Hren

raca  

član od: 28.12.2004

sporočila: 2

tema odprta - 14. feb 2005 20:39 | ogledi: 13.464 | odgovori: 16

Sedaj bo kmalu Velika noč in v zraven sodi tudi hren ! Nič nisem zasledila ,kakega recepta za pripravo ? Sama ga pripravljam s smetano ali jabolkom (zaenkrat mi ni boljšega ), vendar bi rada še kakšen drug recept ? Ali sem mogoče zgrešila kakšen recept o hrenu ??? Lep pozdrav.

raca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. feb 2005 21:22

Na eno žlico drobno naribanega hrena (lahko je iz kozarčka, jaz uporabim Maestro, se mi zdi najboljši) dodaš drobno sesekljano trdo kuhano jajce, eno drobno naribano, seveda olupljeno, kiselkasto jabolko (pohitiš, če je sorta taka, da rada porjavi), dve žlici kisle smetane (meni je ljubši Mileram), čisto malo sladkorja (po okusu), ščepec soli. Dobro zmešaš in to je vse. Ohlajeno je super. Pokrito zdrži v hladilniku nekaj dni. Obnese se tudi, če količine sestavin priredimo po okusu. Dober tek. Lep pozdrav, sem čisto sveže prijavljena, rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 14. feb 2005 21:25:21

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

15. feb 2005 10:25

Ena od variacij na temo hren je tudi, da mu poleg jajca in malo jabolka dodamo še žlico bučnega olja.Mamamia mamamia

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

15. feb 2005 13:02

Meni je zadnja leta najljubši hren s skuto in drobnjakom. Letos sem ga že delala in pred veliko nočjo ga bom verjetno vsaj še enkrat. Jemo ga kot namaz, lahko pa se uporabi tudi kot priloga k mesu ali zelenjavi. Zmešam pa drobno nariban hren (polovico korenine), 1/4 kg skute, nekaj žlic kisle smetane, solim, dodam žlico sesekljanega drobnjaka, najboljši se mi zdi svež (kadar je), sicer pa uporabljam zamrznjenega. Kadar hren pripravljam za prilogo in želim redkejšo zmes, dodam še en manjši tekoči jogurt. Količine so bolj približne, ker delam po občutku. Pekočega hrena ne maram preveč, zato, če imate radi takšnega, enostavno povečajte količino hrena. Encijan

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

15. feb 2005 14:30

Meni najljubši hren je drobno riban pokisan z jabolčnim kisom. Nato dodamo kislo smetano in osolimo po okusu. Suzi

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

16. feb 2005 14:58

Meni je tudi najljubši hren (pomožnosti sveža korenika, naribana) skupaj s pasirano skuto - dodam še malo soli. tole z drobnjakom je super ideja, lahko pa bi v mešanico hrena in skute dal še drobno naribano trdo kuhano jajce..... aja, jabolčni hren (naribana jabolka+hren+limonin sok) pa imamo doma zelo radi k belemu mesu - poskusite, deluje zelo osvežilno! LP Zala

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. feb 2005 9:57

Na Koroškem smo na kmečkem turizmu jedli kruhov hren, ki je bil zelo blagega okusa (moja mama bi verjetno rekla, da so pozabili dati hren noter) in kot tak meni zelo všeč. A kdo pozna postopek za pripravo le-tega. Vem samo, da so kruh grobo naribali, ga namakali v goveji juhi, potem pa se vse skupaj ustavi. Loni Makaroni

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

17. feb 2005 11:55

Ja, Loni, to je pa naša značilna koroška jed :) Jutri grem domov in bom mamo vprašala, kako se ga naredi -zaenkrat vem samo toda so ključne sestavine najmanj 1 dan star bel kruh (štruca), dobra domača goveja juha in pa hren (lahko svež ali iz lončka). Bolj natančna navodila ti še napišem.... A res ti je všeč? KEr meni sploh ni in ga ne morem jest :)) Pa še korošica sem :)) LP Zala

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

17. feb 2005 13:52

Tudi pri nas poznamo to jed, rečemo ji "topel hren". Vsi ga imamo radi, tako da hren v mesecih s črko R nima miru pred nami. Star kruh na drobno nareži, zalij ga z juho. Pristavi in ko zavre, dodaj še malo kisa, žafran in maslo, ki ga prej stopiš. Okus je še boljši, če imaš na zalogi kaj soka od pečenke. Še tega dodaj! Po potrebi dodaj juho in posoli. Na koncu dodaj nariban hren (več ga daš, bolj "peče"), premešaj. Ko je enkrat hren v omaki, ne sme več vreti! Ponavadi ga imamo z govedino iz juhe in praženim krompirjem. Čisto nedeljsko kosilo! LP, Stanka

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

17. feb 2005 14:06

Jaz pa sem lansko leto v eni gostilni na Dolenjskem (misim, da je gostilna Javornik) jedla hren iz krušne peči. Dobro, da bi angelčkijedli. Za pravilen postopek in sestavine ne vem ne vem natančno. Po videzu in okusu sodeč pa gre nekako tako. V nizkem lončenem pekaču je bila plast hrenovega nadeva (hren, kisla in sladka smetana, jaček), nato je sledila govedina (rezana na 0,5 cm rezine) in ponovno polito z nadevom. Vse skupaj pa je bilo zapečeno v peči, tako, da je naredilo lepo hrustljavo skorico. Za prilogo je bil pečen krompir rezan na kolobarje in dušena zelenjava. Resnično dobro. Doma sem to že naredila (v električni pečici, ker pač nimamo krušne peči). Moram reči, da se je jed zelo približala prvotnemu okusu. Pa dober tek dj

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. feb 2005 21:08

Zala! Saj veš, kako je s tistim, kar se doma kuha... Jaz sem naravnost sovražila žlikrofe, pa sploh ne vem zakaj. Enostavno sem pojedla svojo porcijo kroglic za nadev, pa še kako več. Se spomnim, da je mama skledo s kuglicami morala skrivati. Jedla sem pa tudi blekce iz testa. Oboje skupaj v mi je pa smrdelo kot kuga. Še celo naučila sem se jih delati. in to po receptu iz Uradnega lista, ki sem ga po nasvetu mame obogatila še z enim jajcem. Pa z nadevom za potice je bilo isto, z žlico v skledo, ker potem so vse skupaj potresli z rozinami, pa je bilo spet vse narobe. Danes od te naše tradicionalne lokalno obarvane kuhinje edino zelščevke ne maram. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti