozarčke in zalijem z vročim kisom. Sem naredila ravno včeraj letošnjo prvo rundo - ko pripravljam regrat za solato, zbrskam popke na plan in jih dam posebej, potem pa vložim v take male kozarčke, v katerih so marmeladice za en zajtrk, ki se dobe po hotelih. Se pa taki kozarčki dobe tudi v trgovinici v Čebelarskem domu na Brdu pri Lukovici, včasih pa tudi v industrijski trgovini Steklarne Hrastnik, ki je seveda v Hrastniku. Na obeh lokacijah se dobijo tudi drugačni mali kozarčki, da o steklenicah v Hrastniku (in še marsičem) sploh ne govorim. Takole načelno pa bi moralo biti OK, če bi popke pokuhali v slani vodi, jih naložili v kozarček, ponovno zavreli slano vodo in popke zalili z njo ter takoj zaprli kozarčke in jih toplo pokrili, da bi se počasi ohladili. Začimbe najbrž po okusu, morda kar brez. Če pazimo na čistočo, bi moralo biti OK. Nisem pa (še) poskušala. Naj vam uspe, pa dober tek. rimljanka

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

11. apr 2005 18:49

Zakaj pa uporabljaš te popke? Lumpica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. apr 2005 19:09

H kruhu in siru, pa malo k narezkom, no, saj sem jih do zdaj naredila samo nekajkrat, pa ne prav velike količine. Gredo pa povsod, kjer gredo kisle kumarice ali pa kapre. Da ni vedno enako. Jaz pač rada eksperimentiram, potem pa take izdelke tudi podarjam prijateljem. Ker gre za majhne količine, gredo seveda hitro v promet. V knjigi Okus po cvetju je recept za koprivno kremno juho, na katero damo opečene koščke kruha in nanje kupčke takih regratovih popkov. Lepo bi šli na nadevana jajca, pa še lepo bi izgledalo. Alli pa na opečene kruhke pečena umešana jajca z malo smetane in/ali sira, rahlo poporano, povrh pa kupčke regratovih popkov. Najbrž bi šli lepo tudi na kislo smetano, na kak skutin mamaz, .... Ideje za porabit se že najdejo, običajno je težje kaj naredit kot potem pojest, a ne? Pozdrav. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti