Muffini

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

tema odprta - 9. dec 2004 10:53 | ogledi: 12.864 | odgovori: 45

Vljudno naprošam vse izkušene peke muffinov za kakršenkoli nasvet v zvezi z peko muffinov. Kateri so najenostavnejši, najbolj sočni, najbolj priljubljeni, kaj je treba paziti pri peki, da se ne ponesrečijo...

Vnaprej najlepša hvala za vse nasvete.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. dec 2004 11:44

Ne mešaj mase predolgo, sadje dodaj na koncu, zeloooo dobro namasti pekač (če ni ravno silikonski), če se ti zdi masa presuha, dodaj tekočino (pomarančni sok, sok iz komporta, mleko,...) Bom napisala par receptov v bazo, ok? Če se ti mudi, sporoči, da jih sem že prej napopam, ok? Sem izuimila ene s cedevito oz. foster"s clark:) So naši najljubši:) Veri

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

9. dec 2004 13:46

Joj Veri, kako si prijazna. Res se mi mudi. Me pa nekaj zanima. A obstajajo brez sadja, npr. s kakšno kremo (vaniljevo, čokoladno...) v sredini. In če nimaš pekača in pečeš v papirnatih modelčkih? Kako jih namastiti. Če boš res napisala kakšen recept, naj bo čimbolj enostaven, in čimbolj sočen. Vnaprej najlepša hvala.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. dec 2004 19:11

Papirnatih modelčkov ti ni treba nič mastiti, ker bojo itak muffinii ostali v njih, jih vsak sam olupi, ko jih je:) Oprosti, danes sem imela grozno gužvo in sem še v službi, ti napišem recept, takoj, ko pridem domov, ok? So eni zelo fajn sočni, ker daš not naribana jabolka - če se ti mudi, lahko začneš lupit in ribat jabolka, pa z limoninim sokom jih malo pokapaj, da bojo zdržala, da jaz končam ta poizkus, pospravim in letim domov, ok?:) Te preverjeno lahko pečeš tudi v navadnem pekaču, če nimaš modelov in če ne maraš papirčkov. Fantova mami jih skoz tako peče, ker je pač tako navajena:) Jaz rada eksperimetiram (od tod moja služba in to, da sem zdaj še tu:), ona pa ma rajši že sprobane stvari - oboje pa hitro zgine:) Pa pripraviš lahko sladkor, moko, pecilni prašek in stisneš sok pomaranče. Količin ne vem na pamet, pa verjetno sem še kaj pozabila, samo da pridem domov, ok? Lahko si tudi nasekljaš 1 čokolado ali orehe, če jih boš dala not (to so dodatki po želji)... Boš mela dovolj dela da končam? Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. dec 2004 23:34

Hojla, končno sem doma in obljuba dela dolg:) Pa naj še kdo reče, da gre davkoplačevalski denar v nič oz. da raziskovalci nič ne delamo:) Aja, še to, moji recepti so pisani kronološko - kakor delam in se jim splača v tem vrstnem redu tudi sledit, ker je potem vse optimalno (pečica se razgreje v tem času, ko mešamo testo, le-to pa ne stoji predno ga damo v modelčke - sicer se bojo dodatki (rozine, čokolada...) usedli na dno). Torej: MOJI MUFFINI * 2 skodelici moke * 1/2 skodelice sladkorja * 1 pecilni prašek * 1 ščepec soli * 1 jajce (jaz dam ta veliko) * 1 vanili sladkor * 70 g zmehčanega ali stopljenega masla * 1 skodelica pomarančnega soka * nasekljana čokolada (po želji - okoli 100g) * olupljena naribana jabolka (skodelica ali dve) * rozine (50 do 100g, po okusu) * suho sadje, narezano na koščke (po okusu, kot rozine) * oreški (po okusu, kot rozine) Dobro namastite modelčke za muffine (če jih imate) ali pa položite po dve papirnati posodici drugo v drugo in jih dajte na pekač. Nasekljajte čokolado in oreške, če jih boste uporabili in narežite suho sadje na koščke, rozine lahko daste namočit v mlačno vodo ali rum. Prižgite pečico na 225 stopinj. Moko, pecilni prašek, sladkor in vanili sladkor ter sol zmešajte veni posodi, v drugi pa razžvrkljajte ali zmiksajte jajce, maslo in pomarančni sok ter oboje narahlo zmešajte skup, le toliko da se suhe sestavine rahlo navlažijo. Na koncu zelo zelo na hitro primešajte še naribana jabolka, nasekljano čokolado in rozine ali/in drugo suho sadje in /ali nasekljane oreške. Modelčke takoj, ko je testo zmešano napolnite do cca 2/3 in pecite približno 15 minut pri 225 stopinjah. Vse dodatke lahko mirno izpustite, pa bo še vedno užitno. Fantu so bili ful všeč, pa sem dala recept še njegovi mami in ona jih dela brez vseh dodatkov (celo brez jabolk) in jih peče v navadnem pekaču (ne mara pekača za mufine) in pecivo razreže na kocke; so pa v tem primeru bolj suhi, ampak njegov oče jih obožuje prav takšne. Midva pa imava rada bolj sočne - če želite take dodajte dve zelo polni skodelici naribanih jabolk, jaz dam včasih celo 2 in pol, več je pa že poc:) Dodatki pa - kakor za koga - če bi jih sestri - čokoholičarki naredila brez vsaj ene table čokolade, bi jo zelo globoko prizadela:) Ne skrbite za jabolka v testu, super se zlijejo, v pečenem jih sploh ne opaziš, samo tako fino sočno je vse:) Samo naribana naj bojo. Še en nasvet: jabolka najlažje naribate tako, dajih najprej olupite, potem pa naribate še cela - jih je lažje držat kot koščke... Če pa imate multipraktik, pa seveda prej daste ven peščišče. Kdor ima sokovnik, pa lahko proba v testo zmešat ostanke jabolčnega soka (jaz ga nimam, zato ne morem rečt, ampak mislim, da ne more bit slabo:) Dober tek in sporočite, če je uspelo! Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. dec 2004 0:01

Aja, pa še tisti s cedevito: MUFFINI S "CEDEVITO" * 2 skodelici moke * 1/2 skodelice sladkorja * 3 žličke pecilnega praška * 1 do 2 žlički mletega cimeta * 2 žlički soli * 1,5 skodelice mleka (1,6 je ok) * 6 velikih, zvrhanih žlic cedevite ali podobnega instant vitaminskega napitka (jaz sem dala Foster"s Clark) * 1/3 skodelice olja * 1 veliko jajce (debela jajca za zajtrk) * 1 žlička vanilijeve esence (male stekleničke od Etola) * 1 skodelica olupljenega, razpeščičenega in nastrganega jabolka, precej trdno natlačenega * 3 žlice sladkorja + 1 žlička cimeta Dobro namastite 18 modelčkov za muffine(če jih imate) ali pa položite po dve papirnati posodici drugo v drugo in jih dajte na pekač. Olupite in nastrgajte jabolka ter prižgite pečico na 175 stopinj. Zmešajte moko, sladkor, pecilni prašek, cimet in sol v eni posodi, v drugi pa stepite jajce, mleko, olje in vanilijevo esenco ter dodajte vitaminski napitek (cedevito,...). Mešajte, da se ta stopi, nato primešajte še nastrgana jabolka. V to zmes sesipajte suhe sestavine in nežno na hitro premešajte, da se moka in ostalo ravno zmoči - ne mešajte predolgo, če hočete rahle muffine. Napolnite modelčke do 2/3 in jih potresite s 3 žlicami sladkorja (1 žlica na 1 pladenj s 6imi mufini), ki ga lahko pred tem zmešate z dodatno žličko mletega cimeta (meni je tako še bolj všeč:) Pecite 20 do 25 minut (test z zobotrebcem ali pletilko) in jih 10 minut hladite v modelčkih, predno jih zvrnete, saj so vroči še zelo krhki. Za približno 18 muffinov. Uživajte! Super za pocrklat koga pred izpiti - za dolge noči ob knjigi:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. dec 2004 0:10

Še tos em pozabla napisat - velja za oba recepta - oz. za vse moje: Skodelica je navdna "šalca", kakršne so navadno reklamne ali pa od Kilija raznobarnve - cca 2,5 dl. Jaz jo napolnim čisto do vrha, žlice so zvrhane, jajca pa največja pri nas (debela za zajtrk) - ko boste probali mufine, boste vedeli zakaj take mere:) Manj se ne splača delat, ker noben ne počaka do zjutraj:) Nočko! Veri PS: Oba recepta sem poslala še v bazo, če jih boste hotli še kdaj probat (upam da:) Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 10. dec 2004 00:14:11

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

10. dec 2004 13:02

Naj naj naj naj lepša hvala za recepte in to sredi noči! Pekla bom v nedeljo popoldan, ker jih bom potrebovala v ponedeljek dopoldan za otroke. Saj ne bodo suhi naslednji dan, kaj? Koliko muffinov po prvem receptu narediš iz ene mase? Kakšne so vaše izkušnje pri otrocih - jih imajo radi? Še enkrat hvala in lep pozdrav. Mami1

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. dec 2004 14:19

Hoj, mislim, da jih pride po prvem receptu okoli 12 do 18 - odvisno če dodate jabolka in koliko in koliko ostalih dodatkov - vse naredi volumen:) In odvisno od tega, koliko napolnite modelčke. Otroci jih obožujejo! Mali in veliki:) Ti so oboji sočni, za otroke pa jaz ne bi šparala pri čokoladi - eno ali dve tablici v prvi recept, v drugega pa ne, ker ima cedevita dovolj močan okus. Ti muffini precej narastejo in postanejo taki veliki, kot iz filmov, zato je en muffin kar veliko za enega malega otročka. Zato napolni res samo do 2/3, da ne bojo preveliki. Za mami in očija pa lahko tudi kakega večjega narediš, če ostane masa:) Samo pri večjih pazi, da namastiš pekač tudi okoli posodic, ker radi zrastejo čez... Suhi ne bojo naslednji dan, je pa velika verjetnost, da jih zmanjka, če jih ne boš skrila:) Če jih jaz hočem naslednji dan vzet v službo, jih moram prej skrit v svojo sobo:) Ohladi jih in jih za vsak slučaj daj v polivinil vrečko, če se bojiš, da bi se preveč posušili. Dalj časa zdržijo (ostanejo sočni), če jih pečeš v papirčkih, ker ti zadržujejo vlago, da težje izhlapeva. Pa še lažje jih vzameš iz pekača - za prvič to vsekakor priporočam, vseeno je treba namastit rob pekača za muffine. Malo je smotano edino, ko ješ in jih je treba lupit, čeprav se včasih topli, nekateri pa tudi hladni zelo lepo lupijo. Ampak za naslednji dan jih jaz ne bi lupila prej ampak pustila v papirčkih, da se ne posušijo. Samo vsekakor jih prej ohladi, predno jih daš v vrečko, sicer se bojo čisto razobličili, ker so zelo mehki, rahli in sočni. Veliko uspeha in apetita in poročajte, kako je uspela zabava! Veri

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

11. dec 2004 11:18

Veri genialna si! Tvoji recepti so tako napisani, da človek res ne more sfalit, ko dela. Hvala, hvala, zlata si! Tjas Tjas

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

11. dec 2004 14:22

Veri, kot izgleda nas je kar nekaj, ki smo ti hvaležni za te recepte in predvsem natančna navodila. No, tudi jaz sem spekla mufine po prvem receptu in so odlični! Le namesto pomarančnega soka ( ga ni bolo pri roki) sem dodala jabolčni sok in na sredino žličko evrokrema. Ostali dodatki so še: mleti orehi in ČOKOLADA (zapiknjena po vrhu). Jaz sem si ravnokar privoščila enega. NJJJAMMMMM!!!!! Zdaj pokličem le še nečake! Verjetno lahko pričnem mešat kar drugo maso. LP. Rožica. Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti