Izdelava sira

Milivoj  

član od: 3.1.2005

sporočila: 9

tema odprta - 3. jan 2005 17:01 | ogledi: 37.019 | odgovori: 16

Zanima me, kako se lahko doma izdeluje sir in ali o tem obstaja kakšna literatura.

Milivoj

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

3. jan 2005 17:33

Milivoj, na forumu so sicer že nekaj poizkušali napisati, a za boljše znanje si oglej naslednjo stran: http://www.kmeckisiri.com/html/novicke.htm Upam, da ti bo vsaj malo v pomoč, lahko pa se obrneš tudi name z zasebnim sporočilom. De gustibus non est disputandum danilo blenkuš

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

3. jan 2005 20:04

Jaz delam sir tako, da v prevreto, osoljeno, polnomastno mleko dodam sirilo, pocakam, da beljakovine zakrknejo, skozi gazo precedim nastalo zmes (sirotka se lahko uporabi kje drugje ali pa se zavrze) in nastali sir, ki je se vedno v gazi ozamem z rokami. Nato ga obtezim s loncem, ki je napoljnjen z vodo ali se bolje z vecjim kamnom, da odtece cim vec tekocine. Tako ga pustim dan ali dva na hladnejsem prostoru (lahko na balkonu ali terasi). Ce zelis dodati se npr drobnjak ali na drobno narezano papriko ali kak" drug" dodatek, to storis pred obtezitvijo. Temu siru pri nas recemo svezi sir ali sir ki "skripa". Za hlebec takega sira potrebujes najmanj 10 litrov mleka. To je res skoraj minimalna kolicina. Upam, da sem pomagala.Lp julia

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

4. jan 2005 8:51

Zdravo! Tudi sama sem se lotila izdelave sira, ker je bilo mleka res že preveč. Držala sem se navodil po knjigi Izdelava jogurta, skute in sira - napisali sta Nežka Bajt in Slavica Golc - Teger - izšla v Založbi Kmečki glas. Sušila ga nisem, vedno je zorel le par dni, nato sem ga vložila v oljčno olje ali v slanico. Ravno sedaj za novo leto sem ga podarjevala prijateljem. In sedaj recept za izdelavo fete (prepisano iz omenjene knjige): Prepisala bom recept ter dodala izkušnje. Sama naenkrat delam iz približno 10 l mleka. Termiziram v bistvu v parni kopel. En ogromen lonec z vodo, vanj postavljen drugi z mlekom, vendar ne na tleh, ampak ga ročaji držijo v zraku. tako se mleko enakomerno segreva. Traja pa seveda dlje. - termiziramo mleko pri temperaturi 65 C (le da doseže to temeraturo, nato takoj lonec v hladno vodo) - ohladimo na 32 C - dodamo 2-3% jogurta (piše tudi 2 g kalcijevega klorida/10 l - vendar tega ne dodajam) - dodamo sirišče po navodilu proizvajalca (približno 2 žlički na 10 l mleka dam jaz) in usirjamo 30 min - razrežemo koagulum na kocke z robom 2-3 cm (jaz to naredim z dalšim nožem) .- počakamo 10 min - 20 min oblikujemo sirno zrno z rahlim mešanjem. - preložimo v oblikovalo in stiskamo pod lastno težo ter obračamo vsake 3-4 ure - naslednji dan sir razrežemo ter naložimo ter zalijemo z 8-10% slanico, ki jo pripravimo v sirotki Pozimi zori približno 25 dni, dobra je že prej. Rezine sira lahko takoj po razrezu suho solimo in zložimo v embalažo šele po nekja dneh. Zalijemo s slanico. Če je sir preslan, ga za nekaj časa damo v toplo vodo. Jaz ga hranim v hladilniku. Sama sem sir nekaj časa še sušila, nato sem ga zložila v kozarčke ter zalila z oljčnim oljem. LP Tina

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

10. jan 2005 9:17

živjo! Vprašala bi kje kupite sirilo. lp jade

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. jan 2005 10:08

Baje v lekarni. Še nisem imela prilike, vedno končam prepozno:( Upam, da ta teden... Veri

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

10. jan 2005 11:09

Kristy, ali uporabljas polnomastno mleko za feto? julia

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

10. jan 2005 11:55

Zdravo! Ja, uporabljam polnomastno mleko. Ma, saj vem..Zdravo sicer ni, je pa dobro. Predvsem še zato, ker je pristno domače. Krave so krmljene s suho krmo, posušeno na klasičen način. Saj bi bili naprednejši, a je sama "ravnina v breg postavljena". LP Tina

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

10. jan 2005 12:46

Vprasala sem te zato, ker tudi jaz uporabljam (oz. sem uporabljala) za izdelavo sira polnomastno mleko. Za vse ostalo pa posneto.Okus pa je seveda drugacen. Nic se ne pocuti neprijetno zaradi sodobnosti, tak sir, kot ga pripravljas ti, bi tukaj, na Irskem, prodala za med!! Vse, kar je bio in nepredelano ima zelo visoko ceno in je iskano, cetudi polnomastno. Kmetje, ki pridelujejo domace izdelke in hrano, jo na trznici prodajo v trenutko. Te zanima se vec? Lp in uzivaj se zame v domacem siru.. julia

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

10. jan 2005 13:07

V lekarni so mi rekli, da sirila ne prodajajo več. Kje ga kupujete? jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti