Pri nas imamo pa za velikonočni zajtrk "žegen", ki ga naredimo tako:
Narešemo na tanke lističe prekajeno kuhano šunko in domače prekajene kuhane klobase, v veliko skledo dodamo nariban hren (če je močan, ga pustimo kakšno uro na zraku), narezana trdo kuhana jajca. Vse začinimo z bučnim oljem, domačim jabolčnim kisom (kar precej, da plava) in pazljivo s soljo. To je žegen. Zraven jemo obvezno potico.
Če ostane, jemo še cel teden. Če zmanjka in naredimo na novo nima več istega okusa, zato naredimo na Veliko noč zjutraj kar veliko.
Tako se je v slovenjegraški kotlini, pa mogoče še kje.
V Mežiški dolini pa vem, da k našemu žegnu dodajo še potico. Prav ste razumeli, kar noter. Pravijo, da je super. Vsak ima svoje navade.
Dobro kuhajte in lepo praznujte.
Zdenka